:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
PILNE

PKS Garwolin nie upadnie – Spółka zmienia się dla pasażerów

Inne Powiat, Garwolin upadnie Spółka zmienia pasażerów - zdjęcie, fotografia
Portal eGarwolin.pl 04/09/2019 16:37

Nowe linie i nowe logo, WiFi w czystszych autobusach, odmieniony dworzec i strona internetowa, kierowcy w jednolitych koszulach i wyższy poziom kultury obsługi pasażerów, zero tolerancji dla gapowiczów i kierowców, którzy przyjmują pieniądze i nie wydają biletu, kasy do innych przewoźników, duże pieniądze rządowe oraz dokapitalizowanie i pożyczka z samorządu powiatu – te wszystkie działania mają sprawić, że PKS Garwolin, nad którym wisiało widmo katastrofy, nie upadnie. Prezes spółki Jacek Semczuk podkreśla, że PKS zmienia się dla pasażerów.

W minionym tygodniu, w czwartek 29 sierpnia, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Garwolinie odbyła się konferencja prasowa, dotycząca realizacji przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej, w ramach rządowego programu „Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych” i zmian w spółce PKS Garwolin. W spotkaniu wzięli udział poseł Grzegorz Woźniak, starosta garwoliński Mirosław Walicki, prezes PKS w Garwolinie Jacek Semczuk i Damian Baran, sprawujący merytorycznie nadzór właścicielski nad działalnością spółki z ramienia starostwa.

 

Likwidacja kursów jest pewnym etapem zamykania firmy

Podczas konferencji starosta Mirosław Walicki podkreślił, że rządowy program „Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych”, w którego przygotowanie i realizację aktywnie włączał się poseł Grzegorz Woźniak, jest szansą dla znajdującej się w bardzo trudnej sytuacji finansowej spółki PKS Garwolin na utrzymanie się na rynku i rozwijanie działalności. Przewodniczący podkomisji stałej ds. transportu drogowego i drogownictwa Grzegorz Woźniak zaznaczył, że nikt nie wierzył na początku w realizację przedstawionej przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego „Nowej Piątki”. W ramach tej koncepcji miał powstać „Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych” umożliwiający samorządom skorzystanie z dofinansowania kursów „złotówka do kilometra”. Tymczasem, prace przebiegały bardzo szybko. W garwolińskim starostwie odbyły się spotkania z samorządowcami i rozmowy o połączeniach autobusowych. Poseł Woźniak stwierdził, że poza drobnymi kwotami dofinansowań, PKS-ami nie zajmowano się przez ostatnie 8 lat. – Likwidacja kursów nie jest rozwojem firmy. Likwidacja kursów jest pewnym etapem zamykania firmy, bo likwidowane kursy zniechęcają pasażerów – podkreślił parlamentarzysta, który dodał, że teraz będzie inaczej. Poseł przyznał, że niektórzy samorządowcy nie zaangażowali się w konsultacje i złożenie wniosków o dofinansowanie linii w gminach i zachęcił do przygotowania się do pozyskania środków na kolejny rok.

 

Poseł Woźniak: Osiem lat zmarnowane

Samorządowcy przypomnieli, że 27 sierpnia 2019 roku w Starostwie Powiatowym w Węgrowie odbyło się uroczyste podpisanie umowy o dopłatę realizacji zadań własnych organizatora w zakresie przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej, pomiędzy samorządami a wojewodą mazowieckim Sylwestrem Dąbrowskim na dofinansowanie deficytowych połączeń autobusowych, w ramach rządowego programu Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych. Powiat garwoliński został liderem, ponieważ zgłosił największą liczbę 43 linii, na które pozyskał dofinansowanie w kwocie 400 tys. zł. Poseł Grzegorz Woźniak dodał, że ta liczba linii może być jeszcze większa. Podpisana umowa i kwota jest na okres 4 miesięcy. Jeśli w przyszłym roku powiat utrzyma podobny poziom pozyskania środków, do PKS Garwolin może spłynąć około 1 mln zł. – Jeżelibyśmy tego dofinansowania nie mieli i tych działań, jakie podejmuje pan prezes, to nie wiem, jakie byłyby losy firmy w przyszłym roku. Osiem lat zmarnowane, obecne działania są działaniami po części ratunkowymi, ale działaniami, które mają zapewnić sprawną komunikację na terenie powiatu garwolińskiego – mówił poseł Woźniak, który poprosił mieszkańców o zgłaszanie się do samorządowców, radnych, sołtysów w sprawie zgłaszania potrzebnych kursów. Zgłoszenia te będą analizowane pod względem ekonomicznym.

 

Chcą uratować spółkę – Apel do załogi PKS

Starosta Mirosław Walicki poinformował, że spółka PKS Garwolin, poza pozyskaniem bardzo dużych pieniędzy rządowych w kwocie 400 tys. zł, otrzymała także dokapitalizowanie z samorządu powiatu, który jest właścicielem spółki w kwocie 250 tys. zł i 200 tys. zł pożyczki na zakup pięciu czeskich autobusów. Damian Baran dodał, że powiat dokłada także 10% ceny usługi, czyli 50 tys. zł. Starosta zaznaczył, że wierzy w to, że te środki finansowym zapobiegną katastrofie w spółce. – Gdyby tych pieniędzy rządowych nie było i działań, które podjął pan prezes, z całą odpowiedzialnością powiem, że ta spółka, mogłaby już nie istnieć. Byliśmy na granicy. Ta likwidacja kursów i ich ograniczanie nie spowodowały w żaden sposób poprawy sytuacji. Nadal straty się powiększały i spółka staczała się na dno. Nie spowodujemy znacznego wzrostu ilości przejechanych kilometrów, ale je zracjonalizujemy. Jako właściciele robimy wszystko, żeby tę spółkę uratować – podkreślił włodarz powiatu. Starosta zaapelował do załogi PKS Garwolin o zrozumienie dla działań naprawczych i trudnej sytuacji w spółce.

 

Ogromne zadłużenie, stare autobusy i brak młodych ludzi

– Zmiany w przedsiębiorstwie były w ostatnim czasie bardzo dynamiczne. Rozpocząłem pracę w firmie 16 maja, więc niewiele ponad 3 miesiące temu (…) W tym czasie zaszły dość głębokie zmiany w przedsiębiorstwie. Ja zajmuję się restrukturyzacją tego typu przedsiębiorstw od ponad 20 lat. (…) Zastałem przedsiębiorstwo w bardzo słabej kondycji finansowej i organizacyjnej. Właściwie największe zaniedbania były w zakresie organizacji i sposobu pracy. Spółka w ubiegłym roku przyniosła 1 mln 200 tys. zł strat. W tej chwili mamy zadłużenie ogromne, ponad pół miliona zł – informował prezes PKS. Jacek Semczuk dodał, że środki z dokapitalizowania spółki w kwocie 250 tys. zł były przeznaczone m.in. na pensje dla pracowników. 200 tys. zł pożyczki spółka przeznaczyła na pozyskanie 5 czeskich autobusów marki SOR, które są wyposażone w drzwi otwierane i zamykane pneumatycznie. Prezes spółki przyznał, że autobusy te nie są najnowsze (roczniki 2004-2006), ale są znacznie młodsze od taboru PKS Garwolin, w którym połowa pojazdów to Autosany H9, zamykane na klamkę. Jacek Semczuk dodał, że otwieranie i zamykanie tych drzwi nie jest łatwe, o czym może świadczyć to, że kierowca z wieloletnim stażem, zamykając te drzwi złamał sobie palec. – W ciągu trzech lat musimy wycofać wszystkie te autobusy. Najstarszy z nich to jest 1986 rok – mówił prezes, który dodał, że ma nadzieję, że w przyszłym roku uda się pozyskać kolejne 5, a może nawet 10 czeskich autobusów oraz 2 nowe autobusy, które będą wzięte w leasing. W zaawansowanym wieku są także kierowcy PKS. Średnia jest powyżej 50 lat. W spółce brakuje młodych ludzi. W planach są przyjęcia młodych kierowców i uruchomienie tzw. przewozów okazjonalnych. Do tej pory odejścia pracowników związane były z przejściem na emeryturę lub „pomostówkę”, ale jak zaznaczył Jacek Semczuk, zmiany kadrowe w spółce będą.

 

Duże zmiany na dworcu, w autobusach i wewnątrz firmy! 

– Przedsiębiorstwo nie upadnie i nie ma prawa upaść. Ta firma ma szanse na rozwój i mam nadzieję, że będzie się rozwijała – zapewnił prezes PKS. Jacek Semczuk podkreślił, że w ostatnim czasie załoga pracowała 7 dni w tygodniu po 10-12 godzin dziennie, aby ustalić nowe, zmodyfikowane linie autobusowe. Co jeszcze zmieni się w PKS Garwolin? Już teraz dworzec przechodzi face-lifting – odnowiono 4 stanowiska autobusowe, na które podjeżdżają nie tylko PKS-y, ale też prywatni przewoźnicy, w budynku są kasy, w których pasażerowie kupią bilety do wszystkich przewoźników, także tych prywatnych, na budynku pojawiła się tablica bezpłatnych ogłoszeń. Na niej, na przystankach i wewnątrz budynku pojawiło się nowe logo PKS Garwolin, które jest mozaikowe i wesołe. Jak zaznacza prezes, mozaika symbolizuje wielość kierunków, miejsc. Kalejdoskop oznacza zmieniające się widoki, ich niepowtarzalność podczas podróży. Logo pojawi się także na autobusach. W nowej oprawie graficznej pod hasłem „Jesteśmy z wami od pokoleń” zobaczymy m.in. stary most garwoliński z łukami, kolegiatę i starostwo oraz starsze pokolenie, rodziców i dzieci. Zmieni się także strona internetowa, na której sprawdzimy nie tylko rozkład jazdy, ale też dokonamy internetowo zakupu biletu. Prezes wynajął także ekipę sprzątającą, która zadba o czystość na terenie dworca.

Prezes Jacek Semczuk dodał, że PKS Garwolin zmienia się dla pasażerów. Zmiany będą dotyczyły także kierowców, którzy będą mieli obowiązek wyglądać w pracy czysto i schludnie oraz będą mieli jednakowe koszule z serduszkiem i nowym logo PKS Garwolin. W planach jest stworzenie również gadżetów – smyczy z logo, na których kierowcy będą mieli zawieszone nowoczesne identyfikatory, będące jednocześnie kartami, upoważniającymi do tankowania i wchodzenia do miejsc zamkniętych. Być może powstaną także kubki PKS Garwolin. W 20 autobusach będzie WiFi. Co ważne, z internetu skorzystają pasażerowie nie tylko na trasach Garwolin – Warszawa, ale też podróżujący do mniejszych miejscowości. Planowane jest również wdrożenie biletu metropolitalnego.

 

Za co dyscyplinarka dla kierowcy?

Prezes PKS zapewnił, że również autobusy będą czystsze, ponieważ kierowcy mają obowiązek dbać o czystość w swoim miejscu pracy. Zakupiono około 400 nowych zagłówków, które trafią nawet do tych najstarszych autobusów. Od czasu zakupu pralki prane są tapicerki i pokrowce. Wzrośnie też kultura obsługi pasażerów przez kierowców. Jacek Semczuk za naganne uważa zatrzymywanie się przez kierowców w innych miejscach, niż na przystankach i pobieranie przez nich pieniędzy bez wydania biletu. Takiego kierowcę czeka dyscyplinarne zwolnienie i kara za atak na VAT. Nie będzie taryfy ulgowej dla gapowiczów. Prezes ma zamiar zająć się także procederem spuszczania paliwa przez kierowców.

 

Obecnie, PKS Garwolin realizuje kursy na 43 liniach z dofinansowaniem rządowym oraz linie łączące gminy z Warszawą i dowozy dzieci do szkół. Część pozostałych linii też ma być odwieszona. W planach jest także otwieranie linii komercyjnych.

 

ur

Reklama

PKS Garwolin nie upadnie – Spółka zmienia się dla pasażerów komentarze opinie

  • Maksymilian Kopik 2019-09-04 22:57:34

    A mam takie pytanie . Jak ma Pan prezes kontrolować kierowcow żeby nie kradli paliwa??? Koniec z PRL??? W Niedzielę w południe między kursami przyjeżdżać autobusem do domu co to ma być ???

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Sprzedam piekna dzialke

Sprzedam działke budowlana 2.071m2 na zamknietej prywatnej ulicy w Mierziaczce, 0.5km od obwodnicy Garwolina, 3km od centrum Garwolina. Prad, gaz,..


OKNA DRZWI BRAMY PLISY ROLETY

Zapraszamy do punktu sprzedaży Garwolin ul. Kościuszki 48B W ofercie : - okna PCV - drzwi wew, i zew. - bramy garażowe - drzwi stalowe - rolety (..


sprzedam dom

Sprzedam piętrowy dom (1/2 bliżniaka) w Garwolinie ul II Armii Wojska Polskiego 75. Powierzchnia użytkowa 165 m2, 348 m2 powierzchnia gruntu. 5..


Pomogę zredagować pracę

Pomoc w pisaniu wzorów prac dyplomowych. Szeroki zakres tematyczny i bogaty zasób literatury w prywatnych zbiorach pozwala mi redagować prace na..


Sprzedam Dom 68 m Łaskarzew

Sprzedam dom w Łaskarzewie 15km od Garwolina, Bogata infrastruktura , szkoły sklepy blisko centrum miasta 250 m. Dom murowany , okna pcv, drzwi..


mieszkanie do wynajęcia na

Mieszkanie na Korczaka w bloku nad apteką, przestronne, nowoczesne, duży taras, pokój z kuchnią (połączone), garderoba, winda, w pełni umeblowane,..


Kupię pamiątki, książki , mapy

Kupię rzeczy związane z powiatem garwolińskim - książki, opracowania, wspomnienia, - pamiątki, medale, - mapy, - zdjęcia, - itp.


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez egarwolin.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Firma Wydawnicza Michał Gawryołek z siedzibą w Ryki 08-500, ul. Szkolna 1

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"