:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
PILNE

Styczniowe podsumowania i plany na nowy rok

Archiwum Aktualności, Styczniowe podsumowania plany - zdjęcie, fotografia
Portal eGarwolin.pl 07/01/2014 09:43

Początek nowego roku jest zawsze czasem nadziei i postanowień, a także podsumowaniem tego, co wydarzyło się w minionym czasie. Nasza redakcja zapytała włodarzy, dyrektorów i przedstawicieli jednostek administracyjnych z terenu powiatu garwolińskiego jak oceniają 2013 rok i jakie mają plany na nadchodzące miesiące.

 

Styczeń otwiera nowe możliwości, jest czasem planowania 365 dni i wzbudza w nas nadzieję, że nadchodzące miesiące z pewnością będą lepsze od niedawno hucznie pożegnanego starego roku. O swoich oczekiwaniach i planach na 2014 rok oraz kluczowych wydarzeniach w minionych miesiącach dla wybranych miast, gmin i jednostek administracyjnych opowiadają nasi rozmówcy.

 

Burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski twierdzi, że 2013 rok był dla mieszkańców miasta pomyślny. – Garwolin zajął wysokie, szóste miejsce wśród najdynamiczniej rozwijających się gmin miejskich w r ankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego, co jest powodem do zadowolenia i satysfakcji – mówi burmistrz, który zaznacza, że osoby odwiedzające gród nad Wilgą, widzą pozytywne zmiany na terenie Garwolina. Miasto pozyskało w 2013 roku ponad 5 mln zł ze środków zewnętrznych. Do największych inwestycji należy zaliczyć zakończenie budowy i otwarcie krytej pływalni miejskiej „Garwolanka”, która jest miejscem rekreacji i poprawy aktywności fizycznej mieszkańców Garwolina i okolic. W mieście wybudowano m. in. bulwar wzdłuż rzeki Wilgi – od Alei Legionów do ulicy Andersa, którym można spacerować. Powstał również lewoskręt przy wyjeździe z ulicy Olimpijskiej w stronę Lublina, a w centrum Garwolina stanął pomnik poświęcony księciu Januszowi I. Tadeusz Mikulski podkreśla, że w mieście wydarzyło się także wiele ekstremalnych spraw, które w efekcie końcowym dobrze się zakończyły. Można do tego zaliczyć naprawę wału przeciwpowodziowego, co poprawiło bezpieczeństwo mieszkańców z terenów do niego przylegających. Trudną sprawą okazał się długotrwały proces uchwalania cen wody przez radę miasta. Postępowanie zakończyło się w październiku, w wyniku którego miasto musi zapłacić 330 tys. zł odszkodowania dla PWiK. W związku z likwidacją Straży Miejskiej w Garwolinie Tadeusz Mikulski zaznacza, że mieszkańcy miasta będą musieli częściej zwracać się z dotychczasowymi problemami, przy których interweniowali strażnicy, na policję. W 2014 roku rozpocznie się realizacja rozbudowy Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Garwolinie za 1 mln 700 tys. zł. Burmistrz podkreśla, że będzie jeszcze powracał do istotnej sprawy mieszkań komunalnych, które zostały zdjęte z inwestycji budżetowych na ten rok. Tadeusz Mikulski mówi, że pomimo różnicy poglądów w wielu sprawach z radnymi, którzy w radzie mają większość, ubiegły rok był pomyślny. – Patrzę na 2014 rok optymistycznie, pomimo trudności i spraw konfliktowych – puentuje włodarz Garwolina.

 

Wójt gminy Maciejowice Sylwester Dymiński miniony rok ocenia jako bardzo dobry dla całej gminy. Pierwszy raz w historii mieszkaniec tej lokalnej społeczności ks. Jacek Pyl otrzymał sakrę biskupią, a na początku 2013 roku odbył się jego ingres. W ubiegłym roku gmina Maciejowice obchodziła 50-lecie powstania budynku szkoły „tysiąclatki” , co było wielkim przeżyciem i wielopokoleniowym spotkaniem dla mieszkańców całej gminy. Wspólny mianownik w porozumieniu między radnymi i sołtysami zaowocował wieloma inwestycjami. Rozpoczęło się wodociągowanie miejscowości Podłęż, Samogoszcz, Bączki, Uchacze, Kawęczyn, Strych oraz Tyrzyn. Oprócz tego zakończyła się budowa hali sportowej i miejskiego szaletu z pełnym wyposażeniem automatycznym, na który przeznaczono 250 tys. zł. W Domaszewie rozpoczęto budowę świetlicy wiejskiej, sukcesywnie oświetlano kolejne, gminne ulice, dokonano renowacji dwóch mogił powstańczych z okresu II wojny światowej, a gmina wzięła udział w projekcie przeciwko wykluczeniu cyfrowemu. – W ubiegłym roku na inwestycje wydaliśmy 6 mln zł, z czego 3 mln zł pochodziło spoza budżetu gminy. W 100% zrealizowaliśmy zaplanowane na miniony rok inwestycje – mówi Sylwester Dymiński, który podkreśla, że w tym roku zaplanowane są kolejne działania. Zakończy się proces wykonania 30 km odcinka sieci wodociągowej w gminie oraz na terenie całych Maciejowic, zostaną odrestaurowane szczątki mogił z okresu bitwy warszawskiej, dobiegnie końca modernizacja świetlic w Domaszewie i Podłężu, a w ramach środków popowodziowych ruszą remonty kolejnych dróg (m. in. ulicy Rowek w centrum miasta). Jeżeli się uda, rozpocznie się budowa Urzędu Gminy w Maciejowicach na bazie starego szpitala. W tegorocznym budżecie kwota dochodów sięgnie 22 mln zł, wydatki 21 mln 400 tys. zł, a 47% budżetu gminy zostanie dofinansowane z subwencji oświatowej i wyrównawczej. – Najważniejszym problemem jest dla nas droga numer 801 i brak zakładów pracy na terenie gminy, a pozytywną sprawą jest rozpoczęcie procedury administracyjnej w sprawie modernizacji wałów wiślanych na odcinku między Antoniówką a Bączkami – mówi włodarz, który podkreśla, że cieszy go zwiększona aktywność mieszkańców, którzy angażują się w gminne działania.

 

Burmistrz Łaskarzewa Lidia Sopel-Sereja mówi, że dla miasta najważniejsze w ubiegłym roku okazały się inwestycje. W Łaskarzewie wyremontowano dach i zadbano o termomodernizację kotłowni w przedszkolu, rozpoczął się remont Domu Pracy Twórczej „Bajka”, a mieszkańcy miasta doczekali się modernizacji ulicy Chopina. Burmistrz zaznacza, że w minionym roku udało się zorganizować obchody 595. rocznicy nadania praw miejskich miastu oraz zakończyła się rewitalizacja zbiornika na rzece Promnik. Plany na 2014 rok to kapitalny remont łaskarzewskiego ośrodka zdrowia, który rozpocznie się na wiosnę, otwarcie Domu Pracy Twórczej „Bajka”, remonty kolejnych dróg oraz zapewnienie dzieciom bezpiecznej drogi do szkoły. – W moich marzeniach i planach jest również ocieplenie i modernizacja budynku OSP w Łaskarzewie – dodaje burmistrz Lidia Sopel-Sereja, która w 2014 roku chciałaby zgody i zdrowego rozsądku w radzie miasta.

 

Dyrektor SP ZOZ w Garwolinie Krzysztof Żochowski podkreśla, że niezwykle ważną kwestią w 2013 roku dla garwolińskiego szpitala był problem z niezapłaconymi przez NFZ nadwykonaniami za świadczenia zdrowotne. Szpital musiał podjąć zdeterminowany plan dostosowawczy, by nie pogorszyć jakości swoich usług, a przedstawiciele SP ZOZ w Garwolinie renegocjowali z NFZ wysokość kontraktów medycznych na 2014 rok. Ogromnym sukcesem było zakończenie zakupu sprzętu dla szpitala w ramach programu ze środków unijnych za 24 mln zł. Grudniowa, skrupulatna kontrola z Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Projektów Unijnych zakończyła się bez uwag, co było poparte ciężką pracą całego personelu szpitala. Krzysztof Żochowski zapewnia, że w nowym roku w dalszym ciągu szpital będzie dążył do poprawy jakości swojej pracy, będzie zabiegał o zwiększenie ilości kontraktów z NFZ oraz uzyskanie pieniędzy z nadwykonań za 2012 i 2013 rok.

 

Dyrektor Centrum Sportu i Kultury Jarosław Kargol za najważniejsze wydarzenie w minionym 2013 roku uznał uruchomienie basenu. – To spowodowało, że staliśmy się dwa razy większą instytucją. Jesteśmy z tego zadowoleni, bo basen dobrze funkcjonuje – mówi dyrektor CSiK. Tradycyjnie w połowie czerwca odbędą się kolejne Dni Garwolina i Powiatu Garwolińskiego. Z pewnością nie zabraknie biegu „Avon kontra przemoc”, imprez plenerowych, koncertów, wystaw czy sportowych zmagań na hali sportowej i stadionie, które będą czekały na mieszkańców miasta i okolic. Z kolei w lipcu zaplanowano obchody 60-lecia istnienia garwolińskiego Domu Kultury. Z tej okazji odbędzie się mnóstwo ciekawych eventów, dzięki którym Dom Kultury podkreśli swoją wieloletnią obecność na mapie Garwolina.

 

Zastępca komendanta policji w Garwolinie podinsp. Marek Niezgoda zaznacza, że miniony rok, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, był lepszy od poprzedniego. Na drogach powiatu garwolińskiego zginęło mniej osób niż w roku ubiegłym, a wykrywalność przestępstw wzrosła, co jest wynikiem reformy z 2011 roku, polegającej na wprowadzeniu wydziałów prewencji i zwiększeniu ilości patroli. W marcu 2014 roku Straż Miejska w Garwolinie zostanie rozwiązana. Podinspektor Marek Niezgoda podkreśla, że garwolińscy policjanci z tej racji będą mieli więcej pracy i obowiązków, przejmując zadania strażników i nadzór nad wykroczeniami, którymi do tej pory zajmowała się straż miejska. Zastępca komendanta dodaje, że policjantom z pewnością będzie się lepiej pracowało w zmodernizowanym i ocieplonym pod koniec roku budynku komendy.

 

Starosta powiatu garwolińskiego Marek Chciałowski podsumuje miniony rok i opowie o planach na rok obecny podczas tradycyjnego spotkania noworocznego, które odbędzie się w najbliższy piątek w Miętnem. Relacja z wydarzenia już wkrótce na naszym portalu.

 

(EB) 2014-01-07 10:43:48

Fot. Archiwum eGarwolin.pl

Reklama

Styczniowe podsumowania i plany na nowy rok komentarze opinie

 • miro - niezalogowany 2014-01-08 11:25:51

  Podsumowanie za za rok 2013-targowisko próżności, kaźdy z dyrektorów wychwala pod niebiosa swoje ,, sukcesy,, ,nadludzkie poświęcenie i zaangażowanie jakie towarzyszy ich jakże odpowiedzialnej misji, a sukcesów jak nie było tak nie ma :P

 • egon - niezalogowany 2014-01-07 21:34:13

  Temu miastu na nowy rok wypadało by życzyć rozpędzenia sądu i prokuratury i wymianę wyższej kadry .Policji likwidacji ruchu drogowego na rzecz patroli prewencji i kryminalnych .Magistratowi ochłoniecia i przyjrzenia się sobie z boku albo także wymiany kilku osób z poza układu .A szpitalowi odlożenia prywatnych wojenek na rzecz zajęcia się pacjentami.

 • egon - niezalogowany 2014-01-07 21:28:07

  A jeszcze niech policja powie czy wszyscy wykonawcy budynku komendy otrzymali zgodne z umową zaplaty za wykonaną pracę .I w cale nie chodzi mi o remont obecny a o budowe budynku kilkanaście lat temu .Bardziej zorientowany tu bedzie komendant straży miejskiej.

 • egon - niezalogowany 2014-01-07 18:57:38

  Haha Panie burmistrzu jeden też planowal że sobie pierdnia a się ze.... Panie żochowski tak pan poprawia że skargi są zamiatane pod dywan .A najlepszy ze wszystkich pan niezgoda .Policjantom lepiej się będzie pracowało w ocieplonym budynku .To należy zgłosic do nagrody ZŁOTE USTA.Jeszcze pan doda że radary iskra nadal wam nie zabrali .Sukces.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

OKNA DRZWI BRAMY PLISY ROLETY

Zapraszamy do punktu sprzedaży Garwolin ul. Kościuszki 48B W ofercie : - okna PCV - drzwi wew, i zew. - bramy garażowe - drzwi stalowe - rolety (..


Praca magisterska licencjat

Pracami tego typu zajmuję się od lat. Właściwie zawodowo. Zawsze staram się aby były jak najlepsze. Podchodzę do tego w sposób profesjonalny..


Kupię pamiątki, książki , mapy

Kupię rzeczy związane z powiatem garwolińskim - książki, opracowania, wspomnienia, - pamiątki, medale, - mapy, - zdjęcia, - itp.


MAGAZYNIER

Piekarnia Oskroba S.A. - jeden z liderów branży piekarniczej w Polsce poszukuje pracowników na stanowisko: Magazynier Miejsce pracy: Człekówka,..


Sprzedam dom

Sprzedam dom piętrowy (1/2 bliżniaka) w Garwolinie ul II Armii Pojska Polskiego 75. Działka 350m2, powierzchnia użytkowa 110 m2 (kuchnia, 2..


praca kierowca - magazynier

Zatrudnimy na stanowisko kierowca - magazynier wymagane prawo jazdy Kat. B lub C więcej informacji na miejscu lub pod numerem telefonu 25/6820417..


Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez egarwolin.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

E-NET Kot Krzysztof z siedzibą w Garwolin 08-400, II Armii Wojska Polskiego 47

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"