:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  6°C bezchmurnie

Zbigniew Gnat-Wieteska uhonorowany medalem 75-lecia Misji Jana Karskiego

6 czerwca w Muzeum Powstania Warszawskiego zainaugurowano obchody 75-lecia Misji Jana Karskiego, która wprowadziła legendarnego emisariusza na karty historii świata. Podczas uroczystości objętej patronatem honorowym przez prezydenta Andrzeja Dudę, okolicznościowym medalem uhonorowany został garwoliński historyk Zbigniew Gnat-Wieteska.

 


W 1942 roku Jan Karski (właśc. Jan Kozielewski) przedostał się do obozu tranzytowego w Izbicy, skąd Niemcy transportowali Żydów z całej Europy do obozów koncentracyjnych w Bełżcu i Sobiborze. Dwukrotnie udało mu się też przekraść na teren warszawskiego getta, gdzie na własne oczy zobaczył tragedię Żydów. Jego raporty na temat Holokaustu miały dać aliantom informacje o dokonywanej przez Niemców masowej eksterminacji Żydów na terenach okupowanej Polski. Po wojnie Karski otrzymał honorowe obywatelstwo Państwa Izrael oraz tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Został ponadto kawalerem Orderu Orła Białego.

Podczas uroczystości głos zabrali m.in. minister Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta RP i dr Wiesława Kozielewska-Trzaska – bratanica Jana Karskiego.
W kolejnej części prof. Adam Redzik z Uniwersytetu Warszawskiego analizował historyczne i polityczne aspekty emisariusza oraz jej znaczenie dla Polaków, prof. Rafał Żebrowski z Żydowskiego Instytutu Historycznego skupił się na aspektach misji dotyczących Żydów, a prof. Zbigniew Gnat-Wieteska z Akademii Sztuki Wojennej skoncentrował się na kwestiach militarnych i wojskowych. Wojewoda lubelski, prof. KUL Przemysław Czarnek opowiedział o Karskim w kontekście międzynarodowym, polskim, ale też o jego związkach regionem lubelskim.
Uczniowie SP nr 24 w Lublinie zaprezentowali fragment drugiego tomu „Inferno” pióra Waldemara Piaseckiego.


Podczas uroczystości zaprezentowano Medal 75-lecia Misji Jana Karskiego projektu Janusza Kapusty z Nowego Jorku, wykonanego przez medaliera Wiesława Kuleja.
Pierwsze egzemplarze otrzymali prof. Zbigniew Gnat-Wieteska „w uznaniu działań dla upamiętnienia Bohatera i dzieła jakie pozostawił” oraz prof. Adam Redzik, prof. Rafał Żebrowski oraz Przemysław Czarnek.

(inf.prasowa, oprac. MB) 2017-06-23 18:23:11


Zbigniew Gnat-Wieteska uhonorowany medalem 75-lecia Misji Jana Karskiego komentarze opinie

  • jagoda - niezalogowany 2017-06-26 21:30:57

    Mam dla pana Wieteski projekt wstępu do jego nowej publikacji, tym razem o Janie Karskim. Może być tak:"Jan Karski był wielkim Polakiem. Równie wielkim Polakiem jest nasz wspaniały burmistrz itp. itd" I tu jedziemy o zasługach burmistrza.

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na eGarwolin.pl