:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
PILNE
Archiwum Aktualności, minął - zdjęcie, fotografia
Portal eGarwolin.pl 31/12/2011 16:13

Kończy się rok 2011. Co w mijającym roku najbardziej Was poruszało? Co sprawiało, że włodarze gmin i powiatów, nawet ościennych, łączyli się ponad podziałami we wspólnej walce? Kto był odkryciem roku w świecie lokalnej polityki? Miesiąc po miesiącu przypominamy Wam najważniejsze wydarzenia tego roku.


Legendarne spotkanie noworoczne

Styczeń upłynął pod znakiem noworocznego spotkania w zabytkowym dworku w Miętnem, gdzie przedstawiciele nowych władz samorządowych podsumowali rok 2010. Nie dlatego jednak o owym spotkaniu mówiono przez kolejne miesiące. Noworoczny raut, dla niektórych podobno na rauszu, na długo zostanie w pamięci ze względu na obrośniętą już legendą historię zbyt wybuchowej „wymiany zdań” między dwoma dobrze znanymi panami.

 

Rok 2011 rozpoczęliśmy z Wami na Zarzeczu. Początek roku zaskakiwał zmienną aurą. Obfite opady śniegu i nagła odwilż powodowały utrudnienia komunikacyjne i podtopienia. Mieszkańcy powiatu uczestniczyli w XIX finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, na której konto z naszego terenu wpłynęło prawie 67 tys. zł. W szpitalu powiatowym otwarto nowy oddział chirurgii urazowej i ortopedii oraz mikrobiologii. Pod koniec miesiąca powiatem wstrząsnęła wiadomość o planach reorganizacji w policji, które zakładały likwidację posterunków w czterech gminach.

 

Karetka z Siedlec?

W lutym do powiatu garwolińskiego dotarły informacje o planach zmian w ratownictwie medycznym. Pomysł utworzenia dyspozytorni karetek w Siedlcach obsługującej nasz powiat i sześć innych wywołał ogromny i zdecydowany sprzeciw społeczności lokalnej wspieranej przez dyrektora SP ZOZ w Garwolinie Krzysztofa Żochowskiego, który obiecał, że będzie dążył do pozostawienia pogotowia ratunkowego w jurysdykcji SP ZOZ.

 

 

Razem w sprawie S-17

W Garwolinie odbyło się spotkanie w sprawie budowy drogi S-17. O konieczności przyspieszenia budowy drogi debatowali włodarze gmin i powiatu garwolińskiego oraz powiatów ościennych. Wsparcie obiecywała posłanka Stanisława Prządka. Podczas dyskusji pojawił się również temat odsuwania w czasie modernizacji trasy 801. Spotkanie zakończyło się wspólnym zatwierdzeniem formy i treści pisma wystosowanego przez starostów, burmistrzów i wójtów zebranych w Garwolinie z żądaniem jak najszybszej realizacji budowy drogi S-17.

W starostwie pojawiło się CBA, prowadzące działania w sprawie zagospodarowania terenu przy szpitalu powiatowym, co było związane z koniecznością oddania przez powiat 3,5 mln zł dotacji na realizację tego zadnia. W Łaskarzewie toczyła się batalia o klub sportowy Promnik Łaskarzew.

 

Chcemy czuć się bezpiecznie

Marzec to miesiąc zażartej walki samorządowców o utrzymanie posterunków policji w każdej gminie powiatu. W urzędzie miasta w Garwolinie odbyło się spotkanie lokalnych włodarzy z gen. Ryszardem Szkotnickim, mazowieckim komendantem wojewódzkim policji i mł. insp. Markiem Świszczem, komendantem KPP w Garwolinie. Na spotkaniu pojawiła się posłanka Stanisława Prządka, popierająca dążenia lokalnej społeczności. Główny argument włodarzy – nieudana, podobna reorganizacja w przeszłości – nie przemawiał do policyjnych zwierzchników. Zapowiedziano kontynuację rozmów.

 

Marzec przyniósł też dobrą wiadomość. Społeczne postulaty w sprawie planowanych zmian w ratownictwie medycznym zostały uwzględnione. Powiat garwoliński pozostał samodzielnym rejonem z własną dyspozytornią karetek.

Miesiąc rozpoczęły obchody nowego święta upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych. Stałym tematem rozmów na sesjach rady powiatu był zwrot 3,5 mln zł dotacji. W Garwolinie odbyły się II Targi Ślubne oraz Bal Mistrzów Sportu, podczas którego Piotr Grudzień został Sportowcem Roku. Rozwój sportu w powiecie zaczął jawić się w jasnych barwach dzięki decyzji Sejmiku Województwa Mazowieckiego o dofinansowaniu budowy „Orlików” w Żelechowie, Borowiu, Maciejowicach, Miastkowie Kościelnym i Łaskarzewie.

 

Drogi i wały do modernizacji

W kwietniu włodarze sygnalizowali władzom województwa ogromne potrzeby powiatu garwolińskiego w zakresie modernizacji dróg i wałów. Podczas spotkania w urzędzie miasta w Garwolinie członek zarządu województwa Ewa Orzełowska wyjaśniała, że potrzeby znacznie przewyższają posiadane przez województwo środki. Zapowiedziała jednocześnie, że będzie miała na uwadze nadwiślańskie wały i pilne potrzeby powiatu, w których zaspokojeniu mogą pomóc środki z „kluczówek” RPO.

 

Powiat upamiętnił rocznicę walk o krzyże w Miętnem, zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Debatowano o oświacie, zaplanowano metamorfozę wału nad Wilgą, otwarto nowoczesną stację dializ przy ulicy Lelewela w Garwolinie, a kościół Przemienienia Pańskiego został kolegiatą. Seniorki z klubu No Name rozsławiły Garwolin w USA na Mistrzostwach Świata w cheerleadingu, zajmując tam 8. miejsce. W garwolińskim Centrum Sportu i Kultury odbył się powiatowy przegląd „Profilaktyka a Ty”, który pokazał kreatywność i rozliczne talenty naszej młodzieży.

 

Posterunki zostają

Pierwszego maja anulowano wszystkie decyzje dotyczące reorganizacji w policji, która w powiecie garwolińskim oznaczałaby likwidację posterunków w czterech gminach. Mieszkańcy Parysowa, Sobolewa, Miastkowa Kościelnego i Maciejowic odetchnęli z ulgą. Wspólny front i zdecydowane działanie przyniosły zamierzony efekt.

 

Początek maja upłynął pod znakiem świętowania. Radowano się z beatyfikacji Jana Pawła II, uczczono Dzień Flagi, Święto Konstytucji, święto 1. Pułku Strzelców Konnych, podziwiano pierwszomajowy rajd „Tura”. Koniec majówki zaskoczył opadami śniegu. Krew w żyłach wielu zmroziła informacja o pożarze 8 hektarów lasu w Wildze, który gasiło 30 jednostek straży pożarnej. Na szczęście były to tylko ćwiczenia.

Niemały stres przeżywali maturzyści i organizatorzy pierwszych w Garwolinie Targów Budowlanych „Dom, Ogród, Wnętrze”. Strażacy, choć z opóźnieniem, hucznie obchodzili swoje święto, odbierając odznaczenia za ofiarną służbę.

 

Świętowaliśmy

Czerwiec był idealnym miesiącem dla imprezowiczów. Weekend 18-19 czerwca upłynął pod znakiem rozrywki. Dni Garwolina i Powiatu Garwolińskiego nie zawiodły chyba nikogo. Liczne koncerty, m.in. zespołów Enej, Video i Red Lips, występy artystyczne, spektakle, bieg „Avon kontra przemoc” z Robertem Korzeniowskim oraz stoiska wielu lokalnych firm i organizacji – tak w wielkim skrócie wyglądało święto miasta.

 

W czerwcu Garwolin stał się różowy. Za sprawą piętrowego, różowego autobusu sklepu Butik miasto opanowało zakupowe i imprezowe szaleństwo. Na Zarzeczu odbyło się Święto Mleka, a szalony Dzień Dziecka dla najmłodszych zorganizowało m.in. Tesco i przedszkole „Słoneczko” w Woli Rębkowskiej. W Garwolinie odbył się weekendowy Mazowiecki Festiwal Teatrów Amatorskich.

 

Świętowali także sulbińscy strażacy, którzy jednego dnia otrzymali sztandar i wóz bojowy oraz otworzyli strażnicę. W Garwolinie otwarto wyremontowaną i rozbudowaną przychodnię przy ulicy Staszica. Powód do radości miał także burmistrz Tadeusz Mikulski, którzy otrzymał absolutorium.

 

Nowy proboszcz i nowa parafia

1 lipca zaczął obowiązywać dekret biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego erygujący parafię bł. Jana Pawła II w Sulbinach. Proboszczem nowej parafii został ks. Andrzej Lemieszek. Wkrótce potem w starym budynku OSP w Sulbinach nowy proboszcz odprawił pierwszą mszę świętą dla swoich parafian. Obecnie trwają prace przy budowie kaplicy.

Decyzja biskupa wywołała sprzeczne opinie mieszkańców Garwolina. Wielu z nich nadal wątpi, czy miastu aby na pewno potrzebna jest trzecia parafia.

 

 

Korona dla najpiękniejszej

31 lipca 20-letnia Martyna Wielgosz z Borowia wygrała jubileuszową edycję konkursu Miss Polonia Ziemi Garwolińskiej. Wybory miss jak co roku cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem publiczności. Nasz portal po raz trzeci był patronem medialnym tej gorącej, letniej imprezy. Razem z jubileuszem konkursu świętowaliśmy 5. urodziny portalu eGarwolin. Gościem gali finałowej była Miss Polonia 2010 Rozalia Mancewicz.

 

W lipcu stanowisko prezesa Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej objął siedlczanin Bogdan Kozioł. Nowy prezes szybko rozpoczął reformy mające na celu ratowanie sytuacji finansowej spółki. Pasażerowie musieli pogodzić się z likwidacją nierentownych kursów i podwyżkami cen biletów. W nowym roku czekają nas kolejne zmiany.

Lipiec to również powrót naszych cheerleaderek ze złotem z mistrzostw Europy w Lublanie. W Parysowie rozpoczęły się zdjęcia do filmu „Pokłosie” w reżyserii Władysława Pasikowskiego. Na stadionie w Garwolinie przeprowadzono kolejną edycję Mazowieckich Zawodów Sikawek Strażackich.

 

Ryszard Zawadka zwolniony z Ekonomika

Sierpień to ostatni miesiąc Ryszarda Zawadki na stanowisku dyrektora największej szkoły w powiecie. Oficjalnym powodem odwołania Zawadki był wyrok sądu uznający, że dyrektor dopuścił się plagiatu, podpisując własnym nazwiskiem pracę przygotowaną przez jedną ze swoich podwładnych. Na kilka dni przed rozpoczęciem roku szkolnego stanowisko dyrektora ZSP nr 1 objęła Hanna Wilczek.

 

W sierpniu w Garwolinie zawiązał się klub Ruchu Poparcia Palikota, z którego wyrósł późniejszy kandydat na posła Piotr Tylkowski. Okrzyknięty garwolińskim Kononowiczem Tylkowski szybko podbił Internet. Jego wypowiedzi znalazły się nawet w głównym wydaniu telewizyjnych „Wiadomości”.

Jubileusz 20-lecia obchodziła parafia Matki Boskiej Częstochowskiej. Z tej okazji do Garwolina przyjechał pierwszy proboszcz, budowniczy kościoła na Stacyjnej, ks. Bogdan Krawczyk. Koniec miesiąca upłynął pod znakiem dziękowania za plony.

 

Budujemy basen

We wrześniu na terenie budowy krytej pływalni na kilka godzin stanęły prace. Wszystko za sprawą uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego, która zgromadziła polityczno-towarzyską śmietankę Garwolina. Każdy chciał złożyć podpis na wiekopomnym dokumencie. Razem z aktem wmurowano kapsułę czasu, do której burmistrz wrzucił 15 polskich złotych.

 

 

Mamy McDonald’s i kino 3D

W dniu ogólnopolskiej premiery „Bitwy warszawskiej” w Garwolinie oficjalnie otwarto zmodernizowane kino wraz z nowoczesnym projektorem umożliwiającym oglądanie filmów w technologii trójwymiarowej. Tego samego dnia na przedmieściach Garwolina przecięto wstęgę przed wejściem do nowo wybudowanej restauracji McDonald’s.

 

Wrzesień to również miesiąc wzmożonych prac przy uzbrajaniu strefy aktywności gospodarczej. Na ten cel powiat otrzymał prawie 6-milionowe dofinansowanie z województwa. Przed siedzibą OSP Garwolin odsłonięto pomnik Józefa Piłsudskiego, który został patronem garwolińskich strażaków. Jubileusz 100-lecia świętowała OSP Łaskarzew. Absolwenci ZSP nr 1 spotkali się na obchodach 50-lecia szkoły. W połowie miesiąca ruszyła pierwsza w Garwolinie telewizja internetowa, którą stworzyli Konrad Wąż i Maciej Poczek. Debiutancką płytę wydał zespół El Camino. Intensywną kampanię wyborczą prowadzili kandydaci na posłów i senatorów.

 

Dwoje posłów z Garwolina

Wydarzeniem miesiąca w październiku był niewątpliwie wyborczy sukces Stanisławy Prządki i Grzegorza Woźniaka, którzy zostali posłami ziemi garwolińskiej. Poseł Prządka rozpoczęła w październiku swoją czwartą kadencję w Sejmie. Poseł Woźniak w sejmowych ławach zasiadł po raz pierwszy. Znamienna była również porażka kandydującego do Senatu Ryszarda Smolarka, któremu mimo dynamicznej kampanii nie udało się wrócić na Wiejską.

 

W październiku zapadła najważniejsza w tym roku decyzja rady miasta. Radni zgodzili się na zaciągnięcie kredytu na budowę basenu na okres 20 lat. Głosowanie w radzie poprzedziła zacięta batalia między radnymi SdG a burmistrzem o długość okresu kredytowania. Z tym tematem związane jest też słynne zdanie skarbnik miasta: „Zarżnęliśmy się tym basenem”.

Melomani uczestniczyli w koncertach organizowanych w ramach Dni Muzyki Chóralnej. Rada miasta dyskutowała nad połączeniem szkoły podstawowej i gimnazjum nr 1 w zespół szkół. Samodzielności podstawówki zaciekle bronił jej dyrektor Grzegorz Głowacki.

 

Wilga Garwolin wiceliderem tabeli

W listopadzie Wilga Garwolin zakończyła sezon na 2. miejscu w tabeli. Przez większą część rudny jesiennej utrzymywała się na pozycji lidera. Wilga jako jedyna drużyna z całej grupy odnotowała na swoim koncie tylko jedną porażkę; trzeba przyznać, że dosyć niespodziewaną. Do pierwszej w tabeli Józefovii Józefów nasza drużyna traci jeden punkt. Kibice z niecierpliwością czekają na wznowienie rozgrywek na wiosnę. Marzy nam się awans do IV ligi.

 

Początek listopada tak jak rok temu upłynął pod znakiem wystawy gołębi rasowych, na której zaprezentowano 800 ptaków. Włodarze Borowia, Łaskarzewa i Maciejowic uroczyście otwierali "Orliki". Wójt Maciejowic dodatkowo przecinał wstęgi na odbudowanych po powodzi gminnych drogach.

Listopad to także tragedia rodziny Jakubaszków z Mrokowa, którzy w pożarze domu stracili cały dobytek. Mniejszą stratę poniósł urząd miasta w Garwolinie; w kolizji drogowej z udziałem straży miejskiej całkowitej szkodzie uległa wysłużona miejska lancia.

 

W obronie sądu

Za najważniejsze wydarzenie grudnia zgodnie uznaliśmy zawiązanie wspólnego frontu przeciwko likwidacji Sądu Rejonowego w Garwolinie, który miałby stać się filią sądu w Mińsku Mazowieckim. Kilka dni po świętach radni miejscy razem z burmistrzem, a także radni powiatowi jednogłośnie wyrazili zdecydowany sprzeciw przeciwko zniesieniu sądu w Garwolinie.

 

Grudzień rozpoczęliśmy informacją o mianowaniu Jerzego Duchny na stanowisko dyrektora wydziału edukacyjnego starostwa. Kilkanaście dni później wspominaliśmy smutną, 30. już rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.

Koniec roku obfitował w różnego rodzaju otwarcia. W Miastkowie uroczyście otwarto "Orlika", w Żelechowie – nie tylko "Orlika", ale też odnowiony park miejski. Poseł Grzegorz Woźniak otworzył biuro poselsko-senatorskie. Na piętrze kręgielni Green Dragon otwarto nową salę klubową.

Ostatnie dni to również głosowania nad budżetem na nowy rok, które odbywały się w kolejnych gminach.

 

Rok ciekawych inicjatyw

W mijającym roku na naszym terenie odbyło się wiele koncertów i wystaw. W garwolińskich Klimatach wystąpili między innymi: Kamil Bednarek z zespołem StarGuardMuffin, KSU, Tetris i Dj Tort, Apteka oraz Proletaryat. Rok 2011 był także rokiem roześmianym. Mieszkańców powiatu bawiły m.in. Kabaret pod Wyrwigroszem, Ani Mru Mru i Kabaret Moralnego Niepokoju.

Muzeum Ziemi Garwolińskiej oraz galeria Kotłownia dostarczyły sporej dawki szeroko rozumianej kultury. Wernisaże malarzy, fotografów i rzeźbiarzy wielokrotnie gromadziły miłośników sztuki z powiatu, okolic, a nawet z zagranicy.

Cieszyliśmy się z kolejnych sukcesów i medali naszych sportowców: wspomnianych już cheerleaderek, Andrzeja Gudry, Rafała Talarka, Piotra Grudnia, Grzegorza Pluty i innych.

Garwolin pamiętał także o patriotycznych rocznicach – wspominaliśmy m.in. uchwalenie Konstytucji 3 maja, rozpoczęcie Akcji Burza, wybuch powstania warszawskiego, bombardowanie Garwolina i Święto Niepodległości. Ciekawe inicjatywy realizowały działające w Garwolinie grupy i stowarzyszenia: Teatr Muzyczny „Od Czapy”, Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 1. PSK, weteran klub Tur Garwolin, harcerze z ZHP, Skauci Europy i wspólnota Rodzina Rodzinie.

Jednym słowem - działo się wiele. Nowy rok zapewne także będzie obfitował w wydarzenia większej i mniejszej rangi. Zapewniamy, że będziemy je dla Was relacjonowali. Do zobaczenia w Nowym 2012 Roku!

(ur, ma) 2011-12-31 17:27:38

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z mijającego 2011 roku.

 

Reklama

Tak minął rok komentarze opinie

 • KAK - niezalogowany 2012-01-01 15:07:36

  Uważam, że dla Garwolina był to kolejny dobry rok.Aby ten był również pomyślny!

 • KAK - niezalogowany 2012-01-01 15:02:05

  Redakcji eGarwolin, ale i wspaniałym Władzom Garwolina życzę dalszych, tak widocznych, jak dotychczas - osiągnięć. Kto tego nie widzi - to mu współczuję, a prawdę mówiąc spuszczam na niego wodę. Malkontenci, frustraci - wysiadka. Grzejcie się we własnym sosie!Ale i wam też życzę abyście uwierzyli, że świat jest piękny!Zróbcie i wy coś, a nie tylko narzekajcie - krytykować łatwo, gorzej zrobić coś samemu! Życzliwi nie tylko żyją dłużej ale i przyjemniej.

 • new year has come - niezalogowany 2012-01-01 12:23:49

  Świetne podsumowanie!

 • cielawska - niezalogowany 2011-12-31 20:54:23

  Kto jest tym podchmielonym Tarzanem na 58 fotce?

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

MAGAZYNIER

Piekarnia Oskroba S.A. - jeden z liderów branży piekarniczej w Polsce poszukuje pracowników na stanowisko: Magazynier Miejsce pracy: Człekówka,..


Kupię pamiątki, książki , mapy

Kupię rzeczy związane z powiatem garwolińskim - książki, opracowania, wspomnienia, - pamiątki, medale, - mapy, - zdjęcia, - itp.


Praca magisterska licencjat

Pracami tego typu zajmuję się od lat. Właściwie zawodowo. Zawsze staram się aby były jak najlepsze. Podchodzę do tego w sposób profesjonalny..


Sprzedam dom

Sprzedam dom piętrowy (1/2 bliżniaka) w Garwolinie ul II Armii Pojska Polskiego 75. Działka 350m2, powierzchnia użytkowa 110 m2 (kuchnia, 2..


OKNA DRZWI BRAMY PLISY ROLETY

Zapraszamy do punktu sprzedaży Garwolin ul. Kościuszki 48B W ofercie : - okna PCV - drzwi wew, i zew. - bramy garażowe - drzwi stalowe - rolety (..


praca kierowca - magazynier

Zatrudnimy na stanowisko kierowca - magazynier wymagane prawo jazdy Kat. B lub C więcej informacji na miejscu lub pod numerem telefonu 25/6820417..


Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez egarwolin.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

E-NET Kot Krzysztof z siedzibą w Garwolin 08-400, II Armii Wojska Polskiego 47

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"