:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
PILNE
Przysięga wojskowa w Garwolinie (video i zdjęcia)
Portal eGarwolin.pl 04/08/2019 16:35

To była pierwsza taka uroczystość w Garwolinie i powiecie! Dziś, na placu przed Starostwem Powiatowym, odbyła się przysięga wojskowa. Słowa roty przysięgi wypowiedziało 143 żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej imienia rotmistrza Witolda Pileckiego. W gronie przysięgających była m.in. wicestarosta powiatu garwolińskiego Iwona Kurowska. Uroczystość swoją obecnością uświetniła córka rotmistrza Zofia Pilecka, która gratulowała wyróżnionym żołnierzom.

Przysięga wojskowa, która dziś odbyła się przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Garwolinie była ostatnim i najważniejszym moment 16-dniowego szkolenia podstawowego żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej imienia rotmistrza Witolda Pileckiego, którym przyświeca dewiza: "Zawsze gotowi, zawsze blisko!"

 

Zawsze gotowi, zawsze blisko”

– Niedawno świętowaliśmy 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. To jeden z najważniejszych epizodów w dziejach oręża polskiego. Młodzi ludzie ruszyli do walki, aby wyzwolić swoje miasto, stolicę Polski – Warszawę. Mimo niedoborów uzbrojenia i braku doświadczenia bojowego zaatakowali silniejsze wojska niemieckie, pokazując przy tym wybitną odwagę, waleczność i bohaterstwo. Jestem przekonany, że Wy jako żołnierze 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej będziecie pielęgnować pamięć o Ich czynach, a także czerpać z nich inspirację do godnego pełnienia swojej służby – napisał w liście do przysięgających minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. List odczytał dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej pułkownik Grzegorz Kaliciak.

W liście Minister Obrony Narodowej przypomniał o zadaniach i roli, jaką Wojska Obrony Terytorialnej odgrywają w obszarze naszego bezpieczeństwa. Podziękował także żołnierzom za ich poświęcenie. Za to, że służąc ojczyźnie, potrafią tę służbę pogodzić z pracą zawodową. – Wypowiadając słowa przysięgi podejmujecie zobowiązanie wyrażające w dewizie „Zawsze gotowi, zawsze blisko”. Będziecie strzec bezpieczeństwa obywateli w miejscu ich zamieszkania, a także jako pierwsi będziecie reagować na zagrożenia. To duża odpowiedzialność, ale jestem pewien, że wywiążecie się z przysięgi i bez wahania ruszycie do działania, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. – podkreślił w liście Minister Obrony Narodowej.

Do swoich nowych żołnierzy zaapelował dowódca 6 Mazowieckiej Brygady OT płk Grzegorz Kaliciak. – Dziś, kiedy celebrujemy 75 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, wy jako obywatele Rzeczypospolitej Polskiej składacie naszej Ojczyźnie i powstańcom warszawskim dowód swojej pamięci i uznania poprzez złożenie przysięgi wojskowej – przysięgi na wierność Ojczyźnie. Stajecie dziś do żołnierskiej służby, tak jak 75 lat temu stanęły tysiące Polaków. Za chwilę zabrzmią rota przysięgi wojskowej wypowiedziane, tutaj na ziemi garwolińskiej – ziemi, gdzie blisko 100 lat temu stacjonował Sztab Marszałka Józefa Piłsudskiego. Ziemi, gdzie wielu naszych żołnierzy to synowie i córki właśnie tej ziemi. Zanim nasi żołnierze złożą przysięgę chciałbym zacytować naszego patrona Rotmistrza Witolda Pileckiego, który przysiędze wojskowej wierny był do końca: „Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę, tradycję własnego narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem” – powiedział dowódca Brygady.

Łączą służbę z pracą i życiem rodzinnym

List do przysięgających wystosowała także wicemarszałek Senatu Maria Koc. W jej imieniu odczytał go starosta powiatu garwolińskiego Mirosław Walicki: – Wasza przysięga odbywa się w szczególnym dla nas Polaków roku, w roku 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Niech wzorem dla waszej służby będą żołnierze września, którzy byli gotowi poświęcić wszystko w służbie Ojczyźnie. Wszyscy dziś nazywamy ich bohaterami, dlatego niech i dla Was będą symbolem bezgranicznej miłości do Ojczyzny i poczucia służby dla niej. List do przysięgających w imieniu wicepremiera Jacka Sasina odczytał poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak. – Dziś podejmujecie ważną życiową decyzję. Przysięga wojskowa, którą złożycie, jest i pozostanie wielkim zobowiązaniem. Będziecie służyć naszej Ojczyźnie. Wiem, że czynicie to z pełną świadomością, motywowani patriotyzmem i odpowiedzialnością za nasz kraj. Wojska Obrony Terytorialnej – ten piąty rodzaj Sił Zbrojnych – są dopełnieniem naszej armii. Funkcjonują w strukturach Wojska Polskiego, a jednocześnie są związane z lokalną społecznością. Żołnierze, łącząc służbę z pracą i życiem rodzinnym, najlepiej znają specyfikę i potrzeby otoczenia. Wiedzą, jak zapewnić mu ochronę (…).

Gratulacje żołnierzom złożyła Zofia Pilecka – córka patrona 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, która po uroczystości chętnie opowiadała o swoim ojcu. Dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej reprezentował Szef Zarządu Zasobów Osobowych pułkownik Marcin Kudełko wraz z delegacją.

Wśród 143 ochotników przysięgających na sztandar w jednym szeregu stanęli Terytorialsi, którzy na co dzień wykonują różne zawody. Znaleźli się m.in.: uczniowie i studenci, nauczyciele, mechanik lotniczy, pracownik muzeum, dziennikarka, specjalista BHP, pielęgniarz i pielęgniarka, rolnik oraz wicestarosta powiatu garwolińskiego Iwona Kurowska. Pytani o powody podjęcia służby w szeregach 6 Mazowieckiej Brygady, nowo wcieleni Terytorialsi podawali różne przyczyny. Najczęściej kierowała nimi chęć służenia krajowi, pobudki patriotyczne, potrzeba sprawdzenia samego siebie. Wielu z nich traktuje służbę w szeregach Terytorialsów jako inwestycję w rozwój osobisty.

Ten dzień na zawsze pozostanie w ich pamięci.

Przygoda z mundurem dla 143 ochotników, w tym 25 kobiet, rozpoczęła się 20 lipca, kiedy to zgłosili się do 6 Mazowieckiej Brygady, by odbyć szkolenie podstawowe. Przez ponad dwa tygodnie uczestniczyli w intensywnych zajęciach prowadzonych na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie. Słowa przysięgi wojskowej wypowiedziane dziś na placu garwolińskim, stanowiły finał ich wstępnego szkolenia. Pozwoliło im to stać się żołnierzami Wojska Polskiego.

Choć szkolenie było trudne i niezwykle intensywne, wśród przysięgających znaleźli się tacy, którzy zasłużyli na wyróżnienie już na tym etapie szkolenia. Jedną z wyróżnionych była szer. Iwona Kurowska, która występując w imieniu nowo zaprzysiężonych powiedziała: – Dziś mamy zaszczyt złożyć przysięgę wojskową i stać się żołnierzami Obrony Terytorialnej. Ten dzień na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Wypowiedziane przez nas słowa roty przysięgi są dla nas niezwykłym powodem do dumy: „Za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić” - przez te słowa rozumiemy, jak wielka odpowiedzialność spoczywa nas jako na żołnierzach Wojska Polskiego. Dzisiejsza uroczystość jest zwieńczeniem trudu i wysiłku jaki podejmowaliśmy przez ostatnie 16 dni – podkreślała szer. Kurowska.

Dziś, podczas uroczystości wyróżnienia zostali: Andrzej Borsuk, Michał Salamon, Maciej Konieczny, Jarosław Czyżkowski, Damian Rutka, Aleksander Trębki, Dominik Zając, Paulina Makulec-Walenda, Bartłomiej Czubak, Karol Bączek, Michał Skałbania, Adrianna Sułecka, Sebastian Papaj, Filip Bartnik i Michał Mielniczuk.

Przysięgający dziś Terytorialsi zasilą szeregi 65 batalionu lekkiej piechoty stacjonującego w Pomiechówku. W batalionie służą ochotnicy, którzy są mieszkańcami powiatów z południowego Mazowsza, którzy zgłosili się do Wojskowych Komend Uzupełnień w Warszawie, Płocku, Radomiu oraz Garwolinie.

Wszyscy bohaterowie dzisiejszej uroczystości rozpoczną teraz trzyletni okres szkolenia, które będzie prowadzone w formie comiesięcznych, dwudniowych szkoleń rotacyjnych.

Oficjalną część uroczystości zakończyła defilada wojskowa.

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego herbu Leliwa ps. „Witold”, „Druh” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 61 blp z siedzibą w Grójcu, 62 blp w Radomiu, 64 blp w Płocku i w 65 blp Pomiechówku. Brygadą dowodzi płk Grzegorz Kaliciak oficer z 26-letnim doświadczeniem, uczestnik misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie.

Na obecnym etapie rozwoju głównym zadaniem brygady jest dalsze formowanie i szkolenie żołnierzy OT. Mazowieccy Terytorialsi wspierają także lokalne społeczności oraz administracje lokalną.

 

Inf. pras., opracowanie i zdjęcia: ur

Reklama

Przysięga wojskowa 6MBOT w Garwolinie (video i zdjęcia) komentarze opinie

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Sprzedawca Pokryć Dachowych

Poszukujemy handlowca z branży dachowej. Wymagania: -doświadczenie w branży -doświadczenie w obsłudze klienta


PRACA

PIZZERIA PEPPERONI ZATRUDNI PRACOWNIKA NA WEEKENDY (PT, SB, ND) OBSŁUGA KLIENTA I POMOC KUCHNI


OKNA DRZWI BRAMY PLISY ROLETY

Zapraszamy do punktu sprzedaży Garwolin ul. Kościuszki 48B W ofercie : - okna PCV - drzwi wew, i zew. - bramy garażowe - drzwi stalowe - rolety (..


Praca Sante: OPERATOR MASZYN /

Firma Sante A. Kowalski Sp. j. w związku z dynamicznym rozwojem do zakładu produkcyjnego w Sobolewie i Stodzewie k/ Parysowa poszukujemy osób na..


Przyjmę mężczyznę do pracy w

Przyjmę mężczyznę do pracy w sklepie ogrodniczym w Garwolinie.


Kupię pamiątki, książki , mapy

Kupię rzeczy związane z powiatem garwolińskim - książki, opracowania, wspomnienia, - pamiątki, medale, - mapy, - zdjęcia, - itp.


Budowa domów solidnie czysto

Zapraszamy do współpracy .. Doświadczenie 19 lat w budowach domów. budynków gospodarczych..garaży.itp.Bardzo obszerna wiedza pozwala nam na fachowe..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez egarwolin.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Firma Wydawnicza Michał Gawryołek z siedzibą w Ryki 08-500, ul. Szkolna 1

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"