Reklama

Sto lat w służbie Bogu i ludziom. Jubileusz OSP Jaźwiny połączony z Gminnym Dniem Strażaka

Ochotnicza Straż Pożarna w Jaźwinach świętowała jubileusz 100-lecia swojego istnienia. Uroczystości, które połączono z Gminnym Dniem Strażaka, stały się okazją do wspomnień, podziękowań oraz wręczenia odznaczeń.

Obchody setnej rocznicy powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaźwinach połączono z Gminnym Dniem Strażaka.

Uroczystości jubileuszowe zaczęły się Mszą Świętą, której przewodniczył ksiądz Marek Kukiel, proboszcz Parafii pod wezwaniem Świętej Trójcy w Borowiu. W nabożeństwie uczestniczyli zaproszeni goście, mieszkańcy Jaźwin oraz strażacy. Msza Święta stała się duchowym wprowadzeniem w dalszą część obchodów i wyrazem wdzięczności za sto lat służby, poświęcenia i ofiarności kolejnych pokoleń druhów.

Reklama

Po uroczystym uformowaniu szyków druh Sebastian Całka złożył meldunek o gotowości do rozpoczęcia uroczystości na ręce bryg. Tomasza Biernackiego, Komendanta Powiatowego PSP w Garwolinie i wiceprezesa Oddziału Powiatowego ZOSP RP. Następnie, po przeglądzie pododdziałów, podniesiono flagę państwową i odegrano Hymn Państwowy.

Wielka historia małej ojczyzny

Spiker, w imieniu Wójt Marty Serzysko, Prezesa Oddziału Gminnego druha Łukasza Osiaka oraz wszystkich członków OSP Jaźwiny, powitał gości przybyłych na jubileusz.

Wśród zaproszonych byli między innymi: Marcin Jaroń, Radny Powiatu Garwolińskiego reprezentujący Posła na Sejm RP Grzegorza Woźniaka; Dorota Prokurat, Dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Siedlcach; Alicja Cichoń, Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach; Radny Województwa Mazowieckiego Krzysztof Żochowski; bryg. Tomasz Biernacki, a także przedstawiciele władz gminnych, radni, sołtysi oraz kierownicy jednostek gminnych.

Reklama

Rys historyczny jednostki przedstawił druh Tadeusz Kaliński. Opowieść o stu latach działalności OSP Jaźwiny przypomniała zebranym trud i poświęcenie kolejnych pokoleń strażaków, którzy przez cały ten czas strzegli bezpieczeństwa lokalnej społeczności.

Złoty Znak Związku dla stuletniej jednostki

Jednym z najbardziej uroczystych momentów było odznaczenie sztandaru OSP Jaźwiny Złotym Znakiem Związku, czyli najwyższym wyróżnieniem przyznawanym jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych. Akt nadania odczytał bryg. Tomasz Biernacki, który wraz z Prezesem OSP, druhem Piotrem Barankiem, dokonał dekoracji sztandaru. Poczet sztandarowy zaprezentował udekorowany sztandar zgromadzonym pododdziałom.

Reklama

Zasłużeni dla pożarnictwa – medale i wyróżnienia

W dalszej części obchodów wręczono odznaczenia indywidualne. Na mocy uchwały Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Mazowieckiego druhowie otrzymali Medale „Za Zasługi Dla Pożarnictwa”.

Złotym Medalem uhonorowani zostali:

  • druh Krzysztof Kamiński
  • druh Sebastian Całka
  • druh Filip Odziemczyk
  • druh Piotr Baranek

Srebrny Medal otrzymali:

  • druh Grzegorz Stułka
  • druh Mariusz Baraniecki
  • druh Piotr Rogala
  • druh Paweł Reda
  • druh Ireneusz Osiak
  • druh Hubert Szaniawski

Brązowym Medalem wyróżniono:

  • druh Dominika Matyska
  • druh Damian Anczarski
  • druh Damian Baraniecki
  • druh Artur Gałązka
  • druh Marcin Kaliński

Odznakę „Strażak Wzorowy” otrzymali:

  • druh Mateusz Branek
  • druh Przemysław Odziemczyk

Odznaczenia wręczali wspólnie bryg. Tomasz Biernacki oraz druh Łukasz Osiak.

Ważnym punktem jubileuszu było też odznaczenie jednostki OSP Jaźwiny oraz wyróżniających się druhów Medalem Pro Masovia, prestiżowym wyróżnieniem Samorządu Województwa Mazowieckiego przyznawanym za wybitne zasługi dla regionu. Nagroda ta potwierdza uznanie władz regionalnych dla wieloletniej, ofiarnej służby strażaków na rzecz społeczności lokalnej i całego Mazowsza. Medalem uhonorowano jednostkę OSP Jaźwiny oraz druhów:

Reklama
  • Piotr Baranek
  • Krzysztof Barej
  • Maciej Baran
  • Tadeusz Baran
  • Tadeusz Kaliński
  • Tomasz Witek
  • Adam Szaniawski
  • Zenon Wojciechowski
  • Tadeusz Gościej

Słowa uznania, defilada i pamiątkowa tablica

Po ceremonii odznaczeń głos zabrali zaproszeni goście. Skierowali do druhów gratulacje z okazji jubileuszu, akcentując rolę ochotniczych straży pożarnych w budowaniu lokalnych wspólnot oraz w zapewnianiu bezpieczeństwa mieszkańcom. Przekazali też gratulacje z okazji gminnych obchodów Dnia Strażaka. Wystąpienie Prezesa OSP Jaźwiny, druha Piotra Baranka, zamknęło część oficjalną. Były to słowa podziękowania dla wszystkich, którzy przez minione sto lat tworzyli historię jednostki, a także dla gości, mieszkańców oraz sponsorów wspierających organizację jubileuszu.

Zwieńczeniem oficjalnej części była uroczysta defilada pododdziałów przy dźwiękach orkiestry. Maszerujący druhowie i druhny w galowych mundurach oddali hołd tradycji i historii swojej jednostki.

Reklama

Po zakończeniu części oficjalnej uczestnicy przeszli pod strażnicę OSP Jaźwiny. Na ścianie budynku odsłonięto tablicę upamiętniającą obchody 100-lecia istnienia jednostki.

fot. Gmina Borowie/Facebook, zdjęcie główne Anna Baran Fotografia

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło: Urząd Gminy Borowie/facebook Aktualizacja: 26/06/2026 13:33
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo eGarwolin.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości