:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  5°C bezchmurnie

W Miętnem wspomnieli Leśmiana

Niedzielny wieczór w Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem zgromadził występujących oraz publiczność wokół wybitnego poety i prozaika Bolesława Leśmiana. W programie słowno-muzycznym pt. „Cudaczniało istnienie” wystąpili mieszkańcy powiatu garwolińskiego.

W 2017 roku przypada 140. rocznica urodzin poety i prozaika Bolesława Leśmiana, a także 80. rocznica jego śmierci, którą obchodzimy dokładnie 5 listopada. Mimo, że jego kandydatura na jednego z patronów 2017 roku została przez senat odrzucona, to jednak wiele instytucji kultury m.in. PCKIP w Miętnem postanowiło upamiętnić twórczość Leśmiana.

Wieczór przepełniony poezją, muzyką i blaskiem świec stanowił doskonałą okazję do zaprezentowania swoich muzycznych, recytatorskich i literackich umiejętności przez mieszkańców naszego powiatu. Przed gośćmi zaprezentowali się: zespół Namotane w składzie Maryla Oklesińska, Andrzej Oklesiński, Rafał Wielgosz i Daniel Wielgosz; poetki Bożena Węgrzynek oraz Paulina Wnuk; Michał Głaszczka, Apolonia Benicka i Karolina Michalec z I LO im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie; Patryk Paziewski, Wiktoria Goliszewska z PSP w Maciejowicach; Klaudia Prządka z PG im. Jana Pawła II w Górznie, Mateusz Skoczylas, Jakub Smolarczyk, Aleksander Przyczka, Aleksandra Rękawek oraz Michał Jankowski z ZS im. S. Staszica w Miętnem; Dawid Soszka, Jadwiga Wawer z PG w Michałówce; Natalia Pytlarczyk z ZS w Starym Pilczynie, a także Szymon Bogusz i Emilia Wawer z Powiatowego Centrum Kultury i Promocji w Miętnem.

Program spotkania w reżyserii Jerzego Rusaka inspirowany był Powiatowym Przeglądem Artystycznym z okazji roku Bolesława Leśmiana, które zorganizowało w tym roku PCKiP Miętne.

Bolesław Leśmian to polski poeta, artysta i członek Polskiej Akademii Literatury. Ten skromny księgowy był jednym z najciekawszych artystów z okresu międzywojennego i jednym największych poetów w całych dziejach literatury polskiej. Swoją filozofię życiową Leśmian zawarł w wierszach, osadzonych często w fantastycznym środowisku, związanym z polskim folklorem i tradycjami. Tworzył stylizując na ludowe ballady, nie stronił od elementów erotycznych. Jego język jest również godny uwagi ze względu na liczne neologizmy, z których wiele jest nadal w użyciu na co dzień w polszczyźnie.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski, Wiceprzewodniczacy Rady Powiatu Dariusz Owczarczyk.

Partnerami Powiatowego Przeglądu Artystycznego była Księgarnia „Mądra Sowa” w Garwolinie i Miejsko- Powiatowa Biblioteka Publiczna w Garwolinie

Organizatorzy dziękują za pomoc w organizacji wydarzenia Państwu Halinie i Andrzejowi Wasilewskim. Wydarzenie zrealizowano we współpracy z ZS im. S. Staszica w Miętnem. Patronatem honorowym wydarzenie objął Starosta Powiatu Garwolińskiego.


leśmian, garwolin, miętne, poezja garwolin - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na eGarwolin.pl