Reklama

Problem bezdomnych psów tematem dyskusji na sesji. Jak gmina reaguje w weekendy?

Na sesji rady gminy Wilga poruszono kwestie bezdomnych psów i reagowania na zgłoszenia o bezpańskich zwierzakach w dni wolne.

Na sesji absolutoryjnej rady gminy Wilga pojawił się temat bezdomnych zwierząt. Jedna z obecnych na sali mieszkanek zauważyła, że sprawa wywołuje duże emocje, zwłaszcza w Internecie. Zapytała władze gminy, czy da się wprowadzić stałe rozwiązanie dla psów zabezpieczanych przez ludzi w dni wolne od pracy, gdy urząd jest zamknięty. Przypomniała niedawną sytuację, gdy jedno ze zwierząt trafiło tymczasowo na teren bazy gospodarczej. Pojawiły się wówczas krytyczne komentarze dotyczące warunków, w jakich pies był przetrzymywany. Zaproponowała zakup kojca z budżetu gminy. - Rekomendowałabym zastanowienie się nad tym i znalezienie rozwiązania tego problemu, bo on się będzie non stop pojawiał i wywoływał naprawdę skrajne emocje u ludzi - stwierdziła.

Emocje po trzymaniu psa w bazie gospodarczej

Wójt gminy, Bogumiła Głaszczka, odniosła się do tych uwag. Zaznaczyła, że w ostatnich latach liczba bezdomnych psów na terenie gminy spadła. Wyjaśniła też kulisy wspomnianej sytuacji. Urząd planował szybko przekazać psa do schroniska. Po prośbie osoby, która zadeklarowała, że postara się znaleźć mu dom, zdecydowano o jego krótkim przetrzymaniu w bazie gospodarczej. Ostatecznie oba odłowione psy zostały zaadoptowane, ale całe zajście wywołało medialną burzę.

Reklama

- Burza się rozpętała, bo tam na bazie gospodarczej nie mamy nie wiadomo czego... burza w Internecie, skarga do sanepidu. W poniedziałek od razu mieliśmy kontrolę sanepidu - relacjonowała wójt Bogumiła Głaszczka. Po dwóch dniach okazało się, że już były założone zbiórki na te psy. - Było opisane że jedna suczka była ciężarna, co nie było prawdą. Tam było połowę nieprawdy napisane, żeby tylko działać na czyichś emocjach - stwierdziła wójt. Dodała, że według niej nikt postronny nie powinien mieć wstępu do psów na bazie i robienia im zdjęć.

7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę

Zapewniła, że gmina ma stałą umowę ze schroniskiem i płaci za całodobową gotowość do interwencji. Osoba odławiająca przyjeżdża bardzo szybko. 

Reklama

Mieszkanka przyznała, że wiele osób nie wie o całodobowej opiece i o tym, że możliwe jest odłowienie psa także w weekendy. Stąd częste nieporozumienia i kłopot z tym, do kogo się zwracać. Zapytała, gdzie w dni wolne zgłaszać takie przypadki. Wójt Bogumiła Głaszczka odpowiedziała, że procedury zarządzania kryzysowego opierają się na współpracy ze służbami mundurowymi. Wskazała kontakt z policją, która wtedy kontaktuje się bezpośrednią z nią lub pracownikami.

W sprawie ewentualnego zakupu i montażu stałego kojca na terenie gminy wójt poinformowała, że sanepid dopuszcza takie rozwiązanie. Warunkiem jest spełnienie szczegółowych wymogów i przejście odbioru.

Reklama

JS

Zdjęcie poglądowe: archiwum eGarwolin.pl

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 22/06/2026 11:05
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo eGarwolin.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości