Reklama

Złoty jubileusz ks. prałata Edmunda Szarka. 50 lat kapłaństwa świętowano w Łaskarzewie

Pół wieku kapłańskiej posługi świętował w niedzielę 21 czerwca ks. prałat Edmund Szarek. Jubileusz odbył się w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łaskarzewie, z którą kapłan był związany przez wiele lat. W uroczystości uczestniczyli wierni, duchowni, przedstawiciele samorządów, organizacji społecznych i kombatanckich oraz poczty sztandarowe.

Ks. prałat Edmund Szarek urodził się w 1951 roku w Sulbinach. Po maturze rozpoczął formację w Wyższym Seminarium Duchownym w Siedlcach, jednak przerwała ją obowiązkowa służba wojskowa w Bartoszycach. Tam poznał późniejszego błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszkę.

Święcenia kapłańskie przyjął 6 czerwca 1976 roku. W kolejnych latach pracował jako wikariusz i proboszcz w parafiach diecezji siedleckiej.

Szczególne miejsce w jego kapłańskiej drodze zajmuje Łaskarzew. W latach 2007–2020 był proboszczem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, pełniąc jednocześnie funkcję dziekana dekanatu łaskarzewskiego.

Reklama

Działalność duszpasterska i społeczna

Ks. prałat Szarek angażował się również w działalność środowisk kombatanckich. Od 2016 roku pełni funkcję kapelana Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Gołąb” w Garwolinie. Za tę działalność został odznaczony Odznaczeniem Pamiątkowym Za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Z okazji jubileuszu wójt gminy Łaskarzew Marek Ziędalski przypomniał inicjatywy, w które zaangażowany był ks. Szarek. Wśród nich wymienił m.in. nadanie szkole w Starym Pilczynie imienia bł. ks. Jerzego Popiełuszki, organizację Zaduszek Strażackich, akcje krwiodawstwa, upamiętnienie katyńskie oraz wydarzenia patriotyczne.

Reklama

Kapłan współpracował również z jednostkami Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu gminy i miasta Łaskarzew.

W roku obchodów 200-lecia diecezji siedleckiej papież Franciszek nadał ks. Szarkowi godność kapelana Jego Świątobliwości. Wyróżnienie to otrzymało wówczas czterech kapłanów diecezji.

„Ile ksiądz prałat znaczy dla naszej wspólnoty”

Wójt Marek Ziędalski podziękował jubilatowi w imieniu mieszkańców.

– Dziękujemy za zaszczepienie i propagowanie kultu błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, za posługę na rzecz Ochotniczych Straży Pożarnych i krzewienie patriotyzmu – napisał wójt. – Dzisiejszy jubileusz jest wyrazem wdzięczności za pracę duszpasterską oraz okazją, by podkreślić, ile ksiądz prałat Edmund Szarek znaczy dla naszej wspólnoty.

Reklama

W organizację jubileuszu zaangażowały się Koła Gospodyń Wiejskich i jednostki OSP.

Ks. prałat Edmund Szarek nadal związany jest z naszym powiatem, gdzie uczestniczy w życiu środowisk kombatanckich. Jubileusz 50-lecia kapłaństwa stał się okazją do przypomnienia wydarzeń i inicjatyw, które towarzyszyły jego wieloletniej posłudze.

fot.  Marek Ziędalski - Wójt Gminy Łaskarzew

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 22/06/2026 15:42
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo eGarwolin.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości