Pół wieku kapłańskiej posługi świętował w niedzielę 21 czerwca ks. prałat Edmund Szarek. Jubileusz odbył się w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łaskarzewie, z którą kapłan był związany przez wiele lat. W uroczystości uczestniczyli wierni, duchowni, przedstawiciele samorządów, organizacji społecznych i kombatanckich oraz poczty sztandarowe.
Ks. prałat Edmund Szarek urodził się w 1951 roku w Sulbinach. Po maturze rozpoczął formację w Wyższym Seminarium Duchownym w Siedlcach, jednak przerwała ją obowiązkowa służba wojskowa w Bartoszycach. Tam poznał późniejszego błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszkę.
Święcenia kapłańskie przyjął 6 czerwca 1976 roku. W kolejnych latach pracował jako wikariusz i proboszcz w parafiach diecezji siedleckiej.
Szczególne miejsce w jego kapłańskiej drodze zajmuje Łaskarzew. W latach 2007–2020 był proboszczem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, pełniąc jednocześnie funkcję dziekana dekanatu łaskarzewskiego.
Ks. prałat Szarek angażował się również w działalność środowisk kombatanckich. Od 2016 roku pełni funkcję kapelana Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Gołąb” w Garwolinie. Za tę działalność został odznaczony Odznaczeniem Pamiątkowym Za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Z okazji jubileuszu wójt gminy Łaskarzew Marek Ziędalski przypomniał inicjatywy, w które zaangażowany był ks. Szarek. Wśród nich wymienił m.in. nadanie szkole w Starym Pilczynie imienia bł. ks. Jerzego Popiełuszki, organizację Zaduszek Strażackich, akcje krwiodawstwa, upamiętnienie katyńskie oraz wydarzenia patriotyczne.
Kapłan współpracował również z jednostkami Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu gminy i miasta Łaskarzew.
W roku obchodów 200-lecia diecezji siedleckiej papież Franciszek nadał ks. Szarkowi godność kapelana Jego Świątobliwości. Wyróżnienie to otrzymało wówczas czterech kapłanów diecezji.
Wójt Marek Ziędalski podziękował jubilatowi w imieniu mieszkańców.
– Dziękujemy za zaszczepienie i propagowanie kultu błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, za posługę na rzecz Ochotniczych Straży Pożarnych i krzewienie patriotyzmu – napisał wójt. – Dzisiejszy jubileusz jest wyrazem wdzięczności za pracę duszpasterską oraz okazją, by podkreślić, ile ksiądz prałat Edmund Szarek znaczy dla naszej wspólnoty.
W organizację jubileuszu zaangażowały się Koła Gospodyń Wiejskich i jednostki OSP.
Ks. prałat Edmund Szarek nadal związany jest z naszym powiatem, gdzie uczestniczy w życiu środowisk kombatanckich. Jubileusz 50-lecia kapłaństwa stał się okazją do przypomnienia wydarzeń i inicjatyw, które towarzyszyły jego wieloletniej posłudze.
fot. Marek Ziędalski - Wójt Gminy Łaskarzew
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze