:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  9°C pochmurno z przejaśnieniami

Szkło i metale na naprawionej drodze w gminie Maciejowice

Czytelniczka niezadowolona z formy naprawy drogi w miejscowości Kawęczyn w gminie Maciejowice opublikowała w mediach społecznościowych zdjęcia znalezionych w gruzie kawałków szkła i metali. Twierdzi, że wskutek tego doszło do przebicia opony w samochodzie, a leżące w gruzie elementy mogą być niebezpieczne dla dzieci. Władze gminy jednak w czym innym dopatrują się powodu niezadowolenia kobiety.

Zepsute opony i strach o dzieci

– Post dotyczy naszych gminnych władz, a dokładnie wójta gminy Maciejowice, który wziął się w końcu za naprawienie drogi we wsi Kawęczyn, z której korzystają mieszkańcy, bo prowadzi ona do ich domów. A dziś jedna z nich na owej drodze przebiła oponę, bo na drodze został wysypany gruz, a w nim szkło i różnego rodzaju metale. Została zgłoszona skarga do sołtys wsi, ale ona się tym nie przejęła twierdząc iż " To się przecież wyjeździ”. Ale pytanie kto ma to wyjeździć? My mieszańcy. A kto zwróci koszta za zepsute opony? I strach też dziecko puścić na spacer taką drogą, przecież może się ono pokaleczyć. Taką mamy aktualnie władze. Brawo!!! – napisała w mediach społecznościowych oburzona mieszkanka Kawęczyna.

 

Mieszkańcy borykają się też z innymi problemami

Kobieta zaznacza, że tu nie chodzi tylko o oponę. Niezadowolona mieszkanka miejscowości zwraca uwagę na to, że od wielu lat w tej wsi nic się nie zmieniło, a mieszkańcy borykają się z takimi problemami jak słabe oświetlenie miejscowości, opłakany stan dróg, asfalt wylany na krótkim odcinku drogi, biegnącej w miejscu zamieszkania między innymi sołtys miejscowości, problemy z odśnieżaniem i wyciąganiem aut z błota. – Jedna opona to nie problem, ale my jeździmy non stop do swoich domów takimi drogami, a to już wiąże się z częstszymi naprawami, bo zawieszenie itd...Nie wspominając już o złożonych obietnicach, o świetlicy i placu zabaw, które nawet nie są zaczęte od kilku lat... – dodaje kobieta.

 

Kruszywo przekazali z dobrej woli

O sytuację na utwardzonej drodze zapytaliśmy w Urzędzie Gminy w Maciejowicach. – Sołectwo Kawęczyn w ogóle w tym roku nie występowało w ramach funduszu sołeckiego o jakikolwiek zakup kruszywa. To było z naszej dobrej woli i znajomości tych trzech dróg w rejonie sołectwa Kawęczyn, że to kruszywo zostało przekazane – mówi Ryszard Brodziak, zastępca wójta gminy Maciejowice. Urzędnik tłumaczy, że lepsze i droższe kruszywo dolomitowe jest czyste. W przypadku kruszywa betonowego, które jest pozyskiwane z odzysku, zdarzają się elementy szkła lub metali. Takie właśnie kruszywo trafiło na drogę do Kawęczyna. Zastępca wójta zaznacza, że jeśli na drodze zdarzają się pojedyncze elementy to są one zabierane przez pracowników wysypujących kruszywo.

 

Nikt świadomie nie zamawia kruszywa z domieszkami drutu czy szkła

Ryszard Brodziak wspomina, że w minionym tygodniu zgłosiła się kobieta z innej miejscowości, która znalazła na drodze kawałek drutu i przywiozła go do urzędu. Mężczyzna przyznaje, że nie rozumie takiego zachowania, a kawałek drutu można było na przykład zabrać na złom. – Ludzie czasami szukają jakiegoś powodu, żeby nakrzyczeć na władze i ja w części już odbieram działania przedwyborcze, bo nikt świadomie nie zamawia i nie zleca zakupu kruszywa z domieszkami drutu czy szkła. W naszym ogłoszeniu przetargowym piszemy, jakie to ma być kruszywo i że ma być pozbawione wszelkich zanieczyszczeń i to, co wykonawca zrobi my kontrolujemy – zapewnia Brodziak.

 

Zrealizowali wniosek, droga została utwardzona

Zastępca wójta przyznaje, że do urzędu był zgłoszony problem z drogą w Kraskach Dolnych. Wykonawca wówczas został zobowiązany do przebrania drogi z wszelkich zanieczyszczeń. – Jeśli są to pojedyncze elementy, my nie zrobimy afery wykonawcy. To, że przekazaliśmy dodatkowe kruszywo, po rozszerzeniu zamówienia, na Kawęczyn to tylko w dobrej wierze. Tym kruszywem przepięknie się drogi gruntowe i kałuże zajeżdżają. W przyszłym roku sołectwo Kawęczyn może zakupić kruszywo dolomitowe i zasypać już teraz utwardzoną drogę. Tak naprawdę podarowaliśmy kruszywo pani sołtys, która w imieniu mieszkańców pisała do nas o utwardzenie drogi. My zrealizowaliśmy ten wniosek. Nie było sygnałów od pracowników, że gruz jest zanieczyszczony. Niczego nie robimy, żeby utrudnić ludziom życie, tylko chcemy zrozumienia i drugiej strony – mówi zastępca wójta, który sugeruje, że drobne elementy można zebrać samemu.

 

Z czego wynika niezadowolenie mieszkanki?

Ryszard Brodziak zaznacza, że zlecił kontrolę drogi w Kawęczynie. – Stan faktyczny na tej drodze jest powiedziałbym bardzo dobry. Wiem to z informacji przekazanej od pracowników i informacji przekazanych przez panią sołtys tej miejscowości do urzędu. To wynika z tego, że ta droga nie została wysypana do końca, tam, gdzie mieszka ta osoba, która napisała. To niezadowolenie, że nie zrobiono drogi do końca. Ta osoba jednak nie wie, że mniej więcej za tydzień ta droga będzie skończona – informuje po kontroli drogi zastępca wójta. Urzędnik dodaje, że z tego, co widział na zdjęciach i zostało mu przekazane wynika, że w gruzie wysypanym na drogę znalazły się niegroźne, malutkie elementy bez żadnych ostrych kantów. – Szkiełko jakieś gdzieś się wplątało czy jakiś drucik, ale nic, co by spowodowało przebicie opony w samochodzie – mówi Ryszard Brodziak.

Zastępca wójta twierdzi, że mieszkanka Kawęczyna wyraziła w mediach społecznościowych swoje niezadowolenie również dlatego, że doszło między nią a sołtys miejscowości do nieprzyjemnej wymiany zdań. – Skoro pani sołtys jest zadowolona i wymieniła z tą osobą na telefon jakieś ostre słowa, mówiąc, że to się zajeździ, bo na drodze gruntowej musi się to zajeździć i ułożyć, to podejrzewam, że efektem tego było takie działanie – twierdzi Ryszard Brodziak.

 

Zastępca wójta gminy Maciejowice, odnosząc się do tematu świetlicy w Kawęczynie, zaznacza, ze obecnie nie można skierować środków publicznych na ten cel ze względów formalnych. Po zmianie projektu i wniosku będą takie szanse.

 

Pisownia postu czytelniczki została poprawiona. 

ur

fot. Czytelniczka


Szkło i metale na naprawionej drodze w gminie Maciejowice komentarze opinie

  • romek - niezalogowany 2018-07-19 13:03:10

    takie pytanie do wójta: czy do pańskiego domu i pańskich radnych też prowadzą drogi z kruszywa? czy może polne drogi?? i co to za stwierdzenie :"nie było wniosku od sołectwa" ???? od razu utnę wszelkie spekulacje, jestem mieszkańcem Garwolina ,ale nóż mi się w kieszeni otwiera jak czytam o bezczelnosci tzw "władz ".

  • Gość - niezalogowany 2018-07-19 13:32:33

    Akurat takie rzeczy jak oświetlenie na wsi załatwia sołtys, jakiego wybraliście to takiego macie.

  • Gość - niezalogowany 2018-07-19 14:12:54

    Tak to by bylo na tyle. Droga utwardzona to spadac. A ze to wies to byle g.....a mozna nasypac na odczepnego niech sie dalej ludzie martwia sami. Soltys zglosil to gmina laske zrobila ze nasypala

  • NaGminny - niezalogowany 2018-07-19 14:54:52

    W Maciejowicach nic się nie dzieje, kompletnie... za każdej kadencji i każdej "władzy". Życie od kampanii wyborczej do kampanii. I chociaż wtedy jest na co zrzucić lub kogo oczernić bo "od zawsze" jest tylko zadłużenie gminy. Taka moja skromna opinia. A w wyborach ciągle ci sami lub płotki na rozbicie głosów. Kto może to wyprowadza się.

  • wysypisko - niezalogowany 2018-07-19 14:58:08

    Jechałem taką drogą z gruzu w Oblinie i w Strychu i będę je omijał - to nie droga to wysypisko - można uszkodzić oponę na ostrych kawałkach betonu - powinny być przykryte warstwą żwiru - ale to może zrobi następna kadencja

  • Gość - niezalogowany 2018-07-19 17:22:52

    To nie tylko w kawę czynię ale np też w poliku, pomiędzy Podzamczem a Malamówką i na wielu innych drogach. Takie rzeczy tylko w gminie Maciejowice

  • Gość - niezalogowany 2018-07-19 19:58:19

    Już nie wspomnę że jak samochód przejedzie to unosi się taki kurz że nie widać mieszkania , my to wdychamy a o dołach to już całkiem ,można się zabić

  • Gość - niezalogowany 2018-07-19 20:24:46

    Nie jesteście sami zapraszam na wrzosowa i kilka innych ulic do sobolewa

  • Gość - niezalogowany 2018-07-19 21:04:30

    Jak zwykle władza się " wybieliła " Oczerniając ... Że niby ja mam konflikt z Pania Sołtys ? I że po ostrej wymianie słów - postanowiłam dodać ten post w zemście , tyle że post został wstawiony , a dopiero poźniej skontaktowała się ze mną . Mam na to dowód - scriny date oraz godzine postu a także date I godzine w której napisała do mnie Pani Sołtys . Znajdą się i świadkowie którzy potwierdzą że ani osoboście , tym bardziej przez telefon nie rozmawiała ze mną . A rzekome niezadowolenie bo droga nie jest zrobiona do końca jest nie prawdą bo akurat My mieszańcy na tym odcinku jestesmy z tego zadowoleni ze tu tego nie wysypali! I oburzenie jeszcze wieksze bedzie jeśli bedą mieli taki zamiast. A słowa Zastępcy że droga jest w stanie bardzo dobrym są śmieszne ...

  • Xxxxxxx - niezalogowany 2018-07-19 21:16:14

    Pani sołtys ma za przeproszeniem w d*pie jaka drogę mają jej mieszkańcy bo ona sama ma asfalt wylany przed swoim domem więc nie przeszkadza jej to że ktoś może sobie przebić oponę na takiej drodze, bo przecież ona nie będzie musiała płacić że kupienie nowej. Oni myślą że się wymadrzyli bo u nich pod domem nie ma takiego czegoś. Myślą że jak wysypia było g*wno na drogi to już każdy mieszkaniec będzie zadowolony i jeszcze rzucają takie bezczelne teksty " to się wyjezdzi "

  • gość 2018-07-19 22:41:12

    Ze zdjęć wynika, że nie jest to kruszywo tylko gruz budowlany, którego nie wolno stosować na podbudowę drogi. Sprawa raczej dla wymiaru sprawiedliwości, ale kto to ruszy? W Garwolinie podczas remontu ulicy Słonecznej też taki manewr wykonano i przykryto dywanikiem asfaltowym i nikt nic nie widział. Natomiast za wynikłe szkody ponosi odpowiedzialność zarządca drogi, a pośrednio i jego ubezpieczyciel odpowiada na zasadzie winy, na co wskazuje kodeks cywilny w art. 415 . Wzywać policję i wystawiać rachunek.

  • Gość - niezalogowany 2018-07-20 07:39:02

    Takie same drogi w miejscowości Przewóz. Ktoś za darmo uprząta sobie podwórka z gruzu który wywieziony jest na polne drogi. Nie można dojechać nawet do pola. Mało tego na organizowane zebrania Sołtys pan P. zaprasza tylko wybranych ludzi, o niczym nikogo nie informuje poza wybranymi osobami ze wsi. A wieś i tak wybierze go na kolejną kadencję bo jak to pan P. nie mógłby być dalej sołtysem

  • gość 2018-07-20 19:13:02

    Dokładnie nie które drogi w miejscowości Przewóz to jakaś porażka i wcześniej ktoś napisał że pan sołtys robi zebrania tylko z wybranymi mieszkańcami wsi a resztę ma za nikogo. Brawo panie Sołtysie.

  • Gość - niezalogowany 2018-07-21 08:12:37

    Właśnie, warto wspomnieć że jeszcze sołtys z Przewozu robi imprezy z sołeckiego funduszu i bawi się razem z radnym i resztą swoich koleżków w świetlicy wiejskiej, którą zwykły człowiek żeby wynająć ją na jakieś przyjęcie musi zapłacić Sołtysowi który nie jest z tego rozliczany

  • świetlice wiejs - niezalogowany 2018-07-21 13:02:57

    Tak samo jak w Przewozie funkcjonuje duża świetlica w Podłężu, sołtys wynajmuje ją jakby była jego własnością, utrzymuje ją za fundusz sołecki

  • gość 2018-07-22 20:49:18

    Panie Sołtysie z miejscowości Przewóz robił pan w świetlicy bodajże dwa zebranie w ciągu jednego miesiąca i na tych spotkach są ciągle te same osoby może raczył by pan powiesić jakaś kartkę na tablicy ogłoszeń i inni mieszkańcy wsi za pewne też by chcieli uczestniczyć. Śmiech na sali co tuu nas się dzieje. Prosili byśmy że by Pan wszystkich równo traktował.

  • Gość - niezalogowany 2018-07-22 21:09:58

    Moim zdaniem to do władzy powinno iść się po to aby dobrze było dla całej wioski a nie tylko dla własnych korzyści

  • dobro - niezalogowany 2018-07-23 11:04:42

    dobry sołtys ma pod swoim wpływem posła, radnego/radną, wójta - przyszłego, świetlicę i proboszcza i jest nie do ruszenia

  • Gruz - niezalogowany 2018-07-23 13:10:34

    Ten syw co wysypali na drogi to porażka, ciekawe jakby im pod domem takie drogi zrobił. Ludzie mają dość tych rządów w Gminie Maciejowice.

  • gość 2018-07-23 15:06:52

    dymiński nie ma zrobionej drogi ludzie o czym tu mowa mysli sobie ze drugi Wojt przyjdzie i jasnie komuchowi zrobi żenada dziadowskie żądy za tych panów brodziaka dyminskiego i przydupasa jaworka pawełka

  • Demon - niezalogowany 2018-07-23 18:54:04

    Ja jestem mieszkańcem Przewozu i nie stety również stwierdzam że drogi nasze nie wyglądają najlepiej. Wysypane gruzem i różnymi innymi odpadami można sobie na tym oponę przebić.

  • OBLIN - niezalogowany 2018-07-23 21:27:09

    W Oblinie jest identycznie. Cymbały z gminy nawiozły gruz a mieli wysypać kruszywem za pieniążki z SAG (budowa słupa 400kV).Oficjalnie już 2 osoby uszkodziły opony w autach osobowych. W tej gminie tępota sięga zenitu.

  • kultura.pl - niezalogowany 2018-07-24 08:53:23

    Proponuje wysłać do gminy kodziary które protestują przy Sejmie i ONE przetrzepią im tyłki, fotele a nawet papiery.

  • Rysio - niezalogowany 2018-07-24 09:12:29

    Rysio to gada od rzeczy i o niczym nie ma bladego pojęcia. Jest bo jest, żeby nic nie robić i kaske brać, żadnej rozmowy tylko zbywanie ... ludzie widzą i mają dość.

  • gość 2018-07-24 14:49:24

    Rysio i ten wyżejLWP oraz piesek z goku na czele z mechanikiem - radnym powinni zostać wywiezieni na taczkach do odstojnika w wiejskiej oczyszczalni ścieków.

  • Złoto w duxxe - niezalogowany 2018-07-24 20:38:12

    Już niedługo wydrukują mózg i będziemy mieli sztuczną inteligencje i będziemy mieli w głębokim poważaniu obecnego wójta i jego kurnik i wiesniackie zagrody przyziemnych sołtysów z ułomnymi radnymi.

  • OBLIN - niezalogowany 2018-07-25 06:45:44

    W Oblinie przez szlachetny gruz z odpadami przemysłowymi wysypany na drogę dojazdowa do zabudowań mieszkalnych przez ciemnogród z gminy 3 opona do wymiany! Reasumując...już 3 szt. x 300 zł = 900 zł.

  • RPA dziś!!!! - niezalogowany 2018-07-25 23:05:19

    Oblin ciągle wymaga? a tymczasem Sylwester wychodzi z założenia że... : najpierw władca pragnie żeby poddani go kochali, jak nie kochają to chociaż podziwiali, a jak nie kochają i nie podziwiają to żeby przynajmniej się bali.

  • Nie rozmiem - niezalogowany 2018-07-26 12:34:12

    Gdyby Pan Wójt wysypał takie szkło na drogie Domaszew-Topolin - o co zabiega bez skutku radny JJJ. - to sie rozumie - ale co winni ci sympatyczni radni/sołtysi co głosujom zawsze na Tak?

  • Komisarz - niezalogowany 2018-07-26 14:41:29

    Czy ta gmina ma również komisarza gminy bo nie widzę Wójta na odbiorze chodnika w Domaszewie i w układach nad przetargiem na chodnik w Samogoszczy na który nie zgłosili się chętni wykonawcy - widać tylko władze centralno - mazowieckie i ziomali od piwka. Nie zagłosuje na Woźniak, Orzełowską, Jaworskiego i Gliwko. !!!

  • gość 2018-07-27 06:25:25

    Gliwka to TYN z muchą. Wozniak, Orzełowska, Jaworscy to przeszłość...... Słoma z butów wystaje i ciągle rośnie..............................pomimo suszy i dodatków! ...................................

  • cyrk na kółkach - niezalogowany 2018-07-27 13:31:33

    Już nikt nie panuje nad tą gminą. Wywalają nam gruz na drogi a radni przyklaskują. wesoły sołtys Gliwko z przewodniczącym PIS gm Maciejowice przecinają wstęgi i układają się z Orzełowska z PSL a bedzie tylko gorzej

  • Gość - niezalogowany 2018-07-27 21:22:24

    A już dajcie spokój z tym Przewozem. Rządzi tam Sołtys, radny. Każdy się boi odezwać bo jak się odezwiesz to zaraz się na Ciebie patrzą jak na idiotę i plotki bo nikt przecież Cię nie poprze. Obaj są nie do ruszenia

  • Gość - niezalogowany 2018-07-27 21:33:10

    A co w ogóle z tymi przekrętami z Jaworskim? Coś wszystko nagle ucichło?

  • Gość - niezalogowany 2018-07-27 21:39:03

    Ktoś wyżej napisał o pieniądzach z SAGu. No właśnie gdzie się one podziały? Czyżby ktoś się nimi podzielił zamiast przeznaczyć na naprawę zniszczonych dróg?

  • Sołtys / Radny - niezalogowany 2018-07-28 10:23:39

    Jeśli sołtys i radny działa na szkodę wsi dopuszczając do wywalania śmieci na drogi i blokując inicjatywy oddolne zmierzające do rozwoju wsi (świetlica + wóda) jest nie do ruszenia, ponieważ większość mieszkańców chce mieć święty spokój, a sołtys ma swój elektorat wyborczy który solidarnie i nie bezinteresownie go poprze. Komu się to nie podoba może się wyprowadzić lub związać się z organizacją w której będzie mógł się twórczo rozwijać bez oglądania na sąsiadów.

  • kruszywo z SAG - niezalogowany 2018-07-31 08:33:42

    Dyminskiego i kilku innych .....już.....i..... dawno powinni wywieść na taczkach lub zat@pić w lokalnej oczyszczalni. Zyjemy nadzieja ze Kwiatek lub Paprotka zrobi pożądek z tym pałatajstwem