Pytania do księdza - odpowiada ks. Jakub Wąsowski, rezydent parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Garwolinie
Nie robię zakupów w niedzielę i nie podoba mi się, że dużo sklepów omija zakaz handlu. Jednak czasem mam taką sytuację, że zapomnę kupić, np. masła i kupuję je w niedzielę. Czy zrobić sobie wyrzeczenie? Z drugiej strony co jeśli od produktu zależy obiad dla całej rodziny? Albo, np. czy w niedzielę można kupić lody? W lodziarni nie mam oporów moralnych, ale w sklepie mam poczucie, że przykładam rękę do pracy tych ludzi. Gdzie zaczyna się grzech w tej materii?
Myślę, że w odpowiedzi na to pytanie warto skupić się bardziej na istocie problemu niż na okolicznościach, których mogą być miliony. Istotą jest poświęcenie tego dnia temu, co najważniejsze – Bogu, rodzinie, a także samemu sobie. Jednocześnie niedziela jest dniem danym nie tylko mnie, ale wszystkim ludziom. Właśnie dlatego nie powinienem iść do sklepu – aby ten dzień mógł być wolny również dla kogoś innego.
Spójrzmy na ten problem z jeszcze innej perspektywy. Gdybyśmy przenieśli tutaj obywatela starożytnego greckiego polis, w wielu przypadkach, patrząc na nasz styl życia, zapewne nie uwierzyłby, że jesteśmy ludźmi wolnymi. Podając przykład: ktoś mógłby argumentować, że w hucie musi być nocna zmiana, ponieważ wygaszenie pieca jest nieopłacalne. Z jednej strony to zrozumiałe, z drugiej jednak – takich kompromisów pojawia się coraz więcej. Chrześcijaństwo w tych sprawach nie powinno być bezmyślnie radykalne, ale powinno stawiać pytania o właściwy kształt ludzkiego życia. To w kwestii czysto ludzkiej – nie wspominając już o tym, co jako wierzący jesteśmy winni samemu Bogu. Kto to rozumie poradzi sobie nawet bez bułki albo masła w niedzielny poranek.
Masz pytania dotyczące wiary? Napisz, przekażemy Twoje pytanie i dostaniesz na nie odpowiedź. Mail: redakcja@egarwolin.pl lub SMS: 514 180 801
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze