:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  9°C rozproszone chmury

W Żelechowie kultywują teatralne tradycje

Powstały jesienią ubiegłego roku żelechowski teatr „Niby Nic” kultywuje tradycje sceniczne sprzed ponad stu lat. Aktorzy zadebiutowali 5 marca sztuką „Mąż zmarł, ale już mu lepiej”. Kolejne przedstawienie zostanie wystawione na scenie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Żelechowie 11 marca o godzinie 17.00

 

Pierwszy amatorski teatr w Żelechowie powstał w ramach założonego w 1906 roku Towarzystwa Miłośników Sceny i Muzyki. Do 1913 roku występował w remizie strażackiej, a później w nowo wybudowanym budynku Kasy Spółdzielczej. Prace nad kolejnymi sztukami przerwała II wojna światowa. Teatr wskrzeszono w latach 50. przy Spółdzielni Pracy Szewców „Piechur” a później przy Zakładach Przemysłu Skórzanego „Syrena”. Zespół występował nie tylko w Żelechowie, ale też w innych miastach Polski. Artyści brali udział w przeglądach teatrów amatorskich i w festiwalach, gdzie zdobywali nagrody i wyróżnienia. Po śmierci reżysera i kierownika zespołu Konstantego Biernackiego w 1985 roku działalność zawieszono.
Założycielem i reżyserem Teatru „Niby Nic...” jest Anna Kapczyńska a aktorami mieszkańcy Żelechowa w różnym wieku. W pierwszym przedstawieniu pt. „Mąż zmarł, ale już mu lepiej” na podstawie scenariusza Izabeli Degórskiej wystąpili Barbara Abramska, Andrzej Bernacki, Weronika Opala, Irena Syroka, Łukasz Bogusz, Krzysztof Żaczek, Alicja Gigała, Małgorzata Barwicka, Krzysztof Kapczyński, Agata Barszcz, Klaudia Biernacka, Kacper Król, Jakub Paprota, Grzegorz Kapczyński, Piotr Stefaniak, Patryk Szczeblewski i Damian Nakonieczny. Suflerem była Alicja Majek a obsługę techniczną zapewnił Jakub Kapczyński. Plakat i ulotki wykonała Marzena Kulisa.

Debiut żelechowskiego teatru zgromadził w sali MGOK-u około 330 osób. Publiczność była pod wrażeniem świetnej reżyserii i wspaniałej gry aktorów amatorów. Gratulacje i wyrazy uznania dla reżysera i wszystkich członków zespołu złożyła Burmistrz Żelechowa Mirosława Miszkurka


(zelechow.pl, oprac.MB) 2017-03-09 19:33:41

W Żelechowie kultywują teatralne tradycje komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na eGarwolin.pl