Biskup Kazimierz Gurda podjął decyzje personalne dotyczące parafii w diecezji siedleckiej. Nowi proboszczowie i wikariusze obejmą swoje funkcje od początku lipca, a niektórzy duchowni przechodzą na emeryturę.
Decyzją biskupa Kazimierza Gurdy z dniem 1 lipca księża posługujący w parafiach oraz w innych obszarach działalności obejmą nowe funkcje.
Zmiana na stanowisku proboszcza nastąpi w parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie. Dotychczasowy proboszcz, ks. kan. Stanisław Małek, został zwolniony z tego urzędu i przechodzi na emeryturę. Ks. kanonik pozostanie w parafii, gdzie nadal będzie wspierał lokalną społeczność. Jego następcą będzie ks. kan. Andrzej Polak, który dotychczas pełnił funkcję proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Leopoldowie.
Ks. prał. Sławomir Niewęgłowski został zwolniony z urzędu proboszcza parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łaskarzewie oraz z funkcji dziekana dekanatu łaskarzewskiego. Ksiądz prałat przechodzi na emeryturę i zamieszka w Domu Księży Emerytów w Nowym Opolu. Nowym proboszczem w Łaskarzewie oraz dziekanem dekanatu łaskarzewskiego mianowany został ks. kan. dr Dariusz Ostałowski, dotychczasowy proboszcz parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Międzyrzecu Podlaskim oraz wicedziekan tamtejszego dekanatu.
Z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Parysowie odchodzą ks. Łukasz Sawicki, który zostaje przeniesiony do parafii pw. Dziesięciu Tysięcy Rycerzy Męczenników w Trzebieszowie oraz ks. Szczepan Skorupski, mianowany wikariuszem parafii pw. św. Anny w Wohyniu. Na ich miejsce biskup wyznaczył dwóch nowych wikariuszy – do Parysowa przychodzą ks. Paweł Borychowski (dotychczas z parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach) oraz ks. Mirosław Niewęgłowski (dotychczas z parafii Trójcy Świętej w Łosicach).
Zmiany obejmą też garwolińską parafię pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. Z parafii odchodzi ks. Paweł Wojdat, który został mianowany wikariuszem parafii Trójcy Świętej w Terespolu, a na jego miejsce przybywa ks. Piotr Łyczewski, przeniesiony z parafii w Łaskarzewie.
Kolejna roszada czeka parafię pw. Przemienienia Pańskiego. Z funkcji wikariusza zwolniony został ks. Michał Celej, który podejmie posługę w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Parczewie. Jego miejsce w Garwolinie zajmie ks. Mariusz Czerwiński, dotychczasowy wikariusz parafii pw. bł. Honorata Koźmińskiego w Białej Podlaskiej.
W związku z przeniesieniem ks. Piotra Łyczewskiego do Garwolina, nowy wikariusz pojawi się również w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łaskarzewie. Na to stanowisko mianowany został ks. Łukasz Bąk jr, który dotychczas posługiwał w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Adamowie.
Decyzje personalne ordynariusza diecezji siedleckiej objęły też instytucje specjalistyczne działające na tym terenie. Oprócz opuszczenia parafii MB Częstochowskiej, ks. Paweł Wojdat został zwolniony z funkcji kapelana w Krajowym Ośrodku Psychiatrii Sądowej dla Nieletnich w Garwolinie. Nowym kapelanem tej placówki mianowany został ks. Jakub Przygrodzki.
diecezja.siedlce.pl, oprac. JS
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze