:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
PILNE

Zwiększyli zadłużenie powiatu, żeby spłacić zobowiązania poprzedników

Inne Powiat, Zwiększyli zadłużenie powiatu żeby spłacić zobowiązania poprzedników - zdjęcie, fotografia
Portal eGarwolin.pl 08/12/2018 14:06

W minionym tygodniu radni powiatu garwolińskiego podjęli decyzję o wyemitowaniu obligacji na kwotę 9 mln zł. Starosta Mirosław Walicki podkreślił, że powodem koniecznego do spięcia tegorocznego budżetu powiatu zwiększenia jego zadłużenia są działania poprzedników i zobowiązania finansowe, które nowa rada zastała na początku kadencji.

Podczas II sesji rady powiatu garwolińskiego, która odbyła się w minionym tygodniu, (piątek 30 listopada), do porządku obrad wprowadzono punkt, dotyczący podjęcia uchwały o emisji przez powiat garwoliński obligacji na kwotę 9 mln zł.

Starosta Mirosław Walicki zaznaczył, że wolałby, aby uchwała ta była podejmowana w celu realizacji inwestycji, a nie spłaty zaległych zobowiązań. – Zwiększamy zadłużenie powiatu i zawsze czyniliśmy to w sytuacji, kiedy chcieliśmy realizować inwestycje. Niestety stało się tak, że w wyniku działań poprzedników zastaliśmy przychodząc do powiatu pewne zobowiązania, które stały się już w jakiejś części wymagalne, inne za chwilę będą wymagalne i żeby spiąć budżet w 2018 roku musimy podjąć tą trudną dla nas decyzję i zaproponować emisję obligacji w wysokości 9 milionów złotych – mówił starosta Walicki, który wyjaśnił radnym, co składa się na tą kwotę.

 

Wielka wyrwa w budżecie

– Na tę kwotę 9 milionów złotych składają się zwrot subwencji oświatowej ogólnej, który dotyczy lat 2010-2013. Minister finansów wydał decyzje, zgodnie z którymi powiat garwoliński jest zobowiązany do zwrotu za rok 2010 – 618 tys. 687,83 zł, za rok 2011 – 455 tys. 608,28 zł, za rok 2012 – 2 mln 258 tys. 295 zł i za rok 2013 – 1 mln 5 tys. 380 zł. Do tej kwoty należy doliczyć koszty sądowe. Na dzień dzisiejszy znane są ostateczne koszty postępowań za rok 2011 i 2012 w kwocie 26 tys. 171 zł. Subwencja oświatowa była nienależycie naliczana w stosunku do niepublicznych jednostek oświatowych, a konkretnie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego – wyjaśniał Mirosław Walicki, który dodał, że spór w sądzie trwał kilka lat, a w minionym tygodniu starostwo otrzymało wyrok NSA w sprawie oddalenia skargi powiatu garwolińskiego i nakazujący zapłatę 2 mln 713 tys. 904 zł. – Czyni to wielką wyrwę w naszym budżecie i tę wyrwę musimy czymś zapełnić. Kolejnym elementem tej wyrwy jest nieopłacanie składek na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych od roku 2013 przez Zespół Szkół nr 2 w Garwolinie i od roku 2014 przez Zespół Szkół nr 1 w Garwolinie. Łączna kwota zobowiązań to 765 tys. 297 zł. Kiedy tu przyszliśmy zostaliśmy sytuację, że Urząd Skarbowy zajął konta Zespołu Szkół nr 2, gdy za kilka dni miało być miała być wypłata wynagrodzeń dla pracowników administracyjnych, a później dla nauczycieli – mówił włodarz powiatu, który poinformował radnych, że starostwo rozpoczęło rozmowy z PFRON-em i Urzędem Skarbowym, aby zdjął zajęcie z konta tak, żeby wynagrodzenia mogły zostać wypłacone. Starosta podkreślił, że także tę kwotę powiat musi spłacić oraz dodał, że są to należności od 2013 roku, co do których poprzedni zarząd lub starosta zdecydowali się na drogę prawną, a wszystkie wyroki sądowe w tej sprawie są niekorzystne. – Nie było podstaw według mnie, żeby nie płacić należnych składek na PFRON. Te zaległości pozostały i podejmujemy decyzję, by je spłacić i nie powiększać strat powiatu – uzasadniał Walicki.

Starosta Mirosław Walicki informował, że na kwotę 9 mln zł składa się także niezrealizowanie dochodów ze sprzedaży działek na kwotę blisko 1 mln 200 tys. zł. Starosta zaznaczył, że kolejnym problemem, z jakim zetknęła się nowa rada, obejmując kadencję, była źle zrealizowana dotacja z Urzędu Wojewódzkiego na zakup karetki dla SP ZOZ w Garwolinie. Powiat wydał na zakup karetki pieniądze z budżetu i oczekiwał na ich refundację. Tymczasem, kolejność powinna być inna. Pieniądze z dotacji powinny najpierw wpłynąć do budżetu powiatu, a później być z niego wydatkowane. Starosta Walicki poinformował radnych, że z tego powodu dotacja przepada. Zaznaczył jednak, że zdecydował powalczyć o nią jeszcze raz. Jeśli się to uda skorzysta na tym SPZOZ w Garwolinie, ponieważ do karetki zakupionej z budżetu powiatu (397 tys. zł), zostanie dokupiona kolejna karetka ze środków z dotacji. – Nie chcemy rezygnować z tej dotacji, która nam przepadnie w wyniku jakichś niedopatrzeń, błędów pracowników, którzy tym się zajmowali – podkreślił włodarz. Starosta dodał, że w budżecie na 2018 rok są też niewystarczające środki na pokrycie zwiększonych wydatków na wynagrodzenia w oświacie w roku szkolnym 2017/2018 na kwotę 2 mln 90 tys. 560 zł. Wynika to głównie ze zmiany przepisów emerytalnych i tego, że dyrektorzy szkół nie zaplanowali w budżetach placówek pieniędzy na odprawy emerytalne dla odchodzących nauczycieli. Powiat musi także uzupełnić w budżecie przesunięcia dokonywane na rzecz inwestycji dla podmiotów nienależących do sektora finansów publicznych, w kwocie ponad 1 mln. 100 tys. zł.

– Emisja obligacji w naszej ocenie jest jedynym wyjściem z sytuacji, w której się znaleźliśmy i najtańszym. Robimy to z bólem serca, bo wolelibyśmy te pieniądze przeznaczyć jednak na inwestycje i rozwijać ten powiat, ale chcielibyśmy te zobowiązania, które zostaliśmy uzupełnić tak, byśmy wchodzili w nową kadencję z czystą kartą – uzasadniał starosta Walicki, prosząc radę o podjęcie uchwały o emisji obligacji.

Zobowiązania powiatu opiewają na kwotę około 7 mln zł. Emisja obligacji na 9 mln zł wynika z tego, że w kwocie tej znajdują się zmniejszone dochody, które nie wpłyną ze sprzedaży mienia.

 

Uważali, że mają rację

Poprzedni starosta Marek Chciałowski zaznaczył, że klub PSL nie ma zastrzeżeń, oprócz tego, że radni otrzymali projektu uchwały w materiałach na sesję, żeby się z nimi zapoznać. Poprzedni włodarz zaznaczył, że temat subwencji ciągnie się od roku 2009 ponieważ subwencja na rok 2010 była naliczana 30 września 2009 roku. Były starosta zaznaczył, że sprawa ta dotyczy kilku wcześniejszych zarządów. Dodał również, że wszystkie sprawy sądowe, które były do tej pory, zostały wygrane przez powiat garwoliński i wszystkie wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego były pozytywne dla powiatu. Także dotychczasowe wyroki dla innych powiatów w Naczelnym Sądzie Administracyjnym były korzystne, a zmiana nastąpiła dopiero w listopadzie. Radny Chciałowski zaznaczył, że trudno było przewidzieć finał tej sytuacji. Dodał, że w WSA koszty sądowe były zasądzone na Ministerstwo Finansów, więc do połowy listopada powiat nie ponosił z tego tytułu kosztów.

W sprawie zaległości w PFRON radny Chciałowski wyjaśniał, że w powiecie są trzy placówki, które miały Centrum Kształcenia Praktycznego lub Ustawicznego. Jedną z tych placówek zwolniono z płacenia składek, a dwie pozostałe, mimo że nie miały żadnych słuchaczy miały te składki płacić. Marek Chciałowski stwierdził, że jest to sprawa dziwna, ponieważ w przypadku placówki w Miętnem uznano, że ta szkoła nie musi płacić, natomiast pozostałe dwie (Ekonomik i Dwójka) powinny odprowadzać składki od tak zwanych „martwych dusz”. Sprawa została zaskarżona do WSA, ponieważ zarząd chciał walczyć o te niesłusznie jego zdaniem pobierane środki. Radny Chciałowski przypomniał, że dlatego poprzednia rada zdecydowała o likwidacji CKP i CKU. – Chcemy dać kredyt zaufania dla zarządu powiatu garwolińskiego i dlatego będziemy głosować za tą uchwałą i uchwałą budżetową oraz uchwałą o Wieloletniej Prognozie Finansowej – zapewnił poprzedni włodarz.

– Wszystkie nasze problemy wzięły się stąd, że właśnie tak uważaliśmy, że mamy rację, podczas gdy wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazywały, że tej racji nie obronimy. Pewne zobowiązania można było spłacać i w międzyczasie rościć. Spłynęło to na nowy zarząd. Wierzę, że sobie poradzimy dla pożytku całego powiatu. Mamy kolejne lata i w nich będziemy te straty odrabiać – powiedział starosta Walicki, prosząc radę o podjęcie uchwały.

– Kolokwialnie mówiąc, troszkę żeście narozrabiali przez te kilka lat. Taka jest prawda. Nagle ktoś przychodzi nowy i zostaje mu ileś milionów do zwrotu – puentował radny Maciej Kurowski z klubu PiS.

 

Podczas głosowania, radni powiatu garwolińskiego większością głosów zdecydowali o emisji 9 tysięcy obligacji o wartości 1 tys. zł każda. Łącznie daje to kwotę 9 mln zł. Obligacje skierowane są do adresatów w liczbie mniejszej niż 150 osób. W pierwszej kolejności możliwość ich spłaty ma powiat garwoliński.

 

Jak decyzję o emisji obligacji i jej uzasadnienie szerzej komentuje poprzedni starosta Marek Chciałowski? „Jest taka anegdota o trzech kopertach. Dziś widać, że została otwarta już pierwsza z nich – zwalaj wszystko na poprzedników...” Więcej niebawem w eGarwolin.pl.

 

ur

Reklama

Zwiększyli zadłużenie powiatu, żeby spłacić zobowiązania poprzedników komentarze opinie

 • gość 2018-12-08 17:45:29

  Hej, hej. Jak to zwiększyć zadłużenie. Przecież jak weźmiecie kredyt, obligacje w kwocie obecnego zadłużenia to zadłużenie się nie zwiększa. Będziecie winni tyle samo tylko komu innemu. A czy wystąpiliście już o umorzenie, rozłożenie na raty, odroczenie?. Może by się udało. Ja wiem, że najłatwiej wziąć kredyt. Przecież już robiliście wielkie larum, że tamci zadłużyli a wy co robicie? Pewnie wy w dobrej wierze a tylko tamci chcieli jak najgorzej. Pozdrawiam zdrowo myślących.

 • Gość - niezalogowany 2018-12-08 18:47:36

  Tragedia ale to było do przewidzenia najpierw krytykowali a teraz jeszcze gorzej powiat zrujnują

 • Gość - niezalogowany 2018-12-08 19:25:52

  Kto kupi obligacje jakiejś Wiochy zastanówcie się morzna kupić obligacje ale państwowe i to terz nie jest pewna lokata a co dopiero obligacje jakiegoś garwolina czy wogule takie praktyki są dozwolone prawem że byle wieś wypuści sobie obligacje w poczet zadłużenia.

 • gość 2018-12-08 22:03:04

  " troszkę żeście narozrabiali przez te kilka lat"- co za banda hipokrytów... Krótkie pytanie: -kto narozrabiał? przecież część rady została bez zmian? -Czy Pan Walicki i Pan Kurowski nie byli czasem radnymi w poprzedniej kadencji? jak to jest możliwe że nie mieli wiedzy o sytuacji powiatu i stanie jego zadłużenia? czy nie brali udziału w głosowaniach odnoszących się do powyższych sytuacji i decyzji Starosty? za co w takim razie brali wynagrodzenie? - i wisienka na torcie: Komisja Rewizyjna- odpowiada miedzy innymi za kontrolę działań Starosty. Bardzo proszę sprawdzić kto był w jej składzie w poprzedniej kadencji... Pozdrawiam.

 • gość 2018-12-09 06:06:08

  A kto wystawił na listy wyborcze ponownie tych,co zrujnowali budżet powiatu w poprzedniej kadencji????Czy to przypadkiem nie PiS dało im "szanse" kolesiom aby kontynuowali swoje dokonania?Dlaczego o takiej sytuacji nie powiadomiono społeczeństwa przed wyborami???

 • Gość - niezalogowany 2018-12-09 09:18:52

  Złodziejstwo i bandyctwo

 • Gość - niezalogowany 2018-12-09 09:21:04

  Boli, oj boli poprzednika z kolesiami boli. Nigdy do winy się nie przyznają to chociaż pokrytykują

 • Gość - niezalogowany 2018-12-09 10:31:05

  Wszyscy poprzedni radni spowrotem kandydowali i pchali się do zlobu wszyscy bez wyjątku z jakiej opcji czy partii raczej niebylo takiej osoby ktura by zrezygnowała, niestety nikt niesprawdza czy to była osoba odpowiedzialna w poprzedniej kadencji i tak jest w całym kraju od samej góry aż po same pionki w małych miastach i wsiach.

 • Bruno - niezalogowany 2018-12-09 12:07:26

  Coś tu nie gra. Teraz to narpzrabiali, ale jak ktoś zauważył we wcześniejszej wypowiedzi niektórzy krytykanci byki radnymi poprzednich kadencji w różnych formacjach. Czyli jak w rządzie będzie : ,, ..... przez ostatnie osiem lat ......'' . Panowie do roboty startując do wyborów twierdziliście że macie pomysł na rozwój naszego regronu, więc realizujcie je.

 • gość 2018-12-10 08:47:07

  Walicki ,Kurowski i inni - przez ostatnie 8 lat w radzie powiatu klepaliście panowie co roku budzet na tak i co dziś chcecie powiedzieć,że nie wiedzieliście o zadłużeniu ?

 • Gość - niezalogowany 2018-12-10 11:25:52

  Ktoś tu niech zerknie do protokołów z sesji z minionych 8 lat, chyba na palcach jednej ręki można policzyć ile razy opozycja głosowała za tak,a jeśli nawet głosowała na tak to zawsze z komentarzem... Chcialowski z ekipą robił co chciał i liczył że następne lata też tak będzie a tu niestety...bidulek

 • gość 2018-12-10 19:47:04

  W jaki sposób ma zmniejszyć się dług jak żądzą ci sami ,ta sama klika.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Sprzedam działkę

Witam. Mam do sprzedania działkę budowlaną 655m w Pilawie koło Garwolina. Działka położona jest 300m od stacji PKP na nowo powstającym osiedlu. Do..


Zobacz ogłoszenie

Praca Stacja Paliw

Stacja Paliw Shell w Garwolinie poszukuje osoby do obsługi klienta. Bez względu na wiek i wykształcenie, czekamy na Ciebie . Wystarczy, że jesteś..


Zobacz ogłoszenie

praca kierowca - magazynier

Zatrudnimy na stanowisko kierowca - magazynier wymagane prawo jazdy Kat. B lub C więcej informacji na miejscu lub pod numerem telefonu 25/6820417..


Zobacz ogłoszenie

Kupię pamiątki, książki , mapy

Kupię rzeczy związane z powiatem garwolińskim - książki, opracowania, wspomnienia, - pamiątki, medale, - mapy, - zdjęcia, - itp.


Zobacz ogłoszenie

OKNA DRZWI BRAMY PLISY ROLETY

Zapraszamy do punktu sprzedaży Garwolin ul. Kościuszki 48B W ofercie : - okna PCV - drzwi wew, i zew. - bramy garażowe - drzwi stalowe - rolety (..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez egarwolin.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

E-NET Kot Krzysztof z siedzibą w Garwolin 08-400, II Armii Wojska Polskiego 47

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"