:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Garwolin w szwajcarskiej telewizji – o wartościach chrześcijańskich i aborcji

Inne Ciekawostki, Garwolin szwajcarskiej telewizji wartościach chrześcijańskich aborcji - zdjęcie, fotografia
 • Fotka nr 0 z 4
 • Fotka nr 1 z 4
 • Fotka nr 2 z 4
 • Fotka nr 3 z 4
Portal eGarwolin.pl 05/04/2018 07:19

W Radio Television Suisse wyemitowany został materiał z Garwolina. W krótkim video poruszone zostały tematy wartości chrześcijańskich, poszanowania tradycji oraz aborcji, eutanazji i małżeństw homoseksualnych. Jaki obraz Garwolina i społeczeństwa powiatu dotarł do Szwajcarów i nie tylko?

Polska: wartości chrześcijańskie i szacunek dla tradycji – taki tytuł nosi materiał RTS, który został wyemitowany we wtorek wieczorem w szwajcarskiej telewizji. Prowadzący wieczorne pasmo, zapowiadając materiał z Garwolina, zaznaczył, że w Polsce katolicyzm jest bardzo mocno zakorzeniony.

 

Kościół wypełniony ludźmi

Ekipa szwajcarskiej telewizji i radia Radio Television Suisse, w której znalazł się współpracujący z tamtejszą telewizją polski dziennikarz, odwiedziła Garwolin w czwartek 22 marca. W materiale zobaczymy między innymi Kolegiatę Przemienienia Pańskiego w Garwolinie. Szwajcarska dziennikarka Annabelle Durand zwraca uwagę widzów na fakt, że kościół jest wypełniony ludźmi w różnym wieku – starszymi i młodymi. Zaznacza także, że to nie jest niedziela, a zwykły dzień tygodnia. Dodaje, że społeczeństwo polskie od zawsze cechowało przywiązanie do wiary, ale od 3 lat, gdy do władzy w kraju doszli konserwatyści, praktykowanie stało się obowiązkiem obywateli. Poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak, którego widzimy w dalszej części materiału, w rozmowie z naszą redakcją przyznaje, że tego dnia w kolegiacie na modlitwie spotkała się młodzież przygotowująca się do sakramentu bierzmowania.

 

Chcieli porozmawiać

W jaki sposób szwajcarska telewizja trafiła do Garwolina? Dlaczego małe miasto, leżące nieopodal Warszawy, zainteresowało zagranicznych dziennikarzy? – Zadzwonił do mnie polski dziennikarz, przedstawiciel telewizji RTS. Wyszło im z różnych badań, że powiat garwoliński jest powiatem prawicowym i że prawica osiąga tutaj w ostatnich 10 latach bardzo dobre wyniki do Sejmu i na prezydenta oraz, że jest powiatem, gdzie bardzo dobrze funkcjonuje program 500+. Środowisko jest tutaj także przeciwne aborcji. Chcieli o tym porozmawiać i od tego się zaczęło – mówi poseł Grzegorz Woźniak, którego ekipa odwiedziła w biurze poselskim w Garwolinie. Parlamentarzysta przyznał, że przyjazne stosunki między partią Prawa i Sprawiedliwości a kościołem, na które zwracają uwagę zagraniczni dziennikarze, wynikają z tego, że większość członków partii to katolicy. Poseł zaznaczył również, że w Europie zapomina się o pewnych wartościach, które członkowie PiS starają się przywracać. 

 

O 500+, aborcji, eutanazji i małżeństwach homoseksualnych

Dzięki materiałowi szwajcarscy widzowie dowiedzieli się między innymi o rządowym programie 500+, którego realizacja, jak podkreśla dziennikarka, stanowi o tym, że rząd PiS jako priorytet uznaje politykę rodzinną. W video nie zabrakło informacji o tym, że 60% mieszkańców powiatu garwolińskiego w ostatnich wyborach głosowało na Prawo i Sprawiedliwość. Dziennikarka zaznacza, że to polskie rodziny z małych miejscowości na peryferiach doprowadziły PiS do władzy. Mimo początkowej nieufności, ekipie udało się spotkać z jedną z rodzin.

Poseł Grzegorz Woźniak przyznaje, że dziennikarze poszukiwali do materiału wielodzietnej rodziny prawicowej, związanej z kościołem. Przez klub Gazety Polskiej dotarli do radnego powiatowego Macieja Kurowskiego

Iwona i Maciej Kurowscy mieszkają w Garwolinie. Mają czworo dzieci. W trakcie spotkania z ekipą Iwona Kurowska, która jest dyrektorem Szkoły Podstawowej w Wilkowyi podkreśliła, że widzi pozytywne efekty polityki socjalnej rządu PiS. Z jej obserwacji wynika, że kiedyś rodziny wielodzietne nie miały środków, aby opłacać różnego rodzaju wyjazdy i wyjścia dzieci. Teraz to się zmieniło. – W tych rodzinach naprawdę widać zmianę standardu życia – stwierdziła Iwona Kurowska.

Radny powiatowy z ramienia PiS Maciej Kurowski zwrócił uwagę szwajcarskich dziennikarzy na to, że w Polsce, która jest krajem katolickim, aborcja, eutanazja i małżeństwa homoseksualne nie są aprobowane. – Trzeba pokazywać, jak jest w Polsce. Mówiliśmy o wartościach chrześcijańskich, które są bliskie nam, i jak sądzimy, dużej części społeczeństwa. Naszym zdaniem zachodni liberalizm, a w zasadzie libertynizm, jest obcy cywilizacji łacińskiej, polskiej kulturze. Zachodnia poprawność polityczna połączona z odrzucaniem zasad i wartości chrześcijańskich prowadzi zachodnią Europę do autodestrukcji – stwierdza w rozmowie z redakcją eGarwolin Maciej Kurowski. – Nie jesteśmy zaściankiem, tylko mamy określone wartości i poglądy. Szanujemy innych i chcielibyśmy, żeby i nas szanowano i nasze poglądy – dodaje.

W materiale widzowie zobaczyli także Karola Gałkowskiego – działacza pro-life i prezesa Stowarzyszenia Rodzina Rodzinie, który pokazał szwajcarskiej ekipie grób dzieci utraconych i nienarodzonych, znajdujący się na cmentarzu parafialnym w Garwolinie.


Są przeciwne zaostrzeniu prawa aborcyjnego

Annabelle Durand zaznacza, że aborcja jest w Polsce tematem drażliwym. W video widzimy zestawienie konserwatywnego Garwolina z Warszawą, gdzie pokazano członkinie Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, które przygotowywały się do czarnego marszu. Liliana Religa zwraca uwagę na to, że kobiety, które decydują się na aborcję są w Polsce stygmatyzowane. Podkreśla także rozbieżność między zamierzeniami rządu, a tym czego chce społeczeństwo i co wyraża opinia publiczna. Działaczki twierdzą, że większość kobiet chce liberalizacji prawa aborcyjnego. Tymczasem, rząd PiS domaga się jego zaostrzenia i niemal całkowitego zakazu aborcji.

Szwajcarscy widzowie dowiadują się z materiału, że obecnie w Polsce aborcja jest dopuszczalna w trzech przypadkach: gdy ciąża jest następstwem czynu zabronionego, np. gwałtu, gdy zagraża matce i gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, że płód jest ciężko lub nieodwracalnie upośledzony. PiS domaga się zaostrzenia przepisów i z dopuszczalnych przypadków wykreślenia tego ostatniego.

Dziennikarka dodaje, że już teraz Polska jest jednym z europejskich krajów, gdzie prawo aborcyjne jest najbardziej restrykcyjne.

 

Kliknij tutaj i zobacz materiał Radio Television Suisse z Garwolina.

ur

Fot. RTS, Grzegorz Woźniak

Reklama

Garwolin w szwajcarskiej telewizji – o wartościach chrześcijańskich i aborcji komentarze opinie

 • gość 2018-04-05 08:26:25

  Do tej pory w Szwajcarii wiedzieli, że do Garwolina trafiają ich stare samochody. Teraz już wiedzą, że trafiają one w ręce chrześcijan.......

 • Gość - niezalogowany 2018-04-05 11:06:27

  Komentarz w punkt!

 • głosuję na PIS - niezalogowany 2018-04-05 11:41:45

  Dzięki 500 + PIS w Garwolinie i okolicach będzie rządził już na zawsze.

 • gość 2018-04-05 12:07:54

  Link do RTS z Garwolina nie działa. Możecie poprawić? Dziękuję.

 • redakcja eGarwolin.pl 2018-04-05 12:19:54

  Link działa poprawnie. Prosimy spróbować w innej przeglądarce. Pozdrawiamy!

 • gość 2018-04-05 13:01:55

  I Z CZEGO SIE CIESZYCIE ZE POKAZUJA ZE W GARWOLINIE MIESZKAJA MALO WYKSZTALCENI CO GLOSUJA I WIERZA W PIS

 • gość 2018-04-05 13:03:44

  A ja jestem z Garwolina i jestem Homoseksualista i wszyscy moi znajomi i rodzina o mnie wiedza i wspieraja. I jest duzy homo w garwolinie. Pokazywanie Grawolina jako miasa nietolerancyjnego nie jest niczym szczytnym

 • Gość - niezalogowany 2018-04-05 14:27:45

  A kto był na tej mszy dzieci przed komunia na siłę spedzani do kościoła niech pokażą te nasza katolicka prawdę ile w niej podlosci i obłudy.

 • gość 2018-04-05 16:28:57

  wstyd, że władze Garwolina pokazały go od strony ciemnogrodu i zapatrzenia w PiS, w tym mieście żyją też normalni, zdrowo myślący ludzie - może warto ich pokazać a nie tylko prawicową stronę.

 • gość 2018-04-05 16:47:55

  Nie wiem z czego sie cieszyć? Ze pokazaliście Garwolin jako ciemny gród z nietolerancyjnymi ludźmi ale zagorzałymi fanami JK? "Wartości chrześcijańskich, poszanowania tradycji oraz aborcji, eutanazji i małżeństw homoseksualnych " - uważacie że dobrze zrobiliście pokazując nas w takim świetle? Garwolin nie jest ciemnogrodem, mieszka tu wielu mądrych i tolerancyjnych ludzi a zrobiliście z nas zacofane wschodnie spoleczenstwo

 • gość 2018-04-05 17:17:48

  W oczekiwaniu na kolejne umorzenie sprawy zabójstwa Roberta Wójtowicza przez ks. Krzysztofa L.... Kościół jest bardzo silny, nie tylko w Garwolinie.

 • Gość - niezalogowany 2018-04-05 17:59:21

  Ha ha. Kurowscy.... też mi przykład.

 • Gość - niezalogowany 2018-04-05 19:35:37

  Masakra. Czemu pokazaliscie tylko jedną stronę? Nasz powiat to nie tylko PiS i zacofanie, to nie tylko bieda. Wręcz przeciwnie jest tu wielu normalnych ludzi i radnych. Zamiast robić reklamę powiatu, odstraszacie. Wstyd

 • Gość - niezalogowany 2018-04-05 22:32:50

  Wychowałam i wykształcił pięcioro dzieci bez męża pijaka bez alimentów bez wsparcia 500+pracując ciężko na dwóch etatach i nikt nie zapytał się czy szwajcarska telewizja chciała by porozmawiać o wartościjach,jakich kolwiek. A dziś chluba bo 500+ jak nie było też głodni nie byliśmy.

 • Gość - niezalogowany 2018-04-05 23:38:09

  Artykuł jest tak napisany, że odnoszę wrażenie jakby autor codziennie masturbował się do wizji tradycyjnej-pisowskiej polski. Śmieszne to jest xD Znam tutaj mnóstwo tolerancyjnych, nowoczesnych osób, a wy ukazaliście miasto jako zaścianek pełen nietolerancji i ciemnoty. Wstyd.

 • szkoda gadać - niezalogowany 2018-04-06 10:02:18

  Gościu, odróżniasz materiał szwajcarskiej telewizji od tego, że ktoś z egarwolin opisał co w nim przekazali?? i dobrze, bo byśmy myśleli, że fajnie że nas zagranicą pokazują... a wyszliśmy jak wyszliśmy.. czemu nikogo nie zaczepili na ulicy i nie porozmawiali? Czemu nikt im nie wyjaśnił, że to wyjątkowa okoliczność w kościele? po co przebarwiać? jest tolerancja, więc kto chce po pracy idzie do kościoła a kto chce do baru..

 • gość 2018-04-06 16:24:02

  Rzeczywiście wizerunek Garwolina według Woźniaka i Kurowskich. Pożal się Boże, nie mieli bardziej wartościowych i wiarygodnych ludzi. Masakra.

 • gość 2018-04-06 17:35:31

  Kur....scy zaczęli kampanię. I pokazali wieś i Ciemnogród.Bo czym jest dyskryminacja i nietolerancja.Jesli miarą Katolicyzmy jest robienie interesów z Klerem i pokazywanie się publicznie w kościele oraz , to faktycznie tradycja jest zakorzeniona i wspólnota liczna. Ale czy romansowanie z Panem W , jest godne matki katoliczki?

 • gość 2018-04-06 21:43:00

  Może w Szwajcarii..., ? Bo w Garwolinie wszyscy zrozumieją...jak zrozumieli. U pana posła, skromnie, pisowsko, ikea. Dobrze, że nie pokazali frontu budynku z zaniedbanymi oknami i elewacją! U Państwa - rodziny, wyrecytowany program jednej z partii...super, na jednym wdechu! Całośc przekazu, mentalnie i medialnie mniej niż średnio. Dobrze wypadła tyko kolegiata i palemki na skwerku, to było takie nasze...

 • gość 2018-04-06 21:57:59

  Poseł zawsze coś wymyśli ale tym razem przeholował w tej promocji siebie i swoich przyjaciół. W oczach Garwolaków straciliście Państwo dużo przedstawieniem takiego obrazu miasta. Wstydzę się za was i pewnie nie tylko ja.

 • bedok - niezalogowany 2018-04-07 17:33:13

  Bardzo dobry reportaż z naszego miasta. Niech wiedzą w tej Szwajcarii że tu mieszkają normalni ludzie a nie lewactwo i sodomici.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

OKNA DRZWI BRAMY PLISY ROLETY

Zapraszamy do punktu sprzedaży Garwolin ul. Kościuszki 48B W ofercie : - okna PCV - drzwi wew, i zew. - bramy garażowe - drzwi stalowe - rolety (..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam działkę

Witam. Mam do sprzedania działkę budowlaną 655m w Pilawie koło Garwolina. Działka położona jest 300m od stacji PKP na nowo powstającym osiedlu. Do..


Zobacz ogłoszenie

Auto do ślubu Volvo S90

Witam jeśli poszukują Państwo auta do ślubu zapraszam do współpracy. Oferujemy Volvo S90. Jesteśmy w stanie spełnić Państwa oczekiwania odnośnie..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię operatora koparki

Praca w okolicach Garwolina, mile widziane doświadczenie.


Zobacz ogłoszenie

Znaleziono królika w

1. czerwca w Garwolinie na ul. Lelewela znaleziono królika.


Zobacz ogłoszenie

Prace remontowo-budowlane -

Posiadam wieloletnie doświadczenie w pracach budowlano/ wykończeniowych Zajmuję się m.in.: - wykończeniami pod klucz - układaniem..


Zobacz ogłoszenie

Kupię pamiątki, książki , mapy

Kupię rzeczy związane z powiatem garwolińskim - książki, opracowania, wspomnienia, - pamiątki, medale, - mapy, - zdjęcia, - itp.


Zobacz ogłoszenie

Dam prace Fryzjerowi

Salon Fryzjerski w Garwolinie zatrudni fryzjera męskiego na umowę o prace (pełne świadczenia). Informacji udziele telefonicznie i na spotkaniu pod..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez egarwolin.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

E-NET Kot Krzysztof z siedzibą w Garwolin 08-400, II Armii Wojska Polskiego 47

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"