Zakład recyklingu w Garwolinie – Na jakim etapie jest postępowanie?


Portal eGarwolin.pl
12/09/2019

Inne Miejskie #Łaskarzew #Górzno #Marzena Świeczak Garwolin Gmina Garwolin Miasto
Plan budowy zakładu recyklingu w Garwolinie wywołał silny opór społeczeństwa. Firma Giotto z Celestynowa, której właścicielem jest Sylwester Trzpil, nie wycofuje się z zamiaru realizacji inwestycji w mieście. Na jakim etapie jest postępowanie?

Temat budowy zakładu recyklingu w powiecie od ubiegłego roku wzbudza silny opór społeczeństwa. Na początku to lokalna firma Ekolider planowała budowę zakładu regranulacji tworzyw sztucznych. Właściciel firmy Jarosław Wyglądała, który chciał wybudować obiekt najpierw w Reducinie w gminie Górzno, a później w Łaskarzewie, dwukrotnie spotkał się ze sprzeciwem mieszkańców, którzy nie chcieli na swoim terenie takiej inwestycji. Tym razem, przedsiębiorstwo recyklingu tworzyw sztucznych w obrębie miasta Garwolina chce wybudować firma Giotto z Celestynowa.

W lipcu, w urzędzie miasta odbyło się spotkanie informacyjne w sprawie wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach i zgody dla przedsięwzięcia polegającego na budowie zakładu recyklingu tworzyw sztucznych na działce nr ew. 1187/2, znajdującej się w obrębie miasta Garwolina. W spotkaniu uczestniczyli m.in. liczni mieszkańcy Garwolin i gminy Garwolin, burmistrz Garwolina Marzena Świeczak, zastępca burmistrza Albert Baran, przewodniczący rady miasta Garwolina Jarosław Jaskuła, wójt gminy Garwolin Marcin Kołodziejczyk oraz Sylwester Trzpil – właściciel firmy Giotto z Celestynowa, która planuje wybudować zakład. Podczas spotkania inwestor przedstawił krótko założenia planowanej inwestycji. Chwilę później Sylwester Trzpil spotkał się z ogromnym sprzeciwem mieszkańców, którzy bez ogródek mówili o swoich obawach i stanowczo stwierdzili, że nie chcą zakładu w mieście i gminie Garwolin. (Więcej informacji i zdjęcia ze spotkania – kliknij tutaj). To był początkowy etap procedury. Wówczas urząd wystąpił do określonych instytucji z wnioskiem o wydanie opinii, czy inwestor ma przygotować raport o oddziaływaniu planowanej przez niego inwestycji na środowisko.

 

Postępowanie zostało zawieszone

Burmistrz Garwolina Marzena Świeczak informuje, że do Urzędu Miasta w Garwolinie wpłynęły już wszystkie wymagane opinie. – Jest opinia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, który twierdzi, że istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko i określa zakres raportu, co w nim powinno być. Mamy opinię sanitarną, która również stwierdza potrzebę przeprowadzenia oceny oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko i też określa swój zakres raportu. Mamy także stanowisko Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, z którego wynika, że nie ma konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, natomiast wykazuje konieczność określenia w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach określonych obowiązków – mówi Marzena Świeczak.

W minionym tygodniu procedura zakończyła się wydaniem postanowienia i zawieszeniem postępowania do czasu, gdy inwestor przygotuje raport o oddziaływaniu inwestycji na środowisko. – My jako miasto na pewno nałożymy na inwestora obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Przedsiębiorca ma ustawowy czas do 3 lat na przygotowanie tego raportu. Jeśli w ciągu 3 lat nie złoży raportu całą sprawę uznaje się za niebyłą – mówi burmistrz Garwolina.

– Nie mamy żadnych kontaktów z inwestorem – dodaje Marzena Świeczak, która zaznacza, że właściciel firmy Giotto nie sygnalizował chęci rezygnacji z realizacji budowy zakładu recyklingu w Garwolinie.

 

ur

Zdj, arch. eGarwolin. Od lewej: burmistrz Marzena Świeczak, właściciel firmy Giotto Sylwester Trzpil

 

 
Zakład recyklingu w Garwolinie – Na jakim etapie jest postępowanie? - komentarze opinie

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.


zaloguj się
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej


Ostanio w Inne Miejskie


TOP 5

Ogłoszenia

wróć

pełna wersja portalu