:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  8°C bezchmurnie

Żołnierze OT z Garwolina złożą przysięgę w Płocku

126 żołnierzy 61 batalionu lekkiej piechoty w Grójcu, pierwszego pododdziału formowanego w ramach 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, złoży w niedzielę w Płocku na Nowym Rynku uroczystą przysięgę wojskową. Wśród nich będą żołnierze OT z Garwolina.

Uroczysta przysięga żołnierzy 6 Mazowieckiego Batalionu Obrony Terytorialnej imienia rotmistrza Witolda Pileckiego odbędzie się w niedzielę 15 lipca od godz. 13.00 na Nowym Rynku w Płocku.

Będzie to pierwsza od 26 lat uroczystość tego typu w Płocku. Wydarzenie rozpocznie Msza Święta w intencji zaprzysiężonych żołnierzy w Bazylice Katedralnej Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Później, o godz. 13 będzie zaprzysiężenie oraz tradycyjna defilada.

 

Uczestniczą w szkoleniu na poligonie Wędrzyn

– Słowa roty – przysięgi wojskowej, wypowie 126 ochotników, którzy zostali powołani 30 czerwca do służby w batalionie lekkiej piechoty w Grójcu, który jest pierwszym pododdziałem formowanym w ramach 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Batalion tworzą ochotnicy, którzy wywodzą się z powiatów południowego Mazowsza, którzy zgłosili się w Wojskowych Komendach Uzupełnień w Warszawie, Płocku, Radomiu oraz Garwolinie. W tej chwili żołnierze ci uczestniczą w szesnastodniowym szkoleniu podstawowym na poligonie Wędrzyn. Po jego zakończeniu i złożeniu przysięgi wojskowej rozpoczną trzyletni okres szkolenia, które będzie prowadzone w formie comiesięcznych, dwudniowych szkoleń rotacyjnych – informuje Aleksandra Wic, rzecznik prasowy 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Podczas przysięgi wystawione będą również namioty, a w nich zaprezentują się: 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej. Wojskowa Komenda Uzupełnień, Urząd Miasta Płock, Policja oraz Straż Pożarna. W namiocie 6MBOT atrakcją będzie bodyanalizer - urządzenie do pomiaru składu ciała.

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dowodzi płk Grzegorz Kaliciak.

Zadania Wojsk Obrony Terytorialnej

Wojska Obrony Terytorialnej będą ściśle współdziałać z wojskami operacyjnymi. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju będzie należało m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutkom klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT będzie wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią będzie stanowić siłę wiodącą.

Mat. Pras., oprac. ur


Żołnierze OT z Garwolina złożą przysięgę w Płocku komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2018-07-10 10:39:46

  Wojsko ...... Hi ha

 • Gość - niezalogowany 2018-07-11 14:02:33

  Co oni wiedzą o służbie w wojsku. To jest internetowe pokolenie, wiedzą tyle ile przeczytają w necie. Wysłać jak nas kiedyś na 2 lata w kamasze to by się trochę ogarnęli. Terytorialsi, do czego nadaje się to wojsko pogłupięć trochę za naszą kasę. Albo na studia i do zawodowego wojska. We Wrocławiu w szkole aby do przysięgi wytrwać trzeba mieć dużo siły. To nie piknik na którym się spotykają terytorialsi i udają żołnierzy.

 • gość 2018-07-11 21:31:56

  miał byc batalion WOT w Mietnem lecz starosta "rodem"PESL NIE ZGODZIŁ SIE, takie sa wiadomosci zaszłyszane

 • gość 2018-07-11 23:46:02

  jestem za przywróceniem obowiazkowej słuzby wojskowej..pasuje zostajesz jeslio nie bynajmniej jestes przeszkolowny...40 sec.. na złożenie kalacha

 • Jedyny ratunek dla tego kraju. - niezalogowany 2018-07-12 08:41:20

  ...to powszechna obowiązkowa roczna służba wojskowa. Więcej nie potrzeba. Tylko powszechne przeszkolenie z użycia broni i technik obrony zagwarantuje nam bezpieczeństwo i nienaruszalność, a nie kupowanie drogich zabawek od wuja Sama na pierwsze 10 minut walk. W zagrożeniu nikt nam nie pomoże. Będzie się tylko tłumaczył, że nie zdążył, albo pisał protesty do agresora. Nikt obcy nie będzie za nas umierał. Żaden wróg nie wejdzie do kraju, gdzie zza każdego rogu, z każdych krzaków może paść celny strzał, a każda wioska może w godzinę zorganizować się w sprawny spory oddział.

 • Gość - niezalogowany 2018-07-12 19:06:34

  Ale ofiary losu

 • Gość - niezalogowany 2018-07-12 19:56:44

  Niech się politycy i ci co lecą na łatwą państwowa kasę garna do woja i obrony tego kraju a nie szukają mięsa armatniego w innych krajach jest powszechnie dostępna broń

 • gość 2018-07-13 08:14:29

  W erze rakiet i dronów, naprowadzanej zdalnie broni dalekiego rażenia, my tworzymy oddziały partyzanckie. Każdy chciałby mieć takiego jak my wroga!

 • gość 2018-07-14 17:10:14

  Przywrócić 2 lub 3 letnia zasadniczą , to by im się odechciało zabawy w wojnę !!!!!

 • pytanko - niezalogowany 2018-07-15 10:15:11

  ciekawe, czy podczas protestów przeciwko obecnej władzy ci "żołnierze" strzelali by do protestujących?

 • czlonek WOT - niezalogowany 2018-07-17 07:43:32

  Dajcie sie nam rozwijac!! To my chcemy wylewac krew za Ojczyzne a nie siedziec bezczynnie jak wy w domu i tylko hejtowac? A podobno to nas nazywacie pokoleniem internetu

 • gość 2018-07-17 09:35:18

  do czlonka - chcecie przelewać krew za ojczyznę? To chociażby świadczy o tym, że jesteście pokoleniem internetu i gier komputerowych. Nie wiesz nawet o czym piszesz, dla ciebie wojna to spełnienie ... zapewniam cię że gdy przyjdzie jej czas, bez jednego strzału, przemielony zostaniesz z okopem i lasem.

 • 1212 - niezalogowany 2018-07-17 14:56:45

  Do gościa wyżej: W dupie byłeś i gówno widziałeś. To że ktoś chcę się poświecić Ojczyźnie świadczy o tym że jest pokoleniem internetu??:) Chyba jesteś na poziomie przedszkola i tata dał Ci skorzystać z laptopa:P

 • gość 2018-07-18 10:36:07

  No tak, jeżeli z mojego tekstu wywnioskowałeś jedynie, że osoby które chcą poświęcić się ojczyźnie są pokoleniem internetu, to faktycznie nadajesz się do obrony terytorialnej. Tam nie trzeba ludzi myślących tylko wykonujących rozkazy!

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na eGarwolin.pl