:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  4°C pochmurno z przejaśnieniami

Wystawa o „Solidarności” gości w Garwolinie. Zobacz migawki z dziejów Polski!

Pamiętajmy o „Solidarności”. Mówmy o „Solidarności” młodym ludziom. Przypominajmy, jaka była waga, ranga tamtych wydarzeń, kim byli bohaterowie tamtych wydarzeń. Uczmy młodych ludzi szacunku do tego, co się działo w naszej ojczyźnie trzydzieści kilka lat temu i podkreślajmy, że ta wielka mobilizacja z 1980 roku, ta odwaga, ta ofiarność tamtych Polaków, tamtych pokoleń przyniosła nam wolność – podczas wernisażu wystawy o "Solidarności" apelowała wicemarszałek Senatu RP Maria Koc. Wyjątkową wystawę można oglądać w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie do soboty 17 lutego.

 

Fenomen „Solidarności”. Migawki z dziejów Polski 1980-1981 to przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej wystawa przedstawiająca wydarzenia od strajków sierpniowych 1980 r. po wprowadzenie stanu wojennego w grudniu 1981 r. Ukazuje drogę, która doprowadziła do powstania NSZZ „Solidarność”, relacje Związku z komunistyczną władzą i stosunek społeczeństwa do „Solidarności” na tle najważniejszych wydarzeń życia politycznego, społecznego i gospodarczego kraju. Znaleźć można na niej fotografie znanych liderów „Solidarności” jak Lech Wałęsa czy Anna Walentynowicz, ale przede wszystkim nieznanych Polaków, którzy tworzyli ten ruch społeczny w swoich miejscach zamieszkania.

Autorami wystawy są: dr Łukasz Kamiński, Anna Piekarska, Agnieszka Rudzińska, Tomasz Gleb i Sylwia Szafrańska.


Wystawa została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej na 30. rocznicą powstania „Solidarności”. Od tego czasu prezentowana była w wielu miejscach w kraju i zagranicą. Od piątku 10 lutego wystawa gości w Garwolinie. Łącznie 32 plansze można znaleźć na górnym i dolnym holu garwolińskiego Centrum Sportu i Kultury. Oficjalne otwarcie wystawy odbyło się w poniedziałek 13 lutego. Uczestników wernisażu powitała Justyna Dybcio z CSiK. W otwarciu wystawy wzięli udział m.in.: inicjatorzy jej zorganizowania: wicemarszałek Senatu RP Maria Koc i poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak oraz zaproszeni goście: kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach Marek Renik, przewodniczący rady powiatu garwolińskiego Piotr Osmólski, burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski, przewodniczący rady miasta Marek Jonczak, przewodniczący garwolińskiego oddziału NSZZ „Solidarność” Przemysław Stępniewski, kierownik placówki terenowej KRUS w Garwolinie Michał Jaworski, wójtowie z terenu powiatu, dyrektorzy szkół i in. Marek Banaszek z CSiK zaznaczył, że wystawa jest tak duża, że została podzielona na górny i dolny hol, a plansze ogląda się zgodnie z ruchem wskazówek zegara.


Karnawał „Solidarności”

Wicemarszałek Senatu Maria Koc przypomniała zebranym, że NSZZ „Solidarność” to wielki ruch społeczny, związkowy, który zmienił Polskę i Europę środkowo-wschodnią. –Możemy być bardzo dumni z tego, co wydarzyło się w sierpniu 1980 roku i bardzo dumni z tego, co działo się w latach kolejnych – mówiła Maria Koc, która zaznaczyła, że dosyć rzadko jest wspominany tamten czas, a ważne, aby wiedza o nim docierała do młodzieży, ponieważ powstanie „Solidarności” to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Kiedy myślimy o tych wydarzeniach z 1980 roku, mówimy też o karnawale „Solidarności”. Dlaczego karnawał? Bo „Solidarność” to 10 milionów ludzi, którzy wyrazili swój sprzeciw wobec komunistycznej władzy – mówiła wicemarszałek. Maria Koc podkreśliła, że należy mówić o tej historii, przypominać ją i utrwalać pamięć o zasługach „Solidarności” dla wolnego świata. Ważne, aby pamiętać, że „Solidarność” to nie tylko znane osoby, ale też m.in. robotnicy, górnicy, rolnicy. To nie tylko pojedyncze osoby, ale te miliony, przed którymi w końcu ugięły się komunistyczne władze. Wicemarszałek Senatu stwierdziła, że tym wszystkim osobom należy się nasza wdzięczność za ich odwagę, ofiarność i poświęcenie. Za to, że wyrazili ten sprzeciw i byli w aktywnej opozycji aż do 1989 roku – do wprowadzenia w Polsce władzy demokratycznej. Maria Koc przyznała, że symbolem „Solidarności” jest Lech Wałęsa i nikt nie odbiera mu tych zasług, ale wykazano też ciemne strony jego życia. Wicemarszałek wspomniała także o przyjęciu ustawy dezubekizacyjnej.

 

Pamięć i szacunek

– Pamiętajmy o „Solidarności”. Mówmy o „Solidarności” młodym ludziom. Przypominajmy, jaka była waga, ranga tamtych wydarzeń, kim byli bohaterowie tamtych wydarzeń. Uczmy młodych ludzi szacunku do tego, co się działo w naszej ojczyźnie trzydzieści kilka lat temu i podkreślajmy, że ta wielka mobilizacja z 1980 roku, ta odwaga, ta ofiarność tamtych Polaków, tamtych pokoleń przyniosła nam wolność – apelowała Maria Koc.

Kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach Marek Renik, dziękując za współpracę i udział w wernisażu zaznaczył, że „Solidarność” dla każdego znaczy coś innego. – Wystawa w swojej wymowie jest uniwersalna. Ma trafić do wszystkich. Mamy tutaj słowa klucze i zdjęcia, które dużo mówią na temat wielkości tego ruchu – mówił Marek Renik, zachęcając do oglądania wystawy.

Za udział w wernisażu i przekazanie informacji o wystawie dalej dziękował poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak oraz przewodniczący garwolińskiego oddziału NSZZ „Solidarność” Przemysław Stępniewski.

 

Wystawę w Garwolinie można oglądać do 17 lutego.

 

(ur) 2017-02-14 19:47:12


Wystawa o „Solidarności” gości w Garwolinie. Zobacz migawki z dziejów Polski! komentarze opinie

 • robol - niezalogowany 2017-02-17 19:17:29

  władza sama sie wyżywi :D i nie będzie spoufalać się z motłochem :lol:

 • galanonim - niezalogowany 2017-02-16 09:16:10

  ciekawe życiorysy uczestników wystawy, ilu wójtów obecnych należało do partyi- matki pzpr? - przyznać się natychmiast. ilu dzisiejszych oficjeli wspołpracowało z peerelowską bezpieką - ilu? wystąp natychmiast. ilu tych zacnych oficjeli jest jak chorągiewka - gdzie władza, gdzie kasa, gdzie pleban - tam i oni są natychmiast. Po prostu - żal serce ściska. Jeszcze tylko potrzeba żeby oni tworzyli dzisiejsze dzieje Polski?

 • op - niezalogowany 2017-02-16 06:39:21

  zbedna wystawa tych pomieszczeniach i zacny komunista z maciejowic. zapewne polityczny moze opowiadac jak ganial solidarnosc w pracy...fotka 5

 • bedok - niezalogowany 2017-02-15 20:32:22

  a coto straszydło co wygląda jak MOP moze wiedziec o solidarnosci jak miala wtedy 16 lat

 • ex - niezalogowany 2017-02-15 19:06:54

  A gdzie ludzie pracy? Same niby-vipy, przy czym niektórzy - aż lepiej nie przypominać. Ale pamiętamy, kto był w LWP, kto w ZSMP, kto w PZPR. Więc po to robicie???

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na eGarwolin.pl