:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  5°C bezchmurnie

W Miętnem ożywili pamięć nie tylko o ks. Popiełuszce

3 listopada w Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem odbył się wieczór pamięci poświęcony księdzu Jerzemu Popiełuszce. W wydarzeniu udział wzięli także absolwenci i nauczyciele Zespołu Szkół Rolniczych im. Stanisława Staszica w Miętnem i przypomnieli o wydarzeniach sprzed lat związanych z obroną krzyży oraz wizycie u ks. Popiełuszki.

Podczas wydarzenia gość specjalny spotkania Jakub Gołębiewski z Instytutu Pamięci Narodowej wygłosił prelekcję pt. „Męczeństwo ks. Jerzego Popiełuszki”. Przybliżył sylwetkę tego wyjątkowego Polaka oraz przedstawił szczegóły śmierci błogosławionego kościoła katolickiego.

Fragmenty osobistych zapisków z notatnika kapelana Solidarności przeczytał lektor Marcin Pasik, a muzykę skomponowaną na tę okazję przez Mariusza Kozickiego (pianino) zaprezentowali razem z nim także Izabela Skaruz (wiolonczela) oraz Leszek Zieliński (saksofon).

To w dworku w Miętnem miała swój początek jedna z najstarszych szkół rolniczych w Polsce. Otwarcia Publicznej Szkoły Przysposobienia Rolniczego im. Stanisława Staszica 4 maja 1924r. dokonał prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Stanisław Wojciechowski. W latach 70. szkoła została przeniesiona do nowo pobudowanego kompleksu budynków obok dworu.

W stanie wojennym Miętne stało się znane nie tylko w Polsce, ale również na świecie. To właśnie w tej szkole doszło do najostrzejszego sporu o obecność krzyży w miejscu publicznym. Uczniowie i ich rodzice stanęli w obronie krzyży usuwanych z sal lekcyjnych. Długotrwałe protesty, a wreszcie strajk okupacyjny, zawieszenie pracy szkoły i powrót krzyża do szkoły – to chlubne karty w dziejach walki o godność człowieka.

Do uczniów z Miętnego płynęły w tamtym czasie głosy wsparcia z całej Polski i z zagranicy. Jan Paweł II przekazał im błogosławieństwo i pamiątkowe krzyżyki. Ksiądz Jerzy Popiełuszko przekazał specjalny list, bo śledzony przez SB nie mógł sam przybyć.

Historię tych wydarzeń oraz relacje z rozmów i kontaktów utrzymywanych z ks. Popiełuszką w sprawie szkoły w Miętnem przypomniała przybyłym na wieczór do dworku Bogusława Kozal-Gora – ówczesna nauczycielka języka polskiego. Na pamiątkę tych wydarzeń przekazała także do dworku w Miętnem na ręce dyrektor PCKiP Beaty Pasternak krzyż.

- Chciałam w obecności wszystkich państwa zaproponować, żebyśmy krzyż, o który walczyliśmy w Miętnem, zawiesili także w dworku (…) mamy takie poczucie obowiązku i tożsamości – powiedziała Bogusława Kozal-Gora.  

Krzyż poświęcił obecny na wieczorze ks. Jerzy Janowski, proboszcz parafii p.w. Podwyższenia Świętego Krzyża w Miętnem.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawował proboszcz kolegiaty pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie, starosta powiatu garwolińskiego oraz Instytut Pamięci Narodowej.


W Miętnem ożywili pamięć nie tylko o ks. Popiełuszce komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na eGarwolin.pl