:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  19°C bezchmurnie

Udają policjantów i żądają pieniędzy. 8 prób oszustwa w 1 dzień!

Sprawy kryminalne , Udają policjantów żądają pieniędzy prób oszustwa dzień! - zdjęcie, fotografia

– Pani syn miał wypadek. Zostanie aresztowany. Potrzebne są pieniądze – takie słowa usłyszała wczoraj przez telefon 72-letnia mieszkanka Garwolina, która zgodziła się zapłacić, jak jej się wówczas wydawało, policjantom. Przytomnie, starsza kobieta przekazała tę informację rodzinie. O telefonie oszustów została powiadomiona policja. Tylko wczoraj miała takich zgłoszeń aż osiem!

– W środę 22 listopada na terenie powiatu garwolińskiego doszło do 8 prób oszustwa „na policjanta”. Osoba dzwoniąca do osób starszych, podając się za policjanta, informowała o wypadku członka rodziny, który ma zostać aresztowany i żądała pieniędzy – informuje asp. szt. Marek Kapusta, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie.

W siedmiu przypadkach osoby odbierające telefony, uświadomione przez liczne kampanie w mediach, dochodziły do wniosku, że dzwoni do nich fałszywy policjant lub policjantka. Jedna z kobiet nawet podpuściła „policjantkę”, która informowała ją o wypadku córki i rzuciła pierwsze imię, jakie jej przyszło go głowy. Gdy usłyszała potwierdzenie, że chodzi właśnie o tę osobę, starsza kobieta odpowiedziała, że jej córka tak się nie nazywa.

 

Korzystają z książki telefonicznej, typując osoby starsze

W kilku przypadkach próba oszustwa spaliła na panewce, ponieważ fałszywi mundurowi niewłaściwie wskazali członka rodziny, który miał mieć wypadek. A typowali różnie: córkę, syna, wnuka, zięcia itp. Asp. szt. Marek Kapusta dodaje, że oszuści wybierając swoje ofiary najczęściej korzystają z książki telefonicznej, typując imiona, które były nadawane dawniej i sugerują osoby starsze. Oszuści dzwonią najczęściej w ciągu dnia, w godzinach, w których członkowie rodzin, którzy rzekomo mieli spowodować wypadek, najczęściej są w pracy.

 

W przypadku próby oszustwa w Garwolinie, 72-letnia kobieta zgodziła się zapłacić, jak jej się wówczas wydawało, policjantom. Przyznała, że nie ma wymaganej przez nich kwoty, ale ma mniejszą sumę. Oszuści przystali na jej propozycję i umówili przekazanie pieniędzy. Przytomnie, starsza kobieta przekazała tę informację rodzinie, która zawiadomiła policję. Po pieniądze jednak nikt się nie zgłosił.

Asp. szt. Marek Kapusta dodaje, że do podobnych prób oszustwa dochodzi w skali całego województwa i kraju. Wczoraj, do skutecznego oszustwa „na policjanta” doszło w powiecie łukowskim, gdzie starsza osoba przekazała oszustom pieniądze.

 

Policja po raz kolejny apeluje do starszych mieszkańców naszego powiatu. Policjanci nigdy nie dzwonią z prośbą o wypłacenie oszczędności i ich przekazanie. Gdy tylko otrzymamy telefon z taką prośbą z pewnością jest to oszustwo metodą na policjanta. Nie informujmy przez telefon o posiadanych oszczędnościach. Absolutnie nie wypłacajmy pieniędzy z banku. Nie ulegajmy presji czasu którą wywierają na nas oszuści. Natychmiast zakończmy rozmowę i poinformujmy o tym policję pod nr tel. 997 lub 112, telefon odbierze oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie.

 

ur

Fot. freeimages

Udają policjantów i żądają pieniędzy. 8 prób oszustwa w 1 dzień! komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na eGarwolin.pl