:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  25°C bezchmurnie

Udział Ludowców w odzyskaniu niepodległości – sesja popularno-naukowa w Garwolinie

Kiedy: 2018-03-17 , godzina: 10:00 | Gdzie: Garwolanka

W Garwolinie, Udział Ludowców odzyskaniu niepodległości sesja popularno naukowa Garwolinie - zdjęcie, fotografia

Już w sobotę, 17 marca 2018 r. o godz. 10.00 w Sali Konferencyjnej Pływalni Miejskiej w Garwolinie odbędzie się sesja popularno-naukowa w ramach powiatowych obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przewodnim tematem sobotniej sesji będzie udział Ludowców w odzyskaniu Niepodległości w 1918r.

Na sesję popularno-naukową w ramach powiatowych obchodów 100.rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości zaprasza starosta powiatu garwolińskiego Marek Chciałowski i Zarząd Powiatowy PSL w Garwolinie.

Podczas spotkania Michał Wójtowicz przybliży rolę Wincentego Witosa w odzyskaniu Niepodległości w 1918r. i w Sejmie Ustawodawczym. Michał Sztelmach opowie o Polskiej Organizacji Wojskowej na terenie powiatu garwolińskiego i jej udziale w rozbrojeniu wojsk niemieckich w listopadzie 1918 r. Zbigniew Węgrzynek nakreśli postawę i działania ludowców, samorządu i społeczeństwa garwolińskiego w trakcie wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920, a Michał Kalbarczyk przybliży jak wyglądała spółdzielczość powiatu garwolińskiego w początkach II Rzeczypospolitej. Dla wszystkich miłośników historii zapowiada się ciekawe przedpołudnie.

– W tym roku obchodzimy rocznicę 100-lecia odzyskania Niepodległości. Drogi do Niepodległej były różne. Jedna z nich wiodła przez Wincentego Witosa i Ruch Ludowy na terenie całej Polski. Powiat garwoliński w bardzo dużym stopniu był powiatem rolniczym, gdzie ideały ludowe były mocno zakorzenione wśród społeczeństwa. Około 50% dowódców POW wywodziło się z Ruchu Ludowego. Warto przypominać historię naszego terenu. Dziś, Polskie Stronnictwo Ludowe, które ma 120-letnią historię jest jedyną partią, która współuczestniczyła w odzyskaniu Niepodległości i trwała w dużym stopniu na straży polskości przez ponad 100-lat. Serdecznie zapraszam na sesję! – do udziału w wydarzeniu zachęca Marek Chciałowski, starosta powiatu garwolińskiego.

Garwolin-starostwo.pl, oprac. ur

 


Udział Ludowców w odzyskaniu niepodległości – sesja popularno-naukowa w Garwolinie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na eGarwolin.pl