:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  18°C bezchmurnie

Święto 1.PSK - dzień pierwszy zakończył się Piknikiem Kawaleryjskim

Tradycje obchodów święta 1.PSK sięgają do lat 20. XX wieku, kiedy to w garwolińskich koszarach stacjonował 1. Pułk Strzelców Konnych. Od kilkunastu lat te tradycje są podtrzymywane przez Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 1. Pułku Strzelców Konnych w Garwolinie.

Pierwszego dnia obchodów święta 1. PSK uroczystości rozpoczęły się pod gmachem Sądu w Garwolinie (dawny budynek dowództwa 1.PSK). Pod kamieniem upamiętniającym stacjonowanie 1.PSK w Garwolinie poczty sztandarowe oddały hołd żołnierzom, a delegacje złożyły kwiaty i znicze.

Dalsza część uroczystości odbyła się w sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 w Garwolinie. Wszystkich zgromadzonych przywitała dyrektor SP nr 2. Danuta Durys wraz z prezesem Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. 1. PSK Wojciechem Szczegotem. W spotkaniu udział wzięli m.in. poseł na Sejm RP Garzgorz Woźniak, burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski wraz z przewodniczącym rady miasta Markiem Jończakiem, starosta powiatu garwolińskiego Marek Chciałowski. Przedstawiciele firm i instytucji, samorządowcy oraz najważniejsi goście - przedstawiciele rodzin żołnierzy 1. PSK. Na ręce Andrzeja Szenajcha i Ewy Wojciechowskiej starosta złożył podziękowania rodzinom żołnierzy, oraz wręczył pamiątkowe upominki.  - Zawsze z wielka radością przyjeżdżam do Garwolina na uroczystości święta pułkowego. Jestem tutaj wraz z panią Ewą - człowiekiem który biegał tutaj po tych koszarach w czasach gdy pułk tu stacjonował - wspominał Andrzej Szenajch, syn majora Edwarda Schoeneicha. 

Lekcja historii o patronie szkoły

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 wraz z nauczycielami przygotowali montaż słowno  - muzyczny w którym zabrali wszystkich na lekcję historię z wiedzy o patronie szkoły jakim jest 1. Pułk Strzelców Konnych. Uczniowie przypominali ważne daty z historii istnienia pułku, recytowali wiersze i śpiewali patriotyczne piosenki. Kolejnym punktem programu było udekorowanie zwycięzców w II Kawaleryjskim Turnieju Piłki Nożnej. W turnieju rozgrywanym przez cały dzień najlepszymi okazali się zawodnicy z drużyny Kamar. Szerszą relację z turnieju zamieścimy niebawem na eGarwolin.pl

Po poczęstunku w świetlicy szkolnej wszyscy zgromadzeni goście udali się do centrum Garwolina. Najważniejsi goście - rodziny żołnierzy pułku, władze miasta i powiatu - przejechali do miasta konno wraz z formacjami konnymi. Tam pod kolegiatą pw. Przemienienia Pańskiego złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą chor. Narcyza Witczak-Witaczyńskiego, oraz oddano hołd w rocznicę śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego pod pomnikiem upamiętniającym jego wizytę w Garwolinie.

Piknik kawaleryjski

Spod kolegiaty formacje konne udały się na tereny rekreacyjne na Zarzeczu gdzie można było skorzystać z przejażdżek konnych, zapoznać się z wyposażeniem żołnierza 1.PSK. Skosztować kiełbaski z grilla, lub samemu upiec sobie ją nad ogniskiem. O godzinie 19. na scenie amfiteatru wystąpił Chór Miasta Garwolina wraz z Orkiestrą Dętą przy OSP Trąbki, który umilił czas piosenkami patriotycznymi.

Drugi dzień świętowania

Na niedzielę 13 maja zaplanowano drugi dzień obchodów. Uroczystości rozpoczną się mszą polową o godz. 13:30 odprawioną na terenie OSP Leszczyny przy ul. Sławińskiej. Szczegółowy plan wydarzenia dostępny jest TUTAJ.

 

(KK)

 

 


Święto 1.PSK - dzień pierwszy zakończył się Piknikiem Kawaleryjskim komentarze opinie

  • gość 2018-05-13 17:46:57

    Treść komentarza...

Dodajesz jako: Zaloguj się