Reklama

Dwaj proboszczowie przechodzą na emeryturę. Zobacz zmiany duchowieństwa w naszych parafiach

Biskup Kazimierz Gurda podjął decyzje personalne dotyczące parafii w diecezji siedleckiej. Nowi proboszczowie i wikariusze obejmą swoje funkcje od początku lipca, a niektórzy duchowni przechodzą na emeryturę.

Decyzją biskupa Kazimierza Gurdy z dniem 1 lipca księża posługujący w parafiach oraz w innych obszarach działalności obejmą nowe funkcje.

Zmiana na stanowisku proboszcza nastąpi w parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie. Dotychczasowy proboszcz, ks. kan. Stanisław Małek, został zwolniony z tego urzędu i przechodzi na emeryturę. Ks. kanonik pozostanie w parafii, gdzie nadal będzie wspierał lokalną społeczność. Jego następcą będzie ks. kan. Andrzej Polak, który dotychczas pełnił funkcję proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Leopoldowie.

Reklama

Ks. prał. Sławomir Niewęgłowski został zwolniony z urzędu proboszcza parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łaskarzewie oraz z funkcji dziekana dekanatu łaskarzewskiego. Ksiądz prałat przechodzi na emeryturę i zamieszka w Domu Księży Emerytów w Nowym Opolu. Nowym proboszczem w Łaskarzewie oraz dziekanem dekanatu łaskarzewskiego mianowany został ks. kan. dr Dariusz Ostałowski, dotychczasowy proboszcz parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Międzyrzecu Podlaskim oraz wicedziekan tamtejszego dekanatu.

Rotacje wśród wikariuszy: kto odchodzi, kto przychodzi?

Z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Parysowie odchodzą ks. Łukasz Sawicki, który zostaje przeniesiony do parafii pw. Dziesięciu Tysięcy Rycerzy Męczenników w Trzebieszowie oraz ks. Szczepan Skorupski, mianowany wikariuszem parafii pw. św. Anny w Wohyniu. Na ich miejsce biskup wyznaczył dwóch nowych wikariuszy – do Parysowa przychodzą ks. Paweł Borychowski (dotychczas z parafii Najświętszego Zbawiciela w Rykach) oraz ks. Mirosław Niewęgłowski (dotychczas z parafii Trójcy Świętej w Łosicach).

Reklama

Zmiany obejmą też garwolińską parafię pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. Z parafii odchodzi ks. Paweł Wojdat, który został mianowany wikariuszem parafii Trójcy Świętej w Terespolu, a na jego miejsce przybywa ks. Piotr Łyczewski, przeniesiony z parafii w Łaskarzewie.

Kolejna roszada czeka parafię pw. Przemienienia Pańskiego. Z funkcji wikariusza zwolniony został ks. Michał Celej, który podejmie posługę w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Parczewie. Jego miejsce w Garwolinie zajmie ks. Mariusz Czerwiński, dotychczasowy wikariusz parafii pw. bł. Honorata Koźmińskiego w Białej Podlaskiej.

Reklama

W związku z przeniesieniem ks. Piotra Łyczewskiego do Garwolina, nowy wikariusz pojawi się również w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łaskarzewie. Na to stanowisko mianowany został ks. Łukasz Bąk jr, który dotychczas posługiwał w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Adamowie.

Zmiany w Krajowym Ośrodku Psychiatrii Sądowej dla Nieletnich

Decyzje personalne ordynariusza diecezji siedleckiej objęły też instytucje specjalistyczne działające na tym terenie. Oprócz opuszczenia parafii MB Częstochowskiej, ks. Paweł Wojdat został zwolniony z funkcji kapelana w Krajowym Ośrodku Psychiatrii Sądowej dla Nieletnich w Garwolinie. Nowym kapelanem tej placówki mianowany został ks. Jakub Przygrodzki.

Reklama

diecezja.siedlce.pl, oprac. JS

 

 

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło: diecezja.siedlce.pl, oprac. JS Aktualizacja: 26/06/2026 08:17
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo eGarwolin.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości