:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  2°C mgła

Żelechów - powiat pamięta o Zbrodni Katyńskiej

8 kwietnia w Żelechowie oddano hołd pomordowanym w Katyniu, Twerze, Miednoje i Ostaszkowie. Nie zapomniano też o członkach polskiej delegacji, która 8 lat temu zginęła w katastrofie w Smoleńsku.

Powiatowe obchody rozpoczęto od uroczystej mszy świętej w intencji ojczyzny odprawionej przez ks. proboszcza Eugeniusza Filipiuka.Przed nabożeństwem tragiczną historię polskich oficerów zamordowanych wiosną 1940 roku przedstawił starosta Marek Chciałowski.

– Każde miejsce w Polsce, każda miejscowość ma swoich bohaterów, którzy oddali swe życie za miłość do Ojczyzny (...) – mówił włodarz – Ofiary ziemi garwolińskiej to 80 osób, oficerowie, podoficerowie żyjący i pracujący na naszej ziemi. Często to tacy zwykli ludzie, sąsiedzi naszych przodków, parafianie… – dodał starosta, przywołując nazwiska poległych z ziemi żelechowskiej.

Ks. Filipiuk, podkreślając jak ważna jest miłość do ojczyzny, w homilii nawiązał do słów św. Faustyny Kowalskiej
–  Dziś chcemy pamiętać o naszej Ojczyźnie, bo przecież jesteśmy jej dziećmi, a dzieci zawsze pamiętają o swojej Matce…–  mówił proboszcz.

Po mszy poczty sztandarowe i uczestnicy uroczystości udali się na teren internatu przy ZSP im. I.W. Zakrzewskiego, gdzie pod kamieniem i dębem katyńskim, gdzie złożono hołd pomordowanym w Katyniu.
Uroczystość poprowadził dyrektor Zespołu Szkół w Żelechowie Grzegorz Szymczak.
Uczennica żelechowskiej szkoły przedstawiła historię mordu katyńskiego.

Głos zabrali też ksiądz Eugeniusz Filipiuk oraz burmistrz Żelechowa Mirosława Miszkurka, która przywołała słowa Józefa Piłsudskiego:
– Naród, który nie sza­nuje swej przeszłości nie zasługu­je na sza­cunek teraźniejszości i nie ma pra­wa do przyszłości. Dlatego my Polacy jesteśmy winni tę myśl Marszałka pielęgnować i wypełniać, (…) by pamięć o zbrodni katyńskiej kontynuować, a świadectwa o tych wydarzeniach czas nie zaćmił – mówiła burmistrz.

Starosta garwoliński podziękował organizatorom oraz uczestnikom obchodów za wspólnie oddany hołd polski, oficerom.

Część ofiarom Zbrodni Katyńskiej oddano minutą ciszy, na trąbce odegrano „Śpij Kolego”, a następnie złożono kwiaty pod głazem katyńskim.

W obchodach wzięli udział starosta Marek Chciałowski, sekretarz Jerzy Piesio, burmistrz Żelechowa Mirosława Miszkurka, przewodniczący Rady Miejskiej Jacek Bogusz, przedstawiciele służb mundurowych oraz szkół, a także mieszkańcy powiatu.

(garwolin-starostwo.pl, oprac. MB)

 


Żelechów - powiat pamięta o Zbrodni Katyńskiej komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na eGarwolin.pl