:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
PILNE

Garwolin w szwajcarskiej telewizji – o wartościach chrześcijańskich i aborcji

Inne Ciekawostki, Garwolin szwajcarskiej telewizji wartościach chrześcijańskich aborcji - zdjęcie, fotografia
 • Fotka nr 0 z 4
 • Fotka nr 1 z 4
 • Fotka nr 2 z 4
 • Fotka nr 3 z 4
Portal eGarwolin.pl 05/04/2018 07:19

W Radio Television Suisse wyemitowany został materiał z Garwolina. W krótkim video poruszone zostały tematy wartości chrześcijańskich, poszanowania tradycji oraz aborcji, eutanazji i małżeństw homoseksualnych. Jaki obraz Garwolina i społeczeństwa powiatu dotarł do Szwajcarów i nie tylko?

Polska: wartości chrześcijańskie i szacunek dla tradycji – taki tytuł nosi materiał RTS, który został wyemitowany we wtorek wieczorem w szwajcarskiej telewizji. Prowadzący wieczorne pasmo, zapowiadając materiał z Garwolina, zaznaczył, że w Polsce katolicyzm jest bardzo mocno zakorzeniony.

 

Kościół wypełniony ludźmi

Ekipa szwajcarskiej telewizji i radia Radio Television Suisse, w której znalazł się współpracujący z tamtejszą telewizją polski dziennikarz, odwiedziła Garwolin w czwartek 22 marca. W materiale zobaczymy między innymi Kolegiatę Przemienienia Pańskiego w Garwolinie. Szwajcarska dziennikarka Annabelle Durand zwraca uwagę widzów na fakt, że kościół jest wypełniony ludźmi w różnym wieku – starszymi i młodymi. Zaznacza także, że to nie jest niedziela, a zwykły dzień tygodnia. Dodaje, że społeczeństwo polskie od zawsze cechowało przywiązanie do wiary, ale od 3 lat, gdy do władzy w kraju doszli konserwatyści, praktykowanie stało się obowiązkiem obywateli. Poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak, którego widzimy w dalszej części materiału, w rozmowie z naszą redakcją przyznaje, że tego dnia w kolegiacie na modlitwie spotkała się młodzież przygotowująca się do sakramentu bierzmowania.

 

Chcieli porozmawiać

W jaki sposób szwajcarska telewizja trafiła do Garwolina? Dlaczego małe miasto, leżące nieopodal Warszawy, zainteresowało zagranicznych dziennikarzy? – Zadzwonił do mnie polski dziennikarz, przedstawiciel telewizji RTS. Wyszło im z różnych badań, że powiat garwoliński jest powiatem prawicowym i że prawica osiąga tutaj w ostatnich 10 latach bardzo dobre wyniki do Sejmu i na prezydenta oraz, że jest powiatem, gdzie bardzo dobrze funkcjonuje program 500+. Środowisko jest tutaj także przeciwne aborcji. Chcieli o tym porozmawiać i od tego się zaczęło – mówi poseł Grzegorz Woźniak, którego ekipa odwiedziła w biurze poselskim w Garwolinie. Parlamentarzysta przyznał, że przyjazne stosunki między partią Prawa i Sprawiedliwości a kościołem, na które zwracają uwagę zagraniczni dziennikarze, wynikają z tego, że większość członków partii to katolicy. Poseł zaznaczył również, że w Europie zapomina się o pewnych wartościach, które członkowie PiS starają się przywracać. 

 

O 500+, aborcji, eutanazji i małżeństwach homoseksualnych

Dzięki materiałowi szwajcarscy widzowie dowiedzieli się między innymi o rządowym programie 500+, którego realizacja, jak podkreśla dziennikarka, stanowi o tym, że rząd PiS jako priorytet uznaje politykę rodzinną. W video nie zabrakło informacji o tym, że 60% mieszkańców powiatu garwolińskiego w ostatnich wyborach głosowało na Prawo i Sprawiedliwość. Dziennikarka zaznacza, że to polskie rodziny z małych miejscowości na peryferiach doprowadziły PiS do władzy. Mimo początkowej nieufności, ekipie udało się spotkać z jedną z rodzin.

Poseł Grzegorz Woźniak przyznaje, że dziennikarze poszukiwali do materiału wielodzietnej rodziny prawicowej, związanej z kościołem. Przez klub Gazety Polskiej dotarli do radnego powiatowego Macieja Kurowskiego

Iwona i Maciej Kurowscy mieszkają w Garwolinie. Mają czworo dzieci. W trakcie spotkania z ekipą Iwona Kurowska, która jest dyrektorem Szkoły Podstawowej w Wilkowyi podkreśliła, że widzi pozytywne efekty polityki socjalnej rządu PiS. Z jej obserwacji wynika, że kiedyś rodziny wielodzietne nie miały środków, aby opłacać różnego rodzaju wyjazdy i wyjścia dzieci. Teraz to się zmieniło. – W tych rodzinach naprawdę widać zmianę standardu życia – stwierdziła Iwona Kurowska.

Radny powiatowy z ramienia PiS Maciej Kurowski zwrócił uwagę szwajcarskich dziennikarzy na to, że w Polsce, która jest krajem katolickim, aborcja, eutanazja i małżeństwa homoseksualne nie są aprobowane. – Trzeba pokazywać, jak jest w Polsce. Mówiliśmy o wartościach chrześcijańskich, które są bliskie nam, i jak sądzimy, dużej części społeczeństwa. Naszym zdaniem zachodni liberalizm, a w zasadzie libertynizm, jest obcy cywilizacji łacińskiej, polskiej kulturze. Zachodnia poprawność polityczna połączona z odrzucaniem zasad i wartości chrześcijańskich prowadzi zachodnią Europę do autodestrukcji – stwierdza w rozmowie z redakcją eGarwolin Maciej Kurowski. – Nie jesteśmy zaściankiem, tylko mamy określone wartości i poglądy. Szanujemy innych i chcielibyśmy, żeby i nas szanowano i nasze poglądy – dodaje.

W materiale widzowie zobaczyli także Karola Gałkowskiego – działacza pro-life i prezesa Stowarzyszenia Rodzina Rodzinie, który pokazał szwajcarskiej ekipie grób dzieci utraconych i nienarodzonych, znajdujący się na cmentarzu parafialnym w Garwolinie.


Są przeciwne zaostrzeniu prawa aborcyjnego

Annabelle Durand zaznacza, że aborcja jest w Polsce tematem drażliwym. W video widzimy zestawienie konserwatywnego Garwolina z Warszawą, gdzie pokazano członkinie Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, które przygotowywały się do czarnego marszu. Liliana Religa zwraca uwagę na to, że kobiety, które decydują się na aborcję są w Polsce stygmatyzowane. Podkreśla także rozbieżność między zamierzeniami rządu, a tym czego chce społeczeństwo i co wyraża opinia publiczna. Działaczki twierdzą, że większość kobiet chce liberalizacji prawa aborcyjnego. Tymczasem, rząd PiS domaga się jego zaostrzenia i niemal całkowitego zakazu aborcji.

Szwajcarscy widzowie dowiadują się z materiału, że obecnie w Polsce aborcja jest dopuszczalna w trzech przypadkach: gdy ciąża jest następstwem czynu zabronionego, np. gwałtu, gdy zagraża matce i gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, że płód jest ciężko lub nieodwracalnie upośledzony. PiS domaga się zaostrzenia przepisów i z dopuszczalnych przypadków wykreślenia tego ostatniego.

Dziennikarka dodaje, że już teraz Polska jest jednym z europejskich krajów, gdzie prawo aborcyjne jest najbardziej restrykcyjne.

 

Kliknij tutaj i zobacz materiał Radio Television Suisse z Garwolina.

ur

Fot. RTS, Grzegorz Woźniak

Reklama

Garwolin w szwajcarskiej telewizji – o wartościach chrześcijańskich i aborcji komentarze opinie

 • gość 2018-04-05 08:26:25


  Do tej pory w Szwajcarii wiedzieli, że do Garwolina trafiają ich stare samochody. Teraz już wiedzą, że trafiają one w ręce chrześcijan.......


 • Gość - niezalogowany 2018-04-05 11:06:27


  Komentarz w punkt!


 • głosuję na PIS - niezalogowany 2018-04-05 11:41:45


  Dzięki 500 + PIS w Garwolinie i okolicach będzie rządził już na zawsze.


 • gość 2018-04-05 12:07:54


  Link do RTS z Garwolina nie działa. Możecie poprawić? Dziękuję.


 • redakcja eGarwolin.pl 2018-04-05 12:19:54


  Link działa poprawnie. Prosimy spróbować w innej przeglądarce. Pozdrawiamy!


 • gość 2018-04-05 13:01:55


  I Z CZEGO SIE CIESZYCIE ZE POKAZUJA ZE W GARWOLINIE MIESZKAJA MALO WYKSZTALCENI CO GLOSUJA I WIERZA W PIS


 • gość 2018-04-05 13:03:44


  A ja jestem z Garwolina i jestem Homoseksualista i wszyscy moi znajomi i rodzina o mnie wiedza i wspieraja. I jest duzy homo w garwolinie. Pokazywanie Grawolina jako miasa nietolerancyjnego nie jest niczym szczytnym


 • Gość - niezalogowany 2018-04-05 14:27:45


  A kto był na tej mszy dzieci przed komunia na siłę spedzani do kościoła niech pokażą te nasza katolicka prawdę ile w niej podlosci i obłudy.


 • gość 2018-04-05 16:28:57


  wstyd, że władze Garwolina pokazały go od strony ciemnogrodu i zapatrzenia w PiS, w tym mieście żyją też normalni, zdrowo myślący ludzie - może warto ich pokazać a nie tylko prawicową stronę.


 • gość 2018-04-05 16:47:55


  Nie wiem z czego sie cieszyć? Ze pokazaliście Garwolin jako ciemny gród z nietolerancyjnymi ludźmi ale zagorzałymi fanami JK? "Wartości chrześcijańskich, poszanowania tradycji oraz aborcji, eutanazji i małżeństw homoseksualnych " - uważacie że dobrze zrobiliście pokazując nas w takim świetle? Garwolin nie jest ciemnogrodem, mieszka tu wielu mądrych i tolerancyjnych ludzi a zrobiliście z nas zacofane wschodnie spoleczenstwo


 • gość 2018-04-05 17:17:48


  W oczekiwaniu na kolejne umorzenie sprawy zabójstwa Roberta Wójtowicza przez ks. Krzysztofa L.... Kościół jest bardzo silny, nie tylko w Garwolinie.


 • Gość - niezalogowany 2018-04-05 17:59:21


  Ha ha. Kurowscy.... też mi przykład.


 • Gość - niezalogowany 2018-04-05 19:35:37


  Masakra. Czemu pokazaliscie tylko jedną stronę? Nasz powiat to nie tylko PiS i zacofanie, to nie tylko bieda. Wręcz przeciwnie jest tu wielu normalnych ludzi i radnych. Zamiast robić reklamę powiatu, odstraszacie. Wstyd


 • Gość - niezalogowany 2018-04-05 22:32:50


  Wychowałam i wykształcił pięcioro dzieci bez męża pijaka bez alimentów bez wsparcia 500+pracując ciężko na dwóch etatach i nikt nie zapytał się czy szwajcarska telewizja chciała by porozmawiać o wartościjach,jakich kolwiek. A dziś chluba bo 500+ jak nie było też głodni nie byliśmy.


 • Gość - niezalogowany 2018-04-05 23:38:09


  Artykuł jest tak napisany, że odnoszę wrażenie jakby autor codziennie masturbował się do wizji tradycyjnej-pisowskiej polski. Śmieszne to jest xD Znam tutaj mnóstwo tolerancyjnych, nowoczesnych osób, a wy ukazaliście miasto jako zaścianek pełen nietolerancji i ciemnoty. Wstyd.


 • szkoda gadać - niezalogowany 2018-04-06 10:02:18


  Gościu, odróżniasz materiał szwajcarskiej telewizji od tego, że ktoś z egarwolin opisał co w nim przekazali?? i dobrze, bo byśmy myśleli, że fajnie że nas zagranicą pokazują... a wyszliśmy jak wyszliśmy.. czemu nikogo nie zaczepili na ulicy i nie porozmawiali? Czemu nikt im nie wyjaśnił, że to wyjątkowa okoliczność w kościele? po co przebarwiać? jest tolerancja, więc kto chce po pracy idzie do kościoła a kto chce do baru..


 • gość 2018-04-06 16:24:02


  Rzeczywiście wizerunek Garwolina według Woźniaka i Kurowskich. Pożal się Boże, nie mieli bardziej wartościowych i wiarygodnych ludzi. Masakra.


 • gość 2018-04-06 17:35:31


  Kur....scy zaczęli kampanię. I pokazali wieś i Ciemnogród.Bo czym jest dyskryminacja i nietolerancja.Jesli miarą Katolicyzmy jest robienie interesów z Klerem i pokazywanie się publicznie w kościele oraz , to faktycznie tradycja jest zakorzeniona i wspólnota liczna. Ale czy romansowanie z Panem W , jest godne matki katoliczki?


 • gość 2018-04-06 21:43:00


  Może w Szwajcarii..., ? Bo w Garwolinie wszyscy zrozumieją...jak zrozumieli. U pana posła, skromnie, pisowsko, ikea. Dobrze, że nie pokazali frontu budynku z zaniedbanymi oknami i elewacją! U Państwa - rodziny, wyrecytowany program jednej z partii...super, na jednym wdechu! Całośc przekazu, mentalnie i medialnie mniej niż średnio. Dobrze wypadła tyko kolegiata i palemki na skwerku, to było takie nasze...


 • gość 2018-04-06 21:57:59


  Poseł zawsze coś wymyśli ale tym razem przeholował w tej promocji siebie i swoich przyjaciół. W oczach Garwolaków straciliście Państwo dużo przedstawieniem takiego obrazu miasta. Wstydzę się za was i pewnie nie tylko ja.


 • bedok - niezalogowany 2018-04-07 17:33:13


  Bardzo dobry reportaż z naszego miasta. Niech wiedzą w tej Szwajcarii że tu mieszkają normalni ludzie a nie lewactwo i sodomici.


Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Kupię pamiątki, książki , mapy

Kupię rzeczy związane z powiatem garwolińskim - książki, opracowania, wspomnienia, - pamiątki, medale, - mapy, - zdjęcia, - itp.


spredam drewno kominkowe i

drewno kominkowe i opałowe


kierowca - dostawca

Hurtownia warzywna JARMIR zatrudni na stanowisko : - dostawca art.spożywczych prawo jazdy kat.B - handlowiec prawo jazdy kat.B Oczekiwane zadania..


Dam prace fryzjerowi

Salon fryzjerski w Garwolinie zatrudni fryzjera męskiego na umowę o prace. Szczegóły pod nr telefonu 503-157-609


Dach Kowalscy Okna Garwolin -

Dach Kowalscy Okna Garwolin Aktualnie poszukujemy osoby na stanowisko: Doradca handlowo-techniczny specjalizujący się w sprzedaży pokryć..


OKNA DRZWI BRAMY PLISY ROLETY

Zapraszamy do punktu sprzedaży Garwolin ul. Kościuszki 48B W ofercie : - okna PCV - drzwi wew, i zew. - bramy garażowe - drzwi stalowe - rolety (..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez egarwolin.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Firma Wydawnicza Michał Gawryołek z siedzibą w Ryki 08-500, ul. Szkolna 1

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"