:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  15°C bezchmurnie

Święto straży w Ryczyskach

To piękny jubileusz oraz wręczenie nowego sztandaru. Dzisiaj wasza straż została doceniona i odznaczona złotym medalem. Księża poświęcili figurę świętego Floriana. Dziś dużo się dzieje, ale cieszę się, że jestem w Ryczyskach – mówił druh Stefan Todorski, wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej, który uczestniczył w niedzielnym święcie OSP Ryczyska.

 

W niedzielę jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Ryczyskach miała kilka powodów do świętowania: 85-lecie istnienia, wręczenie nowego sztandaru, poświęcenie figury świętego Floriana oraz wręczenie odznaczeń i medali. W uroczystościach uczestniczyli między innymi: wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej druh Stefan Todorski, komendant PSP w Garwolinie brygadier Dariusz Sadkowski, komendant gminny OSP Bogdan Pasik, kapelan strażaków ksiądz Henryk Och, wójt gminy Miastków Kościelny Jerzy Jaroń, przedstawiciele rady powiatu i urzędu gminy oraz ochotnicy z zaprzyjaźnionych jednostek i mieszkańcy Ryczysk i okolic.

 

Sztandar, medale i odznaczenia

Uroczystości rozpoczęła msza święta odprawiona w kościele parafialnym w Zwoli Poduchownej, podczas której został poświęcony nowy sztandar. Następnie na placu przed budynkiem OSP w Ryczyskach druh Bogdan Pasik złożył meldunek druhowi Stefanowi Todorskiemu. Przy dźwiękach hymnu państwowego odegranego przez orkiestrę z Miastkowa Kościelnego podniesiono na maszt flagę. Strażacy ze świętującej jednostki pożegnali stary sztandar, a na ręce naczelnika straży Wiesława Rogali nowy sztandar przekazał wiceprezes ZOWZ OSP RP Stefan Todorski. Dokonał on także odznaczenia jednostki Złotym Medalem za zasługi dla pożarnictwa. Prezes OSP Kamil Miszkurka odczytał fragmenty kroniki jednostki, z których zaproszeni goście dowiedzieli się między innymi, że Ochotnicza Straż Pożarna w Ryczyskach została założona z inicjatywy proboszcza parafii Zwola Poduchowna księdza Nazarewicza w dniu 10 października 1927 roku.

Święto było okazją do wręczenia medali i odznaczeń. Złoty Medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymali druhowie Wiesław Rogala i Jan Gałązka. Brązowym Medalem uhonorowano druhów Tomasza Mikę, Marcina Gałązkę, Andrzeja Sitka i Grzegorza Pogodę. Odznaki Wzorowego Strażaka otrzymali druhowie Radosław Kosiorek, Piotr Gałązka, Piotr Gawryś, Rafał Mika, Łukasz Mika, Daniel Śliński i Karol Borkowski.

 

W służbie od lat

Podczas uroczystości wręczono także odznaczenia za wysługę lat. Odznaczeniami uhonorowano druhów: Edwarda Rogalę (50 lat), Czesława Mikę (40 lat), Krzysztofa Mikę (40 lat), Ryszarda Salamończyka (35 lat), Jana Gałązkę (35 lat) Antoniego Rogalę (35 lat), Eugeniusza Piętę (35 lat), Wiesława Rogalę (35 lat), Wiesława Piętę (30 lat), Ireneusza Matuszewskiego (30 lat), Krzysztofa Smułkę (30 lat), Wiesława Mikę (30 lat), Tomasza Mikę (25 lat), Marka Rogalę (25 lat), Mirosława Mikę (25 lat), Ryszarda Miszkurkę (20 lat), Marcina Gałązkę (15 lat) i Piotra Gałązkę (15 lat).

 

Święty ochroni, sztandar zjednoczy

– Wasza obecność w życiu społeczności lokalnej jest widoczna i doceniana. Dziękuję za wasz wkład i obecność, nie tylko podczas świętowania, ale i przy niesieniu pomocy – mówił do ochotników z Ryczysk wójt Jerzy Jaroń. – To piękny jubileusz oraz wręczenie nowego sztandaru. Dzisiaj wasza straż została doceniona i odznaczona złotym medalem. Księża poświęcili figurę świętego Floriana. Dziś dużo się dzieje, ale cieszę się, że jestem w Ryczyskach – mówił druh Stefan Todorski. Za możliwość uczestnictwa w uroczystości dziękował wójt Woli Mysłowskiej Władysław Mika, który ufundował figurę świętego Floriana. – Życzę, aby obecność świętego przyczyniła się do tego, żeby omijały was klęski i katastrofy, a nowy sztandar żeby was zjednoczył – mówił włodarz. Do życzeń i podziękowań dołączyli się komendant Dariusz Sadkowski i wiceprzewodnicząca rady powiatu Teresa Bąk. Uczestnicy uroczystości uczcili chwilą ciszy nieżyjących założycieli i kontynuatorów strażackiej tradycji.

 

(ur) 2012-07-10 09:06:01


Święto straży w Ryczyskach komentarze opinie

 • henia* - niezalogowany 2012-07-13 16:50:40

  obchody święta udały się. :-) gratulację, dla prezesa Straży ! :sigh:

 • babalu - niezalogowany 2012-07-12 20:14:53

  Tej, a co to za monstrum jest na focie nr 53???!

 • konio - niezalogowany 2012-07-10 19:08:10

  :lol: A co to za Golem ?-bo przecież święty Florian tak nie wygląda.Czy może "artyście" za model służyła osoba ze zdjęcia 53 ? Pozdrawiam!!!!konio

 • marco - niezalogowany 2012-07-10 15:53:40

  Gora widziany w kościele na uroczystościach, później podobno pojechał do Podebłocia na podobną impreze

 • kryspek - niezalogowany 2012-07-10 13:10:35

  a kto ich tam zapraszał?:D nie miał nawet kto..he he

 • sip - niezalogowany 2012-07-10 12:47:14

  dlaczego nie byli starosta Gora i poseł Wożniak najbardziej zasłużeni strażacy w powiecie.

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na eGarwolin.pl