:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
PILNE
Z Ajdackim o pałacach, dworkach i folwarkach w Miętnem
Portal eGarwolin.pl 21/11/2018 08:18

W miniony piątek w Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem odbyło się spotkanie z Pawłem Ajdackim – twórcą najnowszej publikacji o Ziemi Garwolińskiej pt. „Powiat Garwoliński. Pałace, dwory i folwarki”. Uczestnicy spotkania otrzymali egzemplarze wraz z dedykacją autora.

W roku 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości sięgamy głębiej do zakamarków historii. Niech ta książka będzie inspiracją dla nas wszystkich, niech wyzwala w nas pasję historyka, badacza, odkrywcy oraz zachęca do turystycznych wędrówek po Powiecie Garwolińskim – powiedział Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski.

– Z ziemią garwolińską swoje biografie złączyli ludzie o nieprzeciętnych talentach i rody wielce zasłużone dla kraju. Tutaj urodził się malarz Leon Wyczółkowski, na plenery przyjeżdżał malarz Władysław Podkowiński, na lato przyjeżdżał młody Szymon Kobyliński, w jednym z majątków gospodarowali dziadkowie Daniela Olbrychskiego, urodził się tu pretendent do tronu Królestwa Obojga Sycylii, starostą osieckim był pionier badań nad teorią lotów w powietrzu i inicjator działań nad ujednoliceniem miar w Europie, dzierżawcą klucza dóbr rządowych był uczestnik pierwszej francuskiej wyprawy dookoła świata, swój dwór miał tutaj prezydent Warszawy z okresu Insurekcji Kościuszkowskiej, w jednym z garnizonów służył ostatni Dyktator powstania styczniowego, swoją majętność miał tutaj jeden z wodzów rewolucji węgierskiej z 1848 r., żoną właściciela jednego z dworów była słynna warszawska aktorka i śpiewaczka z okresu po powstaniu listopadowym, tu urodził się jeden z najsłynniejszych uczestników powstania styczniowego, swój dwór miała tutaj jedna z pierwszych taterniczek, nawet swoją obecność tutaj zaznaczył sam książę Józef Poniatowski, a nawet Hubal. Można by tak jeszcze długo wymieniać. Ale o tym wszystkim można przeczytać w książce – zachęcał w trakcie spotkania Paweł Ajdacki opowiadając o powstaniu publikacji.

Paweł Ajdacki  (ur. 1970 r.) absolwent lnstytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu  Warszawskiego. Krajoznawca, członek Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego. Prezes otwockiego Oddziału PTTK od 2005 r. Instruktor Krajoznawstwa Polski PTTK. Zdobywca wielu odznak turystyczno-krajoznawczych. Szczególnym zainteresowaniem darzy region otwocki, kulturę materialną i budownictwo dworskie, tradycje powstań narodowych oraz pamiątki Wielkiej Wojny. Autor i współautor przewodników turystycznych oraz publikacji krajoznawczych o tematyce regionalnej i ogólnopolskiej. Autor kilkudziesięciu artykułów z zakresu turystyki i krajoznawstwa. Konsultant, recenzent i autor opisów do map turystycznych regionu warszawskiego. Twórca pierwszego szlaku rowerowego w regionie otwockim i Otwockiego Szlaku Historycznego - pierwszego szlaku kulturowego na terenie miasta Otwocka. Twórca ogólnopolskiej odznaki krajoznawczej „Szlakiem Cmentarzy Wojennych". Członek wielu zespołów merytorycznych opracowujących dokumenty strategiczne z zakresu turystyki. Organizator i prelegent na wielu konferencjach naukowych i popularno-naukowych. Organizator i współorganizator wielu imprez turystycznych i plenerowych jak m.in. popularne pikniki forteczne i militarne. Pomysłodawca, organizator i współorganizator wielu wystaw, spotkań i prelekcji tematycznych w Muzeum Ziemi Otwockiej. inicjator renowacji mogiły powstańców 1863 r. w Emowie krzyża powstańców styczniowych w Rudce n. Świdrem. Za działalność turystyczno -krajoznawczą: odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi RP, uhonorowany Złotą Honorową Odznaką PTTK i otwocką „Złotą Sosenką", wyróżniony dyplomem „Za zasługi dla województwa Mazowieckiego" i dwoma listami pochwalnymi Marszałka Województwa Mazowieckiego. Obecnie pracuje w Bibliotece Publicznej Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy i w jej ramach tworzy Centrum Narracji Historycznej "Muzeum Wawra". Ponadto zajmuje się prowadzeniem zajęć ze studentami z kierunków turystycznych.

Za okazaną pomoc, wsparcie i życzliwość przy powstaniu i wydaniu publikacji o ziemiańskiej przeszłości Ziemi Garwolińskiej, autor dzieła podziękował podczas spotkania Staroście Garwolińskiemu Markowi Chciałowskiemu, Zbigniewowi Węgrzynkowi i Ludowemu Towarzystwu Naukowo-Kulturalnemu Oddział Garwolin, Tadeuszowi Barankiewiczowi, Beacie Bociankiewicz i Parafialnemu Muzeum Ziemi Trojanowskiej, Beacie Pasternak i Powiatowemu Centrum Kultury i Promocji w Miętnem, Kazimierzowi Paciorkowi, Krzysztofowi Kotowi , Sebastianowi Jędrychowi i Internetowemu Portalowi Historycznemu garwolin.org, Zbigniewowi Wilińskiemu, Jackowi Szyszko, Tomaszowi Kulińskiemu, a także swojej żonie Beacie Ajdackiej.

W książce pt. „Powiat Garwoliński. Pałace, dwory i folwarki.” znajdują się informacje o takich miejscach jak: Antoniówka I, Antoniówka II, Antoniówka III, Antoniówka IV, Antoniówka Świerżowska, Babice, Bączki, Białynia, Borowie, Brzuza, Budel. Budy Obrębskie, Budzeń, Celejów Zalesie, Celejów Zagroda, Chęciny, Choiny, Chotynia, Cyganówka, Czyszków, Czyszkówek, Dąbrowa, Drobina, Dudki, Emerytka, Filipówka, Gąsów, Giełcza, Głosków, Godzisz, Goniwilk, Gończyce, Gościewicz, Goździk, Goźlin Górny, Górki k. Garwolina, Górki k. Parysowa, Górzno Niższe, Górzno Wyższe, Gózd, Gózd Kolonia, Grabniak, Grabów, Grąd, Huta Garwolińska, Huta Miastkowska, Huta Żelechowska, Iwowe, Izdebno, Jaźwiny k. Pilawy, Jaźwiny k. Borowia, Jeleniec, Józefina, Józia, Józinek, Kaleń, Kamionka, Karolinów, Kębłów, Klemensów, Kobyla Wola, Kobylnica, Komory, Korytnica, Kownacica, Kozłów, Krępa, Ksawerynów, Kujawy, Leonów, Leszczyny, Lewików, Lisie Jamy k. Korytnicy, Ludwinów, Łaskarzew, Łąki, Łętów A, Łętów B, Łucznica, Majdan, Miastków Kościelny, Miastków Stary, Michalin, Miętne, Mika, Nieciecz, Nowiny, Oblin, Obręb, Oronne, Ostrożeń A, Ostrożeń B, Ostrów, Oziemkówka, Pilawa, Pilczyn, Podebłocie, Podłęż, Podole, Podwierzbie, Podzamcze, Pogorzelec, Polesie Rowskie, Polewicz, Poschła, Powiśle, Przyłęk, Pszonka, Puznów Nowy, Puznówka, Rębków, Rowy, Ruda Talubska, Ruda Tarnowska, Rudnik, Ryczyska, Samogoszcz, Samorządki, Słup, Sobolew, Sokół, Stasin, Stodzew, Strych, Suchowola, Sulbiny Dolne, Sulbiny Górne, Śliz, Taluba, Teodozin, Topolin, Trąbki, Trojanów, Unin, Ustronie, Uścieniec, Walerków, Wanaty, Wargocin, Więcków, Wiktorzyn, Wilga, Wilkowyja, Wola Korycka, Wola Łaskarzewska, Wola Miastkowska, Wola Rębkowska, Wola Żelechowska, Wólka Gruszczyńska, Wróble, Wrzosów, Wycinek, Zabaranie, Zabruzdy, Zasiadały, Zawady, Zgórze, Zwola, Żabieniec k. Garwolina, Żabieniec k. Wilgi, Żebrak, Żelazna, Żelechów I, Żelechów II, Życzyn I, Życzyn II.

W skrócie to publikacja o spuściźnie ziemiańskiej w powiecie garwolińskim, która zawiera 165 miejsc gdzie były i czasami są jeszcze, pałace, dwory i folwarki, 347 zdjęć współczesnych, 222 zdjęć archiwalnych,155 mapek i planów, 14 zdjęć lotniczych i satelitarnych, 36 reprodukcji rycin obrazów w tym portretów, 24 wizerunki herbów. To wszystko na 512 stronach.

- Sporo nieprzespanych nocy, niezliczonych wyjazdów w teren, kilkaset godzin w otwockim archiwum, setki dylematów i prób pogodzenia ze sobą sprzecznych dokumentów, przejechane łącznie prawie 10000 km i to tylko w okolicach Garwolina, konsultacje z wieloma wspaniałymi osobami i pisanie, pisanie, pisanie. Ale warto było – tak w pigułce podsumowuje swoją pracę Paweł Ajdacki autor najnowszej publikacji . – Mazowsze wbrew obiegowej opinii jest szalenie ciekawą i niedocenianą krajoznawczo krainą. Naprawdę nie trzeba wyjeżdżać do Amazonii czy Włoch, żeby zaspokoić swoje pragnienie odkrywania. Miejsca, zabytki, architektura, krajobrazy i przede wszystkim... ludzie – dodaje.

Za działalność, współpracę, zaangażowanie i obecność w życiu społecznym i kulturalnym powiatu, Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski uhonorował podczas spotkania pamiątkowymi medalami Pawła Ajdackiego, a także twórców portalu internetowego Dawny Powiat Garwolin i okolice Krzysztofa Kota i Sebastiana Jędrycha oraz Prezesa Zbigniewa Węgrzynka i członków Ludowego Towarzystwa Naukowo-Kulturalnego Oddział Garwolin.

Na spotkanie zaprosili Starosta Powiatu Garwolińskiego, Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem, a także partnerzy Ludowe Towarzystwo Naukowo -Kulturalne Oddział Garwolin oraz portal Dawny Powiat Garwolin i Okolice www.garwolin.org.

(Inf. prasowa, oprac. MB)
 

Reklama

Z Ajdackim o pałacach, dworkach i folwarkach w Miętnem komentarze opinie

 • gość 2018-11-21 08:59:57

  Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem to tylko z nazwy , a obecnie to chyba dworek PLSu na imprezki ale idzie już nowe tuż tuż PIS się wezmie za dworek w Mietnem z nowo powołanym dyrektorem ........ szkoda że tak dużo polityki w tym dworku bylo do tej pory.

 • gość 2018-11-21 16:53:09

  Gdzie można nabyć publikację?

 • Gość - niezalogowany 2018-11-21 17:23:57

  To niestety prawda. Miejmy nadzieję że się zmieni. Trzymajmy kciuki

 • Jaka polityka? - niezalogowany 2018-11-22 09:29:38

  Obiektywnie patrząc na działalność pani dyrektor to nie ma w niej odrobiny polityki. Uczestnicze w wydarzeniach w dworku i wiem co pisze. Brawo pani Beato jest pani dobrym człowiekiem i dobrym gospodarzem. Niech pani tylko uważa na ujadaczy z bliskiego środowiska o nieszczerych intencjach. To ludzie mali. Pani ma klasę. Wierzę że nareszcie nowa władza ma rozum i będzie podejmować mądre decyzje. Miętne bez pani to duża strata.

 • Nowym dyrektorem .. - niezalogowany 2018-11-22 09:36:54

  nowym dyrektorem ma być wioleta ta od niedoszłego radnego z mietnego aktywna pani z przedszkola już zaciera rączki a na zastępcze swojego ma powołać panią z macdonaldu

 • Gość - niezalogowany 2018-11-22 09:44:37

  A to ta pani od Savre i jajek z muffinem chce być dyrektorem ??ma doświadczenie jako menadzer w ośrodku gastronomicznym przy szelu. Nadaje sie

 • Gość - niezalogowany 2018-11-22 09:46:50

  Brawo pani Beato. Dworek tętni życiem! Trzymamy za panią kciuki !!:

 • Gość do goscia - niezalogowany 2018-11-22 09:56:40

  Cyt. Gościa "To niestety prawda. Miejmy nadzieję że się zmieni. Trzymajmy kciuki"

  Za siebie trzymaj kciuki żebyś się zmienil Jak można tak kłamać a co niedziela w kościele przed ołtarzem wstyd

 • gość 2018-11-22 12:06:43

  I o to właśnie teraz polityka wkroczy do dworku. Były fajne wydarzenia. Dla dzieci i dorosłych. Coś się działo. Teraz szansę dostaną nieudacznicy których wyborcy nie wybrali bo się do niczego nie nadają. Za to z "mianowania" na stołki wskoczą. Tylko czy utrzymają wysoką jakość działalności ? Dziękujemy Pani Beacie. Wysoko zawiesiła poprzeczkę swoim następcom.

 • Gość - niezalogowany 2018-11-22 22:56:26

  Panią Pasternak chcieli wyrzucić z psl za brak "polityki". Panie ze wspólnoty agitowaly że robi imprezy z pisem i dla pisu. Po 1 turze w mieście zdezorientowalem się w ich poglądach. Teraz panią PiS chce podobno się pozbyc? Kurde. Rudemu to zawsze pod górkę. Współczuję

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

PRACA

PIZZERIA PEPPERONI ZATRUDNI PRACOWNIKA NA WEEKENDY (PT, SB, ND) OBSŁUGA KLIENTA I POMOC KUCHNI


Praca Sante: OPERATOR MASZYN /

Firma Sante A. Kowalski Sp. j. w związku z dynamicznym rozwojem do zakładu produkcyjnego w Sobolewie i Stodzewie k/ Parysowa poszukujemy osób na..


Sprzedawca Pokryć Dachowych

Poszukujemy handlowca z branży dachowej. Wymagania: -doświadczenie w branży -doświadczenie w obsłudze klienta


Budowa domów solidnie czysto

Zapraszamy do współpracy .. Doświadczenie 19 lat w budowach domów. budynków gospodarczych..garaży.itp.Bardzo obszerna wiedza pozwala nam na fachowe..


OKNA DRZWI BRAMY PLISY ROLETY

Zapraszamy do punktu sprzedaży Garwolin ul. Kościuszki 48B W ofercie : - okna PCV - drzwi wew, i zew. - bramy garażowe - drzwi stalowe - rolety (..


Przyjmę mężczyznę do pracy w

Przyjmę mężczyznę do pracy w sklepie ogrodniczym w Garwolinie.


Kupię pamiątki, książki , mapy

Kupię rzeczy związane z powiatem garwolińskim - książki, opracowania, wspomnienia, - pamiątki, medale, - mapy, - zdjęcia, - itp.


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez egarwolin.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Firma Wydawnicza Michał Gawryołek z siedzibą w Ryki 08-500, ul. Szkolna 1

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"