Ochotnicza Straż Pożarna w Jaźwinach świętowała jubileusz 100-lecia swojego istnienia. Uroczystości, które połączono z Gminnym Dniem Strażaka, stały się okazją do wspomnień, podziękowań oraz wręczenia odznaczeń.
Obchody setnej rocznicy powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaźwinach połączono z Gminnym Dniem Strażaka.
Uroczystości jubileuszowe zaczęły się Mszą Świętą, której przewodniczył ksiądz Marek Kukiel, proboszcz Parafii pod wezwaniem Świętej Trójcy w Borowiu. W nabożeństwie uczestniczyli zaproszeni goście, mieszkańcy Jaźwin oraz strażacy. Msza Święta stała się duchowym wprowadzeniem w dalszą część obchodów i wyrazem wdzięczności za sto lat służby, poświęcenia i ofiarności kolejnych pokoleń druhów.
Po uroczystym uformowaniu szyków druh Sebastian Całka złożył meldunek o gotowości do rozpoczęcia uroczystości na ręce bryg. Tomasza Biernackiego, Komendanta Powiatowego PSP w Garwolinie i wiceprezesa Oddziału Powiatowego ZOSP RP. Następnie, po przeglądzie pododdziałów, podniesiono flagę państwową i odegrano Hymn Państwowy.
Spiker, w imieniu Wójt Marty Serzysko, Prezesa Oddziału Gminnego druha Łukasza Osiaka oraz wszystkich członków OSP Jaźwiny, powitał gości przybyłych na jubileusz.
Wśród zaproszonych byli między innymi: Marcin Jaroń, Radny Powiatu Garwolińskiego reprezentujący Posła na Sejm RP Grzegorza Woźniaka; Dorota Prokurat, Dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Siedlcach; Alicja Cichoń, Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach; Radny Województwa Mazowieckiego Krzysztof Żochowski; bryg. Tomasz Biernacki, a także przedstawiciele władz gminnych, radni, sołtysi oraz kierownicy jednostek gminnych.
Rys historyczny jednostki przedstawił druh Tadeusz Kaliński. Opowieść o stu latach działalności OSP Jaźwiny przypomniała zebranym trud i poświęcenie kolejnych pokoleń strażaków, którzy przez cały ten czas strzegli bezpieczeństwa lokalnej społeczności.
Jednym z najbardziej uroczystych momentów było odznaczenie sztandaru OSP Jaźwiny Złotym Znakiem Związku, czyli najwyższym wyróżnieniem przyznawanym jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych. Akt nadania odczytał bryg. Tomasz Biernacki, który wraz z Prezesem OSP, druhem Piotrem Barankiem, dokonał dekoracji sztandaru. Poczet sztandarowy zaprezentował udekorowany sztandar zgromadzonym pododdziałom.
Zasłużeni dla pożarnictwa – medale i wyróżnienia
W dalszej części obchodów wręczono odznaczenia indywidualne. Na mocy uchwały Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Mazowieckiego druhowie otrzymali Medale „Za Zasługi Dla Pożarnictwa”.
Złotym Medalem uhonorowani zostali:
Srebrny Medal otrzymali:
Brązowym Medalem wyróżniono:
Odznakę „Strażak Wzorowy” otrzymali:
Odznaczenia wręczali wspólnie bryg. Tomasz Biernacki oraz druh Łukasz Osiak.
Ważnym punktem jubileuszu było też odznaczenie jednostki OSP Jaźwiny oraz wyróżniających się druhów Medalem Pro Masovia, prestiżowym wyróżnieniem Samorządu Województwa Mazowieckiego przyznawanym za wybitne zasługi dla regionu. Nagroda ta potwierdza uznanie władz regionalnych dla wieloletniej, ofiarnej służby strażaków na rzecz społeczności lokalnej i całego Mazowsza. Medalem uhonorowano jednostkę OSP Jaźwiny oraz druhów:
Po ceremonii odznaczeń głos zabrali zaproszeni goście. Skierowali do druhów gratulacje z okazji jubileuszu, akcentując rolę ochotniczych straży pożarnych w budowaniu lokalnych wspólnot oraz w zapewnianiu bezpieczeństwa mieszkańcom. Przekazali też gratulacje z okazji gminnych obchodów Dnia Strażaka. Wystąpienie Prezesa OSP Jaźwiny, druha Piotra Baranka, zamknęło część oficjalną. Były to słowa podziękowania dla wszystkich, którzy przez minione sto lat tworzyli historię jednostki, a także dla gości, mieszkańców oraz sponsorów wspierających organizację jubileuszu.
Zwieńczeniem oficjalnej części była uroczysta defilada pododdziałów przy dźwiękach orkiestry. Maszerujący druhowie i druhny w galowych mundurach oddali hołd tradycji i historii swojej jednostki.
Po zakończeniu części oficjalnej uczestnicy przeszli pod strażnicę OSP Jaźwiny. Na ścianie budynku odsłonięto tablicę upamiętniającą obchody 100-lecia istnienia jednostki.
fot. Gmina Borowie/Facebook, zdjęcie główne Anna Baran Fotografia
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze