:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  9°C pochmurno z przejaśnieniami

Upamiętnili pomordowanych w Lisich Jamach

W czwartek 14 września, w "Lisich Jamach", odbyły się uroczystości związane z Dniem Pamięci Ofiar Totalitaryzmu. Przed laty, w tym miejscu, w jednym grobie z hitlerowską kulą w piersi spoczęło około 2 500 Żydów, Romów, Polaków i jeńców radzieckich.

 

Organizatorem uroczystości w lesie Kotwica w okolicach Miętnego była gmina Garwolin na czele z wójtem Marcinem Kołodziejczykiem. Uroczystości w "Lisich Jamach", związane z Dniem Pamięci Ofiar Totalitaryzmu, rozpoczęły się od mszy świętej odprawionej w intencji pomordowanych Żydów, Romów, Polaków i jeńców radzieckich na terenie niemieckiej kaźni. Mszę świętą odprawił proboszcz parafii Podwyższenia Świętego Krzyża w Miętnem ks Jerzy Janowski. Modlitwę za tych, którzy zginęli odmówił w "Lisich Jamach" także rabin J. Elis.

Wartę honorową podczas uroczystości przy płycie pamiątkowej pełnili Paweł Kurowski, Adam Skowroński i Michał Habrowski ze Stowarzyszenia Kawaleryjskie I Pułku Strzelców Konnych w Garwolinie. W uroczystości udział wzięli m.in.: wójt gminy Garwolin Marcin Kołodziejczyk, przewodnicząca rady gminy Iwona Pluta oraz radni i pracownicy urzędu, burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski, przewodniczący rady miasta Garwolina Marek Jonczak, wójt gminy Górzno Waldemar Sabak, sekretarz powiatu Jerzy Piesio, radny powiatowy Marek Ziędalski, komendant powiatowy policji w Garwolinie insp. Iwona Czarnocka, komendant powiatowy PSP w Garwolinie bryg. Krzysztof Tuszowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Garwolin Jan Karwowski, prezes ŚZŻAK Obwód „Gołąb” Antoni Frąckiewicz wraz z członkami, przedstawiciele Stowarzyszeń "Wczoraj Dziś Jutro dla Garwolina i Powiatu" i "Bezpieczny Garwolin", uczniowie oraz poczty sztandarowe.

 

Po nabożeństwie prezes Stowarzyszenia im.7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich Jacek Gradus odczytał apel ku czci poległych. Następnie, delegacje złożyły wieńce przy płycie pamiątkowej.

Uroczystości uświetnił program artystyczny pt. "Nie ginie ten, kto trwa w pamięci żywych ", przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Michałówce. Program oraz uczniów do występu przygotowały opiekunki Paulina Jaworska, Nina Borkowska i Ewa Czajka.

Na zakończenie uroczystości wójt gminy Garwolin Marcin Kołodziejczyk odczytał list od marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika, a następnie radny miejski Leszek Mączka ( pierwszy od lewej) przybliżył zebranym genezę powstania kopca w "Lisich Jamach". Radny przypomniał, że repre zentowane przez niego Stowarzyszenie "Wczoraj Dziś Jutro dla Garwolina i Powiatu" czyniło starania, aby podczas budowy drogi S17 nie zniszczyć miejsca pamięci, w którym jak podają niektóre źródła mogło zginąć nawet 4 tys. osób. Dzięki zaangażowaniu stowarzyszenia, władz gminy, starostwa i firmy Budimex, budującej drogę zebrano ziemię, nasiąkniętą krwią ofiar hitlerowskiej zbrodni i usypano z niej kopiec. Leszek Mączka przypomniał zebranym także o dwóch miejscach kaźni w Garwolinie: budynku WKU i ul. Mazowieckiej, kiedyś ul. Stodolnej. W uroczystości uczestniczył świadek rozstrzelań z stodołami Wacław Domański (drugi od lewej), który miał wówczas 10 lat. Radny Mączka zachęcał do zapraszania takich osób do szkół na żywe lekcje historii.

Leszek Mączka dodał, że "Lisie Jamy" wzięły swoją nazwę od bardzo płytkiego chowania zabitych, których ciała były wyciągane przez lisy.

O oprawę uroczystości w lesie Kotwica zadbała Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca przy PSP w Miastkowie Kościelnym pod batutą Zbigniewa Miętusa.

 

(ur) 2017-09-15 11:43:37


Upamiętnili pomordowanych w Lisich Jamach komentarze opinie

 • bezpieczny - niezalogowany 2017-09-22 18:41:37

  Niech nie mysli ze ktos zapomniał,komuch zawsze bedzie komuchem :oops:

 • bezpieczny - niezalogowany 2017-09-22 18:39:45

  Nadlesniczy "komuch" który nawet nie chciał krzaka wycinac by dzieciaki ze szkoły mogły dojsc do cmentarza by posprzątać cmentarz dzis w pierwszym szeregu.To ZADNE TU KOMENTARZE, ON BYŁ PRZECIWNY ZROBIENIA SCIEZKI DLA DZIECI ZE SZKOŁY W Michałówce. bezczelny typ!!!!

 • egon - niezalogowany 2017-09-15 19:04:50

  Nie każdy człowiek jest biegły i elokwentny w oszustwie i mamieniu ludzi którzy na pozór wydają się inteligentni . To jednak tylko pozory . Cechą charakterystyczną jest bezkrytyczne podążanie i akceptacja za j/w napisałem . Krótko mówiąc oszust ,kręt i chachment potrafi sprawiać wrażenie osoby uczonej ,mądrej i przyzwoitej . Jednak po czynach ich poznacie . Sporo np pisze się o pozyskiwaniu funduszy na inwestycje . Problem w tym że te inwestycje mają niby służyć wszystkim ale pod warunkiem że łapę na wszystkim trzyma sam zainteresowany lub jego człowiek a i lokalizacja nie jest przypadkowa . Już nie rozpisuję się o powiedzeniu ,,gdzie drwa rąbią ,wióry lecą "". Tak więc lepiej posłuchać szczerego człowieka choćby dukał niż oszusta biegłego w mamieniu . Jednak pseudointeligencja takiego mieć musi który ich w d... ru...a

 • Torba - niezalogowany 2017-09-15 17:01:57

  oJ PANIE lESZKU WSZYSCY WIEDZA ZE PAN NIE POTRAFI NAWET NORMALNEGO PISMA NAPISAĆ, NIE MÓWIAC O JAKIM KOLWIEK PRZEMÓWIENIU BO TYLKO MASŁO MAŚLANE. ALE CÓZ PARCIE JEST, WIEC WYSTAWIAJ SIE PAN NA POSMIEWISKO, NIECH IE INNI CIESZĄ!!!

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na eGarwolin.pl