:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  13°C rozproszone chmury

Odsłonięto tablicę pamięci Franciszka Paśniczka

25 sierpnia na budynku Urzędu Miasta Garwolin odsłonięto tablicę poświęconą pamięci Franciszka Paśniczka. W uroczystości wzięli udział burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski, radni miejscy, starosta Marek Chciałowski, zastępca starosty Urszula Zadrożna, ksiądz prepozyt Ryszard Andruszczak, przedstawiciele organizacji kombatanckich i delegacje służb mundurowych. Z Izraela przyjechał Aleksander Netzer – syn dr Pawła Lipsztata - ocalony przez Zofię i Franciszka Paśniczków.


O genezie tablicy opowiedział sekretarz miasta Cezary Tudek. W 2016 r. radny miejski i przedstawiciel „Stowarzyszenia wczoraj, dziś i jutro dla Garwolina i Powiatu Garwolińskiego” Leszek Mączka zwrócił się z prośbą o upamiętnienie postaci Franciszka Paśniczka. Po uzyskaniu zgody na umieszczenie tablicy na ścianie budynku Urzędu Miasta, wydanej przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków przystąpiono do opracowania treści i wykonania tablicy.
Aktu odsłonięcia tablicy dokonali burmistrz Tadeusz Mikulski, przedstawiciel rodziny Paśniczków i Aleksander Netzer .
Ksiądz prałat poświęcając tablicę podkreślał, że postać wspomnianego Franciszka Paśniczka to wzór umiłowania ludzi i ojczyzny.
Postać przedwojennego burmistrza Garwolina przedstawił prof. Zbigniew Gnat Wieteska
{jb_greenbox}Franciszek Paśniczek (ps. „Ksawery Brzostowski”, „Lelewel”) urodził się 23 sierpnia 1889 r. w Garwolinie w rodzinie Józefa i Pauliny z Brzostowskich. W 1912 r. ukończył Konserwatorium Muzyczne, prowadził Orkiestrę Symfoniczną Towarzystwa Muzycznego „Orpheon” w Warszawie, był  członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej. Po odzyskaniu niepodległości aktywnie działał w Garwolinie: był Prezesem Zarządu Powiatowego Związku POW, kierownikiem chóru „Świt”, wydawcą i redaktorem „Gazety Powszechnej Garwolińskiej”, w latach 1934- 1939 pełnił urząd Burmistrza Miasta Garwolina. W czasie II wojny światowej został komendantem Korpusu Obrońców Polski, wraz z żoną Zofią uratował 13 osób narodowości żydowskiej. Oznaczony Krzyżem Niepodległości, Krzyżem Walecznych, Medalem 10-lecia Odzyskania Niepodległości, a także pośmiertnie wraz z żoną Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.{/jb_greenbox}

(garwolin.pl, oprac. MB) 2017-08-26 11:31:54


Odsłonięto tablicę pamięci Franciszka Paśniczka komentarze opinie

  • jaki koszt - niezalogowany 2017-08-26 11:37:32

    Tego przedsięwzięcia? I co dziwne na to miasto zawsze ma kasę. A inne potrzeby? Bardziej ludzkie to co?

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na eGarwolin.pl