:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  3°C pochmurno z przejaśnieniami

Zmierzyli się w corocznym konkursie historycznym

W miniony czwartek odbył się XII Powiatowy Konkurs Historyczny pod nazwą "Polska za panowania królów elekcyjnych". W konkursie udział wzięło 160 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Laureatów poznamy podczas Dni Garwolina i Powiatu Garwolińskiego.

 

 

Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Rozwoju Gmin i Miast Powiatu Garwolińskiego. Konkurs jest realizowany w ramach zadania publicznego miasta Garwolin z zakresu pielęgnowania polskości, dziedzictwa narodowego oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej oraz wspierania wychowania dzieci i młodzieży poprzez podtrzymywanie tradycji narodowej. Patronat honorowy objął burmistrz miasta Garwolin Tadeusz Mikulski, starosta powiatu garwolińskiego Marek Chciałowski oraz przewodniczący Rady Powiatu Garwolińskiego Piotr Osmólski.

 

Laureatów poznamy podczas Dni Garwolina i Powiatu Garwolińskiego

Konkurs przeprowadzony został w 3 grupach wiekowych: szkoła podstawowa, gimnazjum oraz szkoła ponadgimnazjalna. Finał odbył się w czwartek 9 czerwca w sali konferencyjnej Centrum Sportu i Kultury. O godzinie 9.00 z testem zmierzyli się uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, godzinę później uczniowie gimnazjów, zaś jako ostatni test rozwiązywali uczniowie szkół podstawowych. Pisemny test dostosowany był do zakresu wiadomości objętych programem nauczania w szkołach. Spośród 160 uczniów, którzy zmierzyli się z testem wyłonieni zostaną zwycięzcy. Nagrody i wyróżnienia zostaną wręczone podczas obchodów Dni Garwolina i Powiatu Garwolińskiego 19 czerwca 2016 roku. Laureaci konkursu otrzymają dyplomy, statuetki i nagrody książkowe, zaś opiekunowie uczniów (laureatów) – podziękowania i nagrody książkowe.

 

Konkurs poszerza wiedzę o historii Polski XVI-XVIII wieku

Konkurs dotyczył znajomości historii Polski okresu panowania królów elekcyjnych, a w szczególności takich zagadnień jak: zasady wolnej elekcji, artykuły henrykowskie i pacta conventa, zmiany systemu polityczno-ustrojowego Rzeczypospolitej w XVII wieku, panowanie Stefana Batorego, wojny z Moskwą, przyczyny, przebieg wojen z Szwecją, Rosją i Turcją, najważniejsze bitwy, daty i pojęcia historyczne, przyczyny, cele, przebieg, następstwa powstania Chmielnickiego na Ukrainie, społeczno-gospodarcze i polityczne skutki wojen w XVII wieku, kultura baroku. Sarmatyzm, biogramy władców elekcyjnych i wielkich hetmanów, ikonografia i kartografia epoki (w źródłach i opracowaniach). Celem konkursu historycznego „Polska okresu wolnej elekcji” było przybliżenie, popularyzacja i utrwalenie wiedzy o historii Polski wśród uczniów, a także kształtowanie postaw patriotycznych i kształtowanie szacunku dla dziejów ojczystych. Ponadto celem konkursu było rozbudzanie zainteresowania epoką, rozwijania indywidualnych uzdolnień uczniów, popularyzowanie tematyki historycznej wśród młodzieży, podniesienie poziomu wiedzy historycznej, pobudzanie twórczego myślenia, rozwijanie umiejętności dostrzegania złożoności związków przyczynowo-skutkowych, rozwijanie umiejętności poszukiwania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł.

 

(dw) 2016-06-13 10:02:02


Zmierzyli się w corocznym konkursie historycznym komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na eGarwolin.pl