Reklama

Substancje chemiczne w rowie przy ul. Stacyjnej. WIOŚ wskazuje prawdopodobne źródło

W rowie melioracyjnym przy ulicy Stacyjnej w Garwolinie odkryto substancję chemiczną. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska pobrał próbki do badań, a jako najbardziej prawdopodobne źródło wycieku wskazuje pobliską nieruchomość.

W piątek, 5 czerwca, wieczorem w rowie melioracyjnym na ulicy Stacyjnej stwierdzono obecność substancji chemicznej.

Służby, w tym policja, PSP Garwolin i specjalistyczna grupa ratownictwa chemicznego z Warszawy, działały do późnych godzin. Teren został zabezpieczony, przeprowadzono pomiary oraz działania ograniczające rozprzestrzenianie się substancji.

Pytania w tej sprawie skierowaliśmy do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie.

WIOŚ bada próbki wody i gleby

Adam Pędowski, starszy specjalista ds. kontaktów z mediami i promocji WIOŚ w Warszawie informuje, że przez kilka dni inspektorzy WIOŚ w Warszawie prowadzili czynności służbowe – 6, 8 i 9 czerwca 2026 r. dokonali oględzin miejsca zdarzenia. – 9 czerwca na zlecenie WIOŚ w Warszawie, pracownik CLB GIOŚ pobrał próbki zanieczyszczonej wody opadowej wypływającej z wylotu kanalizacji deszczowej do rowu melioracyjnego oraz próbki gleby z rowu. Pobrał też próbki wody z rzeki Wilga, do której uchodzi ww. rów. Wstępna analiza poziomu pH nie wykazała różnic pomiędzy próbkami pobranymi poniżej i powyżej ujścia rowu do rzeki – relacjonuje przedstawiciel WIOŚ.

Reklama

5 czerwca na miejscu działali funkcjonariusze PSP. Usypali zapory ziemne, by zapobiec przedostaniu się zanieczyszczeń do rzeki Wilgi oraz zaczopowali wylot kanalizacji deszczowej z którego mogły wypływać zanieczyszczenia. Dodatkowo strażacy ze Specjalistycznej Grupy Chemicznej PSP JRG 6 Warszawa przeprowadzili badania terenowe – pobrali dwie próbki zanieczyszczonej wody. Według informacji uzyskanych przez inspektorów od dyżurnego PSP w Garwolinie, stężenie substancji w spływającej do rowu cieczy, nie stworzyło zagrożenia dla ludzi i środowiska.

Ślady prowadzą do nielegalnego składowiska pojemników z kwasem

Próbki pobrane na zlecenie WIOŚ w Warszawie przez CLB są w trakcie badania. – Najbardziej prawdopodobnym źródłem zanieczyszczeń jest pobliska nieruchomość, na której nielegalnie nagromadzone są pojemniki typu Mauser wypełnione odpadami chemicznymi. Zbiorniki są magazynowane w nieodpowiednich warunkach, co zwiększa ryzyko wycieków. Na ww. posesji ujawniono odpływ wód deszczowych, którym zanieczyszczone wody opadowe mogły dostać się do rowu melioracyjnego – wyjaśnia Pędowski.

Reklama

Dodaje, że jeśli chodzi o ustalenie sprawców powstałego wycieku i zanieczyszczenia, pozostaje to w kompetencji służb, nie WIOŚ w Warszawie. Inspektorat jest organem kontrolnym, który weryfikuje przestrzeganie obowiązujących decyzji administracyjnych, nie posiada uprawnień śledczych.

Kto odpowiada za usunięcie niebezpiecznych odpadów?

WIOŚ w Warszawie prowadzi cykliczny monitoring miejsca nielegalnego nagromadzenia odpadów niebezpiecznych na terenie całego województwa, w tym także w Garwolinie. Przedstawiciel WIOŚ przypomina, że 15 grudnia 2023 r. burmistrz Miasta Garwolina wydał decyzję nakazującą właścicielce nieruchomości położanej przy ul. Brukarskiej w Garwolinie usunięcie z tej nieruchomości pojemników typu Mauser z zawartością odpadów chemicznych. – Kompetencje w tym zakresie przysługują wyłącznie burmistrzowi Garwolina (art. 26a ust.2 pkt 3 ustawy o odpadach) – podsumowuje Adam Pędowski.

Reklama

fot. poglądowe, archiwum TG

 

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 24/06/2026 07:40
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo eGarwolin.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości