:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  -1°C pochmurno z przejaśnieniami

Szkoła w Górznie od 20 lat z imieniem i wartościami Władysława Jóźwickiego (Video)

W środę 15 listopada, społeczność Szkoły Podstawowej w Górznie świętowała 20-lecie nadania placówce imienia Władysława Jóźwickiego. W programie obchodów znalazła się uroczysta msza święta, przemarsz na cmentarz parafialny i złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy na grobie patrona placówki, akademia szkolna oraz debata patriotyczna.

Takich ludzi jak Władysław Jóźwicki dzisiaj potrzeba

Podczas mszy świętej społeczność szkoły dziękowała Bogu za opiekę patrona Władysława Jóźwickiego. Ks. Mariusz Nejranowski podkreślił, że wybór patrona dla placówki jest bardzo ważną decyzją, ponieważ nie każdy jest tego godny. Na wybór wpływają przede wszystkim tradycje i wartości, jakie patron przekazuje. Często patronami zostają osoby święte lub sławne. – Nasz patron Władysław Jóźwicki może nie być znany na całym świecie. Natomiast, to mu niczego nie ujmuje. Jest to osoba, która chodziła po tej samej ziemi, po której my również chodzimy. Jest to z pewnością osoba godna naśladowania. (…) Takich ludzi jak on nam dzisiaj potrzeba. Właśnie takich ludzi, którzy są niezłomni, którzy są ludźmi honoru, potrafiących oddać życie za drugiego człowieka, oddać życie za sprawę, ludzi wiernych ojczyźnie – mówił ks. Mariusz. Duchowny dodał, że przed rodzicami i nauczycielami stoi ważne zadanie – wychować dzieci na ludzi takich jak Władysław Jóźwicki. Drogą do tego jest właśnie przekazywanie im wartości, które przyświecały patronowi szkoły.

Nabożeństwo uświetnił chór szkolny pod opieką Agnieszki Latuszek.

 

Są dumni z patrona i pamiętają o wartościach

Po mszy poczty sztandarowe wraz z delegacjami udały się na cmentarz parafialny, gdzie na grobie patrona placówki złożono kwiaty i zapalono znicze. Grób Władysława Jóźwickiego odwiedzili także członkowie jego rodziny – bratanek patrona szkoły Michał Jóźwicki z synem Władysławem.

Dalszy ciąg uroczystości odbył się w hali sportowej. Tutaj po odśpiewaniu hymnu narodowego i hymnu szkoły, program artystyczny w wykonaniu dzieci i młodzieży obejrzeli uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście, w tym między innymi: poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak, wójt gminy Górzno Waldemar Sabak, wiceprzewodniczący rady gminy Robert Ochnio, członkowie rodziny patrona szkoły Michał i Władysław Jóźwicki, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Górzno im. Aleksandry i Bronisława Rojek Ewa Czamara oraz prezes honorowa stowarzyszenia Jadwiga Rojek, przedstawiciele ŚZŻAK Obwodu „Gołąb” w Garwolinie, ks. kan. Eugeniusz Rola, który przed 20 laty odprawiał mszę podczas uroczystości nadania imienia szkole, prezes ZNP w Garwolinie Halina Poszytek, pracownicy Urzędu Gminy w Górznie, dyrektorzy i pracownicy jednostek podległych gminie, nauczyciele, rodzice i mieszkańcy. Gości powitała dyrektor Zespołu szkolno-przedszkolnego Maria Szczęśniak, która przypomniała, że uchwałę o nadaniu szkole w Górznie imienia żołnierza Armii Krajowej Władysława Jóźwickiego podjęła rada gminy 14 maja 1996 roku. Uroczystość nadania imienia odbyła się 19 października 1997r. – W dniu dzisiejszym w szczególny sposób przypominamy sobie postac patrona, oddajemy cześć jego pamięci. Staramy się także uczciwie odpowiedzieć na pytanie: czy swoją pracą, nauką, zachowaniem na co dzień dajemy świadectwo, że godni jesteśmy imienia bohatera górzeńskiej ziemi, który umiał być patriotą, który poniósł męczeńską śmierć, składając młode życie na ojczyzny ołtarzu – mówiła Maria Szczęśniak, która zaznaczyła, że z perspektywy czasu można stwierdzić, że wybór patrona był trafny.

– Jesteśmy dumni nosząc jego imię, a wierzę, że i on nie wstydził by się naszej szkoły. Niejednokrotnie pokazywaliśmy, że pamięć o tych, którzy przelewali krew, byśmy mogli żyć w wolnym kraju jest dla nas najwyższą wartością. Imię, kóre nosi szkoła zobowiązuje i stawia wymagania, którym staramy się sprostać. Patriotyzm to jeden z najważniejszych priorytetów edukacji i wychowania w naszej placówce – zapewniała dyrektor szkoły, zachęcając uczniów do wzorowania się na patronie placówki.

W bogatym spektaklu nie zabrakło patriotycznych wierszy i pieśni, widowiskowego tańca z flagą oraz przybliżenia widzom postaci patrona szkoły.

 

Pięknego jubileuszu oraz wyjątkowego patrona szkole gratulowali m.in. wójt Waldemar Sabak, poseł Grzegorz Woźniak oraz prezes ZNP Halina Poszytek i prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Górznie Łucja Szewczyk.

Przemawiający podkreślali wartości przekazywane przez patrona placówki. – Patron, jeśli chodzi o szkołę to postać wyjątkowa, ponieważ to wokół patrona kształtują się wartości, odbywa się proces dydaktyczno-wychowawczy. Można powiedzieć, że całe życie szkoły toczy się wokół postaci patrona. (…) Wszyscy jesteśmy dumni, że przed 20 laty szkoła otrzymała tak wspaniałego patrona. (…) Te wartości, które przedstawiał Władysław Jóźwicki żyją w tej szkole – mówił wójt Waldemar Sabak, który podziękował grupie kombatantów, której przewodziła Jadwiga Rojek za inicjatywę nadania imienia szkole. Włodarz przypomniał także, że szkoła została uhonorowana medalami "Pro Patria" i "Pro Memoria". Poseł Grzegorz Woźniak zwrócił uwagę na bardzo podniosłą atmosferę uroczystości oraz dodał, że wyjątkowego patrona nie trzeba szukać daleko. Kilka słów do dzieci i młodzieży skierowała również Łucja Szewczyk, która opowiadała o patronie szkole oraz dziękowała dyrekcji placówki i władzom gminy za pielęgnowanie przeszłości ojczyzny. Wspomnieniem z lat szkolnych podzielił się Tadeusz Talarek, który uczęszczał do szkoły w Górznie ponad pół wieku temu.

 

Obchody 20-lecia nadania placówce imienia Władysława Jóźwickiego zakończyła debata patriotyczna.

 

ur


Szkoła w Górznie od 20 lat z imieniem i wartościami Władysława Jóźwickiego (Video) komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się