:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  18°C bezchmurnie

Floriany rozdane – Strażacki Oscar dla OSP Niecieplin i wójta gm. Garwolin

Pokonali licznych rywali i zdobyli pierwsze miejsce, a wraz z nim prestiżową statuetkę Floriana, określaną strażackim Oscarem. OSP Niecieplin i wójt gminy Garwolin zajęli I miejsce w kategorii Infrastruktura w II Ogólnopolskim Konkursie na Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych z udziałem OSP i Samorządów Floriany. Zwycięstwo przyniosła im realizacja budowy budynku świetlicy wiejskiej w Niecieplinie.

Do II Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych z udziałem OSP i Samorządów Floriany wpłynęło aż 256 zgłoszeń, w tym 102 inicjatywy Ochotnicze Straże Pożarne zrealizowały samodzielnie, a 145 wspólnie z partnerami.

 

Pokonali wielu rywali

Rywalizacja strażackiej braci z całej Polski była zacięta. 41 zgłoszeń nadesłały jednostki OSP z województwa mazowieckiego. Wnioski spływały także z Małopolski (30), Wielkopolski (30) i z Dolnego Śląska (22). Spośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń Kapituła Konkursu wyłoniła 52 projekty nominowane do strażackich Oscarów. Reprezentacje wyróżnionych jednostek i samorządów wzięły udział w Gali Konkursu, która odbyła się w piątek 11 maja w hali widowiskowo-sportowej Centralnego Ośrodka Sportu TORWAR w Warszawie. W tym gronie znalazła się jednostka OSP Niecieplin oraz wójt gminy Garwolin Marcin Kołodziejczyk. Ochotników z Niecieplina reprezentowali naczelnik jednostki Marcin Miętus, skarbnik Adam Domarecki i członek jednostki Jarosław Syga.

 

Nowoczesność, funkcjonalność i tradycja

Budowa budynku świetlicy wiejskiej w miejscowości Niecieplin, zrealizowana w partnerstwie miejscowej OSP i gminy Garwolin, zajęła I miejsce w kategorii Infrastruktura. Obiekt o wartości 1 mln 447 tys. zł ma powierzchnię 459 m2. W budynku, który nawiązuje swoim wyglądem do historii miejscowości i stojącego tam wcześniej starego młyna, mieści się część wydzielona dla straży, związana z ich działalnością ratowniczą oraz część świetlicowa, w tym między innymi duża sala spotkań, kuchnia oraz pomieszczenia dodatkowe. W budynku wyodrębniono także pomieszczenie na sklep, który już działa. Wszystko to jest udostępnione dla mieszkańców, którzy mają obowiązek dbać o obiekt. W planach jest również stworzenie w obiekcie siłowni. Realizacja została sfinansowana ze środków własnych budżetu gminy Garwolin.

Obiekt został już oddany do użytkowania przez mieszkańców. W budynku odbywają się już m.in. spotkania strażaków. Uroczyste i oficjalne otwarcie budynku świetlicy wiejskiej w Niecieplinie zostało zaplanowane na wrzesień tego roku.

 

Wygrana była zaskoczeniem

Czy spodziewali się wygranej? – Pierwszy raz byliśmy zgłoszeni do tego konkursu. Zgłoszenie było realizowane przez naszych strażaków z Niecieplina. Powiem szczerze, że wcześniej nawet nie wiedziałem o tym, że taka nagroda funkcjonuje – przyznaje wójt gminy Garwolin Marcin Kołodziejczyk. Włodarz gminy zaznacza, że jego zdaniem budynek świetlicy w Niecieplinie jest bardzo ładny i atrakcyjny. Nie sądził jednak, że doceni to też Kapituła Konkursu, która przyznała tej realizacji główną nagrodę w kategorii Infrastruktura. – Było to dla nas dużym zaskoczeniem – przyznaje wójt Kołodziejczyk.

Zwycięzcy oprócz prestiżowej statuetki Floriana otrzymali także motopompę, czek o wartości 1 tys. zł oraz publikację książkową o tematyce strażackiej. (Video - ok. 30, minuty) Nagrody wręczyli prezes Zarządu Głównego Związku OSP RP Waldemar Pawlak i marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

FLORIANY to konkurs zorganizowany przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz redakcję miesięcznika "Strażak". Skierowany do ochotniczych straży pożarnych, samorządów i lokalnych społeczności. Ma dwa podstawowe cele: promowanie i nagradzanie najlepszych inicjatyw społecznych, których efekty wpłynęły na poprawę bezpieczeństwa i jakości życia mieszkańców, a także rozwój i integrację środowisk wokół wspólnych inicjatyw.

Uroczystą Galę uświetnił jubileuszowy koncert zespołu Golec uOrkiestra i występ Kabaretu Pod Wyrwigroszem.

 

ur

Fot. z Gali Florianów – Marcin Kołodziejczyk

Fot. Budynku świetliny (listopad 2017) – WZ

 

 

Floriany rozdane – Strażacki Oscar dla OSP Niecieplin i wójta gm. Garwolin komentarze opinie

  • Pawlak W. - niezalogowany 2018-05-15 20:32:13

    Gratulacje

  • gość 2018-05-15 22:45:08

    Miętowy Ty jesteś naczelnikiem ?

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na eGarwolin.pl